Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Oprava poříčské elektrárny pokročila, manželé Kasperovi v hale vystaví sochy

  16:17
Manželé Kasperovi dokončili proměnu turbínové haly v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí. Monumentální výstavní sál s rozlohou více než dva tisíce čtverečních metrů nemá v České republice obdoby. Stane se dějištěm výstav gigantických soch, první by se měla uskutečnit příští rok.
Někdejší turbínová hala bude sloužit sochařským výstavám (23. 2. 2022).

Někdejší turbínová hala bude sloužit sochařským výstavám (23. 2. 2022). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Turbínová hala je nejdůležitější částí velkolepého Centra současného umění EPO1, které manželé Kasperovi budují od roku 2020.

Ještě nedávno hala sloužila jako sklad tlakových nádob. Původně zde byly generátory a v nejhlubším místě parní stroj. Rekonstrukce respektovala průmyslový charakter stavby a investor zachoval řadu prvků z původního vybavení. V hale s vysokými stropy například zůstala původní okna, ocelové konstrukce a dva mostové jeřáby, které jsou funkční a dokážou bez problémů přemístit i mnohatunové sochy.

Právě na nadrozměrné objekty, které se v běžných galeriích nedají vystavovat, se hodlá EPO1 specializovat. Nové jsou podlahy i střecha.

„S první výstavou bychom chtěli začít v květnu 2023 a pak každý rok dělat v těchto prostorách jednu hlavní výstavu,“ uvedl podnikatel Rudolf Kasper.

EPO1 se částečně otevřelo v loňském roce. První akcí byla na podzim zahájená výstava trutnovského krajinářského fotografa Jiřího Havla ve třetím patře bývalé rozvodny, kde vznikla moderní výstavní místnost s rozlohou zhruba 300 čtverečních metrů.

Rekonstrukce dalších pater i oživení fasády

Rekonstrukce první poříčské elektrárny z roku 1912 začala v zimě 2020. Kromě turbínové haly a třetího patra rozvodny je opravena už také administrativní část pětipodlažního průmyslového komplexu. Na rekonstrukci čekají další dvě patra, která nabídnou srovnatelně velký prostor pro menší 3D objekty, obrazy, grafiky a fotografie. V přízemí vznikne foyer, pokladna, kavárna a šatny. Na jaře dělníci začnou oživovat fasádu památky.

Centrum EPO1

Centrum současného umění EPO1 má celkem 3,4 tisíce čtverečních metrů výstavní plochy. Hlavní sál v bývalé turbínové hale má 2 tisíce metrů výstavní plochy. Bývalá elektrárna patří Rudolfu Kasperovi 10 let. Před pěti lety začalo vyklízení.

Výstavní plocha bude zabírat 3 400 čtverečních metrů. Ročně by se v EPO1 měly konat tři až čtyři výstavy.

Jen pro srovnání: v únoru otevřená Kunsthalle, která se nachází v bývalé Zengerově transformační stanici na pražském Klárově a patří mezi největší soukromé galerie u nás, má výstavní plochu 1 300 metrů.

„Chceme navázat spolupráci s našimi, ale i zahraničními umělci, například z Polska a Slovenska,“ řekla už dříve Renata Kasperová.

EPO1 připomíná věhlasnou londýnskou galerii Tate Modern, která také vznikla přestavbou bývalé elektrárny a jejím nejreprezentativnějším prostorem je velkolepá turbínová hala.

„Před lety jsme tam s manželkou byli a prošli jsme také hodně jiných galerií. Ale nedá se říct, že bychom se někde vyloženě inspirovali,“ poznamenal Rudolf Kasper.

Na svou dobu výjimečná stavba

Výrobní areál, jehož součástí elektrárna je, koupil před deseti lety, aby mohl rozšířit výrobu své firmy Kasper Kovo.

„Pro strojírenskou výrobu nebyla elektrárna vhodná, ale řekli jsme si, že ji nebudeme bourat. Po pěti letech jsme haly začali vyklízet a projektovat. Ukázalo se, že z toho budou nádherné výstavní prostory,“ dodal.

Poříčská elektrárna je jednou z posledních dochovaných industriálních památek v Trutnově, svého času dodávala proud do více než 60 měst a obcí.

„Na svou dobu to byla výjimečná stavba. Kvalita konstrukcí je po 110 letech perfektní,“ přiznal Rudolf Kasper.

Podnikatel dlouhodobě podporuje trutnovskou kulturu a spolupracuje s významnými českými sochaři, zejména s Michalem Gabrielem a Čestmírem Suškou. Jejich gigantická díla v poslední době vznikají v halách naproti EPO1.

Pět metrů vysoká socha Karla IV., která je jedním z posledních výsledků spolupráce s Michalem Gabrielem, bude začátkem května slavnostně odhalena v Karlových Varech.

Manželé Kasperovi na začátku března obdrželi Cenu České televize udílené v rámci ankety EY Podnikatel roku 2021 za dlouhodobou podporu kultury a umění v Královéhradeckém kraji.

V loňském roce manželé Kasperovi dokončili kompletní rekonstrukci kaple svatého Josefa ve Slavětíně na Trutnovsku, jejíž interiér je vyzdoben drátěnými figurami sochařky Veroniky Psotkové.

4. srpna 2019

  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Policie vyšetřuje smrt batolete. Je možné, že bylo hodiny zavřené v autě

Policie vyšetřuje smrt batolete, které za dosud neznámých okolností zemřelo v Loučné Hoře na Hradecku. Policejní mluvčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Terminál je plný opilců a bezdomovců, Hořice povolaly bezpečnostní agenturu

Autobusové nádraží v Hořicích na Jičínsku si oblíbili problémoví jedinci. Radnici už dochází trpělivost, dopravní uzel...

Zrezlé zábradlí v Hradci místo opravy jen natřeli, díry v něm zůstaly

Posměšné komentáře sklidily na sociální síti X fotografie nově natřeného zábradlí na nadjezdu u fotbalového stadionu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stoletý akvadukt mohl být technickou památkou, teď ho narychlo zbourali

Z předměstí Nového Města nad Metují na Náchodsku zmizela technická zajímavost stará přes sto let. Koncem týdne stát...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Soňa Červená odkázala hradecké Filharmonii nástroje, ta po ní pojmenuje sál

Světově proslulá pěvkyně Soňa Červená mluvila o Hradci Králové jako o své malé pevnosti. A pomáhala, jak mohla....

Hrabě Kinský dal Borgo ukázal nové stáje a jízdárnu v Chlumci

Nebývá zvykem, aby se role průvodce ujal sám zámecký pán. Hrabě Francesco Kinský dal Borgo však chtěl aktéry losování...

Terminál je plný opilců a bezdomovců, Hořice povolaly bezpečnostní agenturu

Autobusové nádraží v Hořicích na Jičínsku si oblíbili problémoví jedinci. Radnici už dochází trpělivost, dopravní uzel...

Divadelní Čekání na Václava ukáže Hamleta, Pravomila i trampský muzikál

Divadelní přehlídka Čekání na Václava v hradeckém Klicperově divadle má i po letech dvě jistoty: pevný termín od 28....

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...