Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Soused zabetonoval tyče do obecní cesty, k chalupám neprojedou hasiči

  9:43
S přestávkami pět let stojí několik tyčí v obecní cestě kolem vesničky Spy u Nového Města nad Metují. Zabetonoval je tam jeden z obyvatel, aby ohraničil své pozemky. Zatímco k němu se dostane těžká technika i hasiči, k dalším sousedům kvůli tyčím neprojedou.

Od šedesátých let obecní cesta kolem Spů na Náchodsku nikomu nevadila. Až když si jeden ze zdejších majitelů nechal zaměřit pozemky a zjistil, že do nich zasahuje, začal se v říjnu 2015 proti provozu těžkých aut a traktorů v nynější Vojnarově ulici bránit. Zúžil cestu zabetonovanými tyčemi.

Sloupky později zmizely po rozhodnutích úřadů, ale od předloňska jsou tam zase jiné. A i když loni novoměstský silniční správní úřad opět rozhodl, že zdejší obyvatel Zdeněk Hrnčíř musí odstranit nepovolené překážky, a potvrdil to i krajský úřad a v říjnu krajský soud, tyče jsou pořád na místě.

Fotogalerie

„Ta cesta je jediná, kudy můžeme přijet k domu. Nás tyče překvapily. Potřebovali jsme přivézt třeba materiál, protože dům opravujeme, ale větší auta neprojedou. Když nám vezli loni motorovou sekačku na paletě, museli zastavit u tyčí, protože dál neprojeli. Složili nám to na louku a dál jsme to odváželi na kárce,“ říká Pavel Rydlo z Liberce, který v domě ve Spech pobývá vždy přes léto. 

„I hasiči se vyjádřili, že by k nám neprojeli. Totéž je s větší sanitou. Nás to postihuje nejvíc a úplně zbytečně, ta cesta bývala vždy průjezdná a už moji rodiče ji používali,“ podotýká chalupář Rydlo.

Cesta obchází část Spů u vodojemu a odděluje domy se zahradami od polí. Vždy bývala v podobné šíři, proto chalupář Rydlo nechápe, proč ji soused tyčemi v jednom místě zúžil. On a další dvě majitelky pozemků přitom nemají jiný alternativní příjezd, jak také konstatovali v loňském rozhodnutí novoměstští úředníci.

Jen o málo lépe je na tom další chalupář Jan Macek. K jeho stavení se sice dá přijet od hlavní silnice ještě druhou cestou, jenže kdo se chce dostat až do dvora, musí skrz historickou bránu. Pískovcové „nákolníky“ ji však u země zužují na necelých 2,5 metru.

„Nechal jsem si vyčistit rybníček od nánosů. Tatra by bránou neprojela, jenže nevešla se ani cestou zúženou tyčemi. Já jsem tu od roku 1972, ale tuhle cestu kolem polí tu používali už kdysi. A tehdejší majitel, tedy děda našeho současného souseda, k tomu nikdy neměl žádné připomínky. A najednou v roce 2015 se objevily tyče,“ zlobí se majitel rekreační chalupy Jan Macek.

„Kdybych já si dal tyče kolem mého pozemku, taky už tady nikdo neprojede. Dříve byli lidé schopni se domluvit, aby mohli každý obhospodařovat své políčko,“ dodává Macek a poukazuje, že kvůli cestě má už celý fascikl úředních dokumentů.

Tyče měly zabránit hlavně mému podnikání, říká autodopravce

Chalupáři či majitelky pozemků doplácejí na rozsáhlý sousedský spor mezi dvěma muži, kteří ve Spech roky žijí vedle sebe a dříve se dokonce přátelili.

Podnikatel Pavel Pop, který ve svém areálu ve Spech provozuje autodopravu a zpracování dřeva, tvrdí, že problém s tyčemi je namířený hlavně proti jeho obchodním aktivitám. Soused, také podnikatel, mu dokonce prý před lety sám řekl, že ho přiměje s podnikáním skončit.

