Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Zatímco policisté hlídají silnice, běžkaři jezdí do Krkonoš vlakem

  16:58
Trutnovsko se uzavřelo jen částečně. Vlaky a autobusy policie na rozdíl od aut pravidelně nekontroluje, takže se lidé z jiných regionů dostanou bez problémů i do horských středisek. Omezení pohybu bude platit minimálně do neděle.

Zatímco na silnicích u hranic okresu policejní hlídky první den uzávěry pečlivě kontrolovaly auta, která na Trutnovsko vjíždějí nebo ho opouštějí, pasažéři hromadné dopravy neměli žádný problém do pandemií nejhůře zasaženého okresu v zemi proniknout.

Vlakem nebo autobusem se tak lidé mohli v klidu vydat i do horských středisek. Přestože policie slibovala, že kontroly bude provádět také uvnitř okresu, zejména na autobusových a vlakových terminálech, redaktoři MF DNES na nich hlídky nepotkali.

S běžkami vlakem

Na trutnovské vlakové nádraží přijíždí před desátou hodinou rychlík z Prahy, cestující normálně vystupují, projdou vstupní halou a vycházejí do centra města. Na perónu čeká žena s běžkami v ruce. Do spěšného vlaku s cílovou stanicí v Hradci Králové spolu s ní nastupuje dalších přibližně dvacet lidí.

„Už několik měsíců jsme doma, jezdíme jen do práce a zpátky. Teď jedeme k babičce s nákupem, ale to je v rámci okresu,“ říká paní Ivana z Trutnova, která vystupuje už v Malých Svatoňovicích. Nová přísnější opatření považuje za zbytečná.

Skiareály budou připravené k otevření, ale vyčkáváme, říkají vlekaři

„Počty případů nákazy rostou už od začátku ledna a je to pořád stejný. Nic se nezmění. Kdo bude chtít, tak se sem stejně dostane. Mraky lidí jezdí na hory, pak si zajdou nakoupit, jsou tady ve městě a tak se to šíří dál. Bydlím u hlavního tahu na hory, včera tam zase najížděla auta s cizíma espézetkama,“ dodává.

Na ústech má pouze obyčejnou roušku, přestože od pátku platí v okrese povinnost mít minimálně chirurgickou nebo respirátor s účinností FFP2. Prý si ji ještě nestačila koupit.

„Všude je to zamořený“

Také na nedalekém autobusovém nádraží to vypadá jako ve kterýkoli jiný den. Pouze s tím rozdílem, že většina lidí podomácku vyrobené ústenky vyměnila za respirátory.

„Když jsme sem jeli, lidi v autobuse říkali: ‚Ježiši, přijedeme do Trutnova a policajti nás budou na nádraží kontrolovat.‘ Nikdo tady ale nebyl, až jsme se tomu sami divili,“ vypráví seniorka čekající s kamarádkou na autobus, který je odveze zpátky do Žacléře.

„Je to šílené, všude to je zamořený, samej covid. Hlava nám z toho stojí,“ odpovídá na otázku, co si myslí o současné situaci a utažení šroubů na Trutnovsku.

Jakmile řidiči projedou checkpointy na hranicích okresu, cesta do krkonošských středisek je volná. Například v Janských Lázních to ale v pátek dopoledne vypadalo, jako když horské centrum někdo skutečně odřízl od světa.

Minimální provoz a parkoviště poloprázdná. U Hoffmanových bud stálo ani ne deset aut. Z naprosté většiny z nich vystupovali běžkaři.

Rána pro horaly, nepřivlekli to dovolenkáři, zní z Trutnovska k uzavření

„Jedu z Hradce Králové a nikde nic. Co blázníte, vždyť to není hermeticky uzavřené,“ volá na redaktora MF DNES muž a jde po cestě směrem ke stezce v korunách stromů.

Hlavní atrakce východních Krkonoš se 45 metrů vysokou vyhlídkovou věží je stejně jako skiareály, hotely a restaurace zavřená a bez lidí. Do nejvyššího bodu silnice mezi Janskými Lázněmi a Černým Dolem přijíždí policejní vůz, před parkovištěm se ale jen otočí a jede zkontrolovat největší parkoviště ve středisku, u kabinkové lanovky. Stojí tam ale ještě méně aut než na Hofmannových boudách.

Tomu, že je Trutnovsko uzavřené, nic nenasvědčuje ani na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové nad Labem. Po 11. hodině přijíždí osobní vlak do Jaroměře. Jeden teenager vychází, dovnitř nastupují tři lidé.

