Turbínová hala je nejdůležitější částí velkolepého Centra současného umění EPO1, které manželé Kasperovi budují od roku 2020.
Ještě nedávno hala sloužila jako sklad tlakových nádob. Původně zde byly generátory a v nejhlubším místě parní stroj. Rekonstrukce respektovala průmyslový charakter stavby a investor zachoval řadu prvků z původního vybavení. V hale s vysokými stropy například zůstala původní okna, ocelové konstrukce a dva mostové jeřáby, které jsou funkční a dokážou bez problémů přemístit i mnohatunové sochy.
Právě na nadrozměrné objekty, které se v běžných galeriích nedají vystavovat, se hodlá EPO1 specializovat. Nové jsou podlahy i střecha.
„S první výstavou bychom chtěli začít v květnu 2023 a pak každý rok dělat v těchto prostorách jednu hlavní výstavu,“ uvedl podnikatel Rudolf Kasper.
EPO1 se částečně otevřelo v loňském roce. První akcí byla na podzim zahájená výstava trutnovského krajinářského fotografa Jiřího Havla ve třetím patře bývalé rozvodny, kde vznikla moderní výstavní místnost s rozlohou zhruba 300 čtverečních metrů.
Rekonstrukce dalších pater i oživení fasády
Rekonstrukce první poříčské elektrárny z roku 1912 začala v zimě 2020. Kromě turbínové haly a třetího patra rozvodny je opravena už také administrativní část pětipodlažního průmyslového komplexu. Na rekonstrukci čekají další dvě patra, která nabídnou srovnatelně velký prostor