Do svého areálu se autodopravce dostane nákladními auty cestou zepředu, kde ale jezdí i přes cizí pozemek. Dříve stejně jako jeho předchůdci využíval i zadní obecní cestu, třeba když navážel klády.

„Tady u nás bývala zemědělská usedlost, bramborárna a strojní a traktorová stanice, takže traktory tu běžně vždycky jezdily i po zadní cestě. To potvrzuje účelovost jednání mého souseda, podnikatele, kterému šlo o to, aby mě omezil v podnikání i osobním životě a nedalo se sem jezdit,“ říká autodopravce Pop.

„Připadá mi ale alarmující, že jen proto, že soused inicioval spor se mnou, zároveň odepře přístup po této cestě deseti dalším majitelům,“ podivuje se Pop. Ten bývalý zemědělský areál získal v roce 2000. Když se řešila změna užívání, jeho soused s tím jako účastník řízení souhlasil.

Zdeněk Hrnčíř, který tyče na cestu opakovaně osadil, se teď k svým důvodům nechce vůbec vyjadřovat. Předloni v lednu vyhrál u hradeckého krajského soudu, který zrušil rozhodnutí novoměstských i krajských úředníků o odstranění sloupků, což pak stvrdil i Nejvyšší správní soud.

Proto se Hrnčíř domáhal u ministerstva dopravy 181 tisíc korun jako náhrady škody, kterou mu ohledně tyčí způsobil novoměstský úřad nesprávným úředním postupem, avšak neuspěl.

Teď se soused chce znovu bránit. „Bohužel městský úřad začal v té stejné věci sloupků nové správní řízení a v současnosti je to v bodě, že můj právní zástupce podal žalobu,“ odmítá Zdeněk Hrnčíř cokoli blíž vysvětlovat.

Dal jste pro cestu „souhlas mlčky“, odmítl úřad umístění tyčí

Muž se přistěhoval do Spů před dvaatřiceti lety. S tím, že by zčásti po jeho pozemcích měla vést veřejně přístupná cesta, se nechce smířit. U soudu se ohrazoval, že k tomu nedal nikdy souhlas, a poukazoval, že si všiml neoprávněného rozšiřování obecní cesty na své pozemky poté, co začaly jezdit nákladní vozy a nakladače se dřevem k sousedově provozovně v roce 2015.

„Nechal jsem si zaměřit firmou geodetické body a na svém pozemku jsem si dal sloupy. Oplocení bez pevného základu si můžu udělat i bez ohlášení, a to i na poli,“ vysvětloval Hrnčíř koncem roku 2016 pro MF DNES.

Krajský soud před dvěma lety řekl, že by majitel pozemku neměl trpět, že se cesta bude rozšiřovat časem kvůli narůstající dopravě. Původní rozhodnutí městských a krajských úředníků o sloupcích však skácel hlavně proto, že precizně nezdůvodnili, že po části Hrnčířových pozemků s tyčemi vede skutečně účelová komunikace.

Novoměstští úředníci tak loňský výrok opřeli zejména o znalecký posudek z oboru geodézie a kartografie. Znalec porovnával letecké snímky od šedesátých let minulého století a potvrdil, že od té doby do roku 2000 cesta vedla ve stejných místech, byť se časem o něco rozšířila, jak se měnila technika.

Také se úřad odvolal na to, že majitel dal „souhlas mlčky“, protože až do října 2015 mu nijak nevadilo, že se po cestě jezdí.

Nyní novoměstský silniční správní úřad vede s panem Hrnčířem řízení o přestupku, že sloupky neodstranil ani po aktuálním pravomocném rozhodnutí. Naopak tam některé ještě přibyly, a tak se úředníci musejí zabývat i jimi. Jak dlouho to potrvá, se vůbec neví.

