Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Soused zabetonoval tyče do obecní cesty, k chalupám neprojedou hasiči

  9:43
S přestávkami pět let stojí několik tyčí v obecní cestě kolem vesničky Spy u Nového Města nad Metují. Zabetonoval je tam jeden z obyvatel, aby ohraničil své pozemky. Zatímco k němu se dostane těžká technika i hasiči, k dalším sousedům kvůli tyčím neprojedou.

Od šedesátých let obecní cesta kolem Spů na Náchodsku nikomu nevadila. Až když si jeden ze zdejších majitelů nechal zaměřit pozemky a zjistil, že do nich zasahuje, začal se v říjnu 2015 proti provozu těžkých aut a traktorů v nynější Vojnarově ulici bránit. Zúžil cestu zabetonovanými tyčemi.

Sloupky později zmizely po rozhodnutích úřadů, ale od předloňska jsou tam zase jiné. A i když loni novoměstský silniční správní úřad opět rozhodl, že zdejší obyvatel Zdeněk Hrnčíř musí odstranit nepovolené překážky, a potvrdil to i krajský úřad a v říjnu krajský soud, tyče jsou pořád na místě.

Fotogalerie

„Ta cesta je jediná, kudy můžeme přijet k domu. Nás tyče překvapily. Potřebovali jsme přivézt třeba materiál, protože dům opravujeme, ale větší auta neprojedou. Když nám vezli loni motorovou sekačku na paletě, museli zastavit u tyčí, protože dál neprojeli. Složili nám to na louku a dál jsme to odváželi na kárce,“ říká Pavel Rydlo z Liberce, který v domě ve Spech pobývá vždy přes léto. 

„I hasiči se vyjádřili, že by k nám neprojeli. Totéž je s větší sanitou. Nás to postihuje nejvíc a úplně zbytečně, ta cesta bývala vždy průjezdná a už moji rodiče ji používali,“ podotýká chalupář Rydlo.

Cesta obchází část Spů u vodojemu a odděluje domy se zahradami od polí. Vždy bývala v podobné šíři, proto chalupář Rydlo nechápe, proč ji soused tyčemi v jednom místě zúžil. On a další dvě majitelky pozemků přitom nemají jiný alternativní příjezd, jak také konstatovali v loňském rozhodnutí novoměstští úředníci.

Jen o málo lépe je na tom další chalupář Jan Macek. K jeho stavení se sice dá přijet od hlavní silnice ještě druhou cestou, jenže kdo se chce dostat až do dvora, musí skrz historickou bránu. Pískovcové „nákolníky“ ji však u země zužují na necelých 2,5 metru.

„Nechal jsem si vyčistit rybníček od nánosů. Tatra by bránou neprojela, jenže nevešla se ani cestou zúženou tyčemi. Já jsem tu od roku 1972, ale tuhle cestu kolem polí tu používali už kdysi. A tehdejší majitel, tedy děda našeho současného souseda, k tomu nikdy neměl žádné připomínky. A najednou v roce 2015 se objevily tyče,“ zlobí se majitel rekreační chalupy Jan Macek.

„Kdybych já si dal tyče kolem mého pozemku, taky už tady nikdo neprojede. Dříve byli lidé schopni se domluvit, aby mohli každý obhospodařovat své políčko,“ dodává Macek a poukazuje, že kvůli cestě má už celý fascikl úředních dokumentů.

Tyče měly zabránit hlavně mému podnikání, říká autodopravce

Chalupáři či majitelky pozemků doplácejí na rozsáhlý sousedský spor mezi dvěma muži, kteří ve Spech roky žijí vedle sebe a dříve se dokonce přátelili.

Podnikatel Pavel Pop, který ve svém areálu ve Spech provozuje autodopravu a zpracování dřeva, tvrdí, že problém s tyčemi je namířený hlavně proti jeho obchodním aktivitám. Soused, také podnikatel, mu dokonce prý před lety sám řekl, že ho přiměje s podnikáním skončit.

Do svého areálu se autodopravce dostane nákladními auty cestou zepředu, kde ale jezdí i přes cizí pozemek. Dříve stejně jako jeho předchůdci využíval i zadní obecní cestu, třeba když navážel klády.

„Tady u nás bývala zemědělská usedlost, bramborárna a strojní a traktorová stanice, takže traktory tu běžně vždycky jezdily i po zadní cestě. To potvrzuje účelovost jednání mého souseda, podnikatele, kterému šlo o to, aby mě omezil v podnikání i osobním životě a nedalo se sem jezdit,“ říká autodopravce Pop.

„Připadá mi ale alarmující, že jen proto, že soused inicioval spor se mnou, zároveň odepře přístup po této cestě deseti dalším majitelům,“ podivuje se Pop. Ten bývalý zemědělský areál získal v roce 2000. Když se řešila změna užívání, jeho soused s tím jako účastník řízení souhlasil.

Zdeněk Hrnčíř, který tyče na cestu opakovaně osadil, se teď k svým důvodům nechce vůbec vyjadřovat. Předloni v lednu vyhrál u hradeckého krajského soudu, který zrušil rozhodnutí novoměstských i krajských úředníků o odstranění sloupků, což pak stvrdil i Nejvyšší správní soud.

Proto se Hrnčíř domáhal u ministerstva dopravy 181 tisíc korun jako náhrady škody, kterou mu ohledně tyčí způsobil novoměstský úřad nesprávným úředním postupem, avšak neuspěl.