„Jedu do Hradce Králové do práce. Mám potvrzení, takže mi to je jedno,“ říká starší muž. Nikomu se prokazovat kvůli cestě mimo „uzamčený“ okres nemusí. Stejné je to na autobusovém i vlakovém terminálu v Hradci Králové. Žádní policisté, žádné kontroly.

„Okres není hermeticky uzavřený, a proto jsou kontroly na nádražích namátkové. Policisté zde nemají stanoviště jako na silnicích,“ vysvětlila mluvčí královéhradecké krajské policie Magdaléna Vlčková.

Konec nouzového stavu i hlídek?

Silniční vstupy na Trutnovsko střeží od čtvrteční půlnoci a pátečního rána 36 hlídek. Tři stanoviště se nacházejí také na hranicích s Polskem, v Žacléři, Královci a na Malé Úpě. Na sedmi nejfrekventovanějších tazích jsou rozmístěné mobilní buňky s technickým zázemím, jedna je kupříkladu na příjezdu do Vrchlabím ve směru od Jilemnice v Libereckém kraji.

Policisté auta namátkově kontrolují 24 hodin denně, hlídky se střídají po 12 hodinách. Každý den je v akci 280 strážníků. Zdejší oddělení kvůli tomu posílilo 160 pracovníků z jiných krajů. Dočasná azyl našli na internátu České lesnické akademie v Trutnově, kde se také stravují.

Rozhodnutí kabinetu o omezení pohybu v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov a tedy i policejní kontroly na hranicích okresů jsou podle usnesení vázány na nouzový stav. Ten by měl skončit v neděli. Vláda pro jeho prodloužení ve čtvrtek ve sněmovně nenašla dostatek hlasů. Zda policejní checkpointy na silnicích budou i v pondělí, není jasné.

„Zatím je to spekulace, situace se neustále vyvíjí. Jak to bude dál, v tuto chvíli nevíme. Na případné změny jsme ale připraveni pružně reagovat,“ řekla v pátek odpoledne MF DNES mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Většina řidičů jela do práce nebo k lékaři

Je sedm hodin ráno, teploměr ukazuje minus 17 stupňů. U čerpací stanice v Kuksu mezi Dvorem Králové na Trutnovsku a Jaroměří na Náchodsku policejní hlídka zastavuje většinu osobních aut. Kamiony a autobusy mají průjezd volný.

Kontrola každého řidiče zabere zhruba tři minuty. Většina z nich míří do práce a dokládá to vytištěným potvrzením od zaměstnavatele. Policisté kontrolují také zavazadlové prostory, jestli se v nich náhodou neskrývají lyže nebo sáňky a zda motoristé ve skutečnosti nejedou na hory.

Podobná situace je na silnici v nedalekých Vlčkovicích v Podkrkonoší, která představuje méně frekventovaný tah na Náchodsko. Kontroly jsou sice namátkové, ale vzhledem k nepříliš velkému provozu, policisté „odbavují“ téměř každý vůz.

„Za hodinu jsme zastavili asi deset aut a všechny jsme pustili dál. Buď jeli do práce, nebo to byli místní. Většina řidičů měla i nasazenou roušku nebo respirátor,“ říká strážník ve žluté vestě. S kolegy přijel hlídat hranici okresu z Rychnova nad Kněžnou.

Velmi disciplinovaní jsou motoristé také na dalším checkpointu v Křižanově, na trase z Hořiček do Úpice.

„Zatím jsme nikoho nemuseli vrátit. Lidé jedou do práce nebo k lékaři. Až nás překvapilo, že všichni mají potvrzení,“ poznamenává jeden ze čtyř policistů z rychnovského oddělení. Teplota už vystoupala na snesitelnějších devět stupňů pod nulou.

„Nedá se nic dělat, musíme to vydržet,“ komentuje muž zákona nejstudenější ráno letošního roku. S kolegy bude v Křižanově až do večera, než je po 12 hodinách vystřídá nová směna. Provoz je zde o něco větší než ve Vlčkovicích. Za čtvrt hodiny mezi sousedními okresy projede asi deset aut.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spor o zámek Opočno skončil, dědička neuspěla u soudu ve Štrasburku

Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž zamítl stížnost rodiny...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Spor o zámek Opočno skončil, dědička neuspěla u soudu ve Štrasburku

Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž zamítl stížnost rodiny...

Zkoušený Královéhradecký kraj si domluvil 35 lůžek v polském příhraničí

Pacienti z přetížených nemocnic v Královéhradeckém kraji by mohli putovat do špitálů v Polsku. Hejtmanství to dojednalo...

Dopad pandemie na psychiku je zřetelný, říká psychoterapeutka z hospicu

Premium Trutnovská psychoterapeutka Elena Fajstavrová se stará o klienty v hospici a o pacienty s roztroušenou sklerózou, na...

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...