Úřad mohl nařídit exekuci tyčí, místo toho začal další řízení

Místní se diví, proč Městský úřad v Novém Městě nad Metují už loni na podzim nenařídil odstranit tyče za pomocí exekuce. Učinit to mohl, Krajský soud v Hradci Králové totiž v říjnu odmítl Hrnčířův návrh, že úřady musí vyčkat, až jak dopadne jeho nynější žaloba na tyče.

Soudkyně přihlédla k varování jednotky dobrovolných hasičů ve Spech, že se s cisternou nedostanou k domu Rydlových ani k dalším sousedům, pro něž je tato cesta jediná přístupová.

Městský úřad však tyče exekuovat nechce. Uznává, že to udělat mohl, ale povinnost to není.

„Nařízení exekuce by bylo neúčelné, neboť pravomocné rozhodnutí o nařízení odstranění překážek neřeší všechny umístěné překážky v pozemní komunikaci,“ namítá vedoucí oddělení dopravy a silničního hospodářství na novoměstském úřadu Petr Kubala. Odkazuje i na to, že se musí držet předešlých soudních verdiktů, navíc průjezd pro osobní auta tyče neomezují.

Proti Hrnčířovu počínání kolem sloupků se už v minulosti ozvalo více jeho sousedů z okolí, musejí si kvůli tomu dopisovat s úřady nebo dokonce svědčit u soudu. Zemědělské družstvo z Nahořan, které si polnosti pronajímá, musí jezdit jinudy přes soukromé pozemky.

Oporu nemá pan Hrnčíř paradoxně ani ve svém devadesátiletém strýci Josefovi, který až do padesátých let žil ve Spech ve stejném statku, který nyní patří synovci. Tehdy rodina soukromě hospodařila na poli za usedlostí a s vozy běžně jezdili cestou za humny, stejně jako jiní sedláci.

„Když jsem šel vedle povozu z pole, nikdy jsem nemusel jít mimo cestu. Teď bych se na cestu s povozem sotva vešel,“ glosoval železné tyče svého synovce Josef Hrnčíř.

  • Nejčtenější

Motorkáři jezdili po chráněných místech Krkonoš, strážci parku je natočili

Strážci Krkonošského národního parku natočili další vandaly na terénních motorkách, kteří drancovali chráněné území...

Podnikatel chce dům od Rajniše. Pěkný, ale ráz roubené osady zničí, tvrdí místní

Premium Lidé z osady Liščí vrch nad obcí Hajnice v Podkrkonoší nesouhlasí se stavbou nového domu, který se tam chystá vybudovat...

Trpký návrat do extraligy. Budějovice dostaly od Hradce za vyučenou

České Budějovice vstoupily do Tipsport extraligy po sedmi letech velice nešťastně. První gól inkasovaly už po osmi...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové apartmány dobývají i podhůří Krkonoš, ve Vrchlabí jdou na dračku

V krkonošských střediscích jsou možnosti pro výstavbu omezené, investoři se proto přesouvají mimo hlavní turistická...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Beránek je výkladní skříň, chyby se neodpouští, říká hoteliér v Náchodě

Podnikatel Pavel Rys šéfuje pět let hotelu U Beránka v Náchodě. Začátky byly krušné, protože podnik převzal ze dne na...

Z porodní vany je výhled na zámek. Špitál v Náchodě ukázal nové pavilony

Zdravotníci i pacienti už mají novou nemocnici v Náchodě takřka na dosah. Vedení Královéhradeckého kraje po dvou letech...

Vláda kraje je šílená, tu naši jsme mediálně neprodali, tvrdí Ondráček

Lídr komunistů do krajských voleb Zdeněk Ondráček kritizuje dosavadní koalici v Královéhradeckém kraji. Tak špatné...

Vyhovte ombudsmanovi, vyzvala opozice kraj kvůli konkurzu v řemeslné škole

Opozice vyzvala radní Královéhradeckého kraje, aby vyhověli žádosti ombudsmana v kauze možné diskriminace při výběru...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, + - 35 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....