Teď se soused chce znovu bránit. „Bohužel městský úřad začal v té stejné věci sloupků nové správní řízení a v současnosti je to v bodě, že můj právní zástupce podal žalobu,“ odmítá Zdeněk Hrnčíř cokoli blíž vysvětlovat.

Dal jste pro cestu „souhlas mlčky“, odmítl úřad umístění tyčí

Muž se přistěhoval do Spů před dvaatřiceti lety. S tím, že by zčásti po jeho pozemcích měla vést veřejně přístupná cesta, se nechce smířit. U soudu se ohrazoval, že k tomu nedal nikdy souhlas, a poukazoval, že si všiml neoprávněného rozšiřování obecní cesty na své pozemky poté, co začaly jezdit nákladní vozy a nakladače se dřevem k sousedově provozovně v roce 2015.

„Nechal jsem si zaměřit firmou geodetické body a na svém pozemku jsem si dal sloupy. Oplocení bez pevného základu si můžu udělat i bez ohlášení, a to i na poli,“ vysvětloval Hrnčíř koncem roku 2016 pro MF DNES.

Krajský soud před dvěma lety řekl, že by majitel pozemku neměl trpět, že se cesta bude rozšiřovat časem kvůli narůstající dopravě. Původní rozhodnutí městských a krajských úředníků o sloupcích však skácel hlavně proto, že precizně nezdůvodnili, že po části Hrnčířových pozemků s tyčemi vede skutečně účelová komunikace.

Novoměstští úředníci tak loňský výrok opřeli zejména o znalecký posudek z oboru geodézie a kartografie. Znalec porovnával letecké snímky od šedesátých let minulého století a potvrdil, že od té doby do roku 2000 cesta vedla ve stejných místech, byť se časem o něco rozšířila, jak se měnila technika.

Také se úřad odvolal na to, že majitel dal „souhlas mlčky“, protože až do října 2015 mu nijak nevadilo, že se po cestě jezdí.

Nyní novoměstský silniční správní úřad vede s panem Hrnčířem řízení o přestupku, že sloupky neodstranil ani po aktuálním pravomocném rozhodnutí. Naopak tam některé ještě přibyly, a tak se úředníci musejí zabývat i jimi. Jak dlouho to potrvá, se vůbec neví.

Úřad mohl nařídit exekuci tyčí, místo toho začal další řízení

Místní se diví, proč Městský úřad v Novém Městě nad Metují už loni na podzim nenařídil odstranit tyče za pomocí exekuce. Učinit to mohl, Krajský soud v Hradci Králové totiž v říjnu odmítl Hrnčířův návrh, že úřady musí vyčkat, až jak dopadne jeho nynější žaloba na tyče.

Soudkyně přihlédla k varování jednotky dobrovolných hasičů ve Spech, že se s cisternou nedostanou k domu Rydlových ani k dalším sousedům, pro něž je tato cesta jediná přístupová.

Městský úřad však tyče exekuovat nechce. Uznává, že to udělat mohl, ale povinnost to není.

„Nařízení exekuce by bylo neúčelné, neboť pravomocné rozhodnutí o nařízení odstranění překážek neřeší všechny umístěné překážky v pozemní komunikaci,“ namítá vedoucí oddělení dopravy a silničního hospodářství na novoměstském úřadu Petr Kubala. Odkazuje i na to, že se musí držet předešlých soudních verdiktů, navíc průjezd pro osobní auta tyče neomezují.

Proti Hrnčířovu počínání kolem sloupků se už v minulosti ozvalo více jeho sousedů z okolí, musejí si kvůli tomu dopisovat s úřady nebo dokonce svědčit u soudu. Zemědělské družstvo z Nahořan, které si polnosti pronajímá, musí jezdit jinudy přes soukromé pozemky.

Oporu nemá pan Hrnčíř paradoxně ani ve svém devadesátiletém strýci Josefovi, který až do padesátých let žil ve Spech ve stejném statku, který nyní patří synovci. Tehdy rodina soukromě hospodařila na poli za usedlostí a s vozy běžně jezdili cestou za humny, stejně jako jiní sedláci.

„Když jsem šel vedle povozu z pole, nikdy jsem nemusel jít mimo cestu. Teď bych se na cestu s povozem sotva vešel,“ glosoval železné tyče svého synovce Josef Hrnčíř.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kritici apartmánů v Peci uspěli u soudu, milion developerovi platit nemusí

Sdružení Žijeme Sněžkou, které kritizovalo stavbu apartmánového domu Pecr Deep v Peci pod Sněžkou a obcházení územního...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Propadlé sklepy po staré Kuřátkově hospodě Nové Město zasypalo

Propadající se sklepení ukrytá pod parčíkem v centru Nového Města nad Metují na Náchodsku už nikoho ohrožovat nebudou....

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Havel je ve vězení, Olgu hlídá StB. Hra pro telefon spojí Hrádeček a Trutnov

Najít skrýš pro samizdatovou literaturu, poslat balíček Václavu Havlovi do vězení nebo odhalit, zda dvojice rybářů...

Střed Jičína přetěžují auta. Víc prostoru by mohli dostat kolaři i pěší

Jičínská radnice rozjela debatu o dopravě ve městě v příštích dekádách. Lidé si přejí přehledné křížení pěších a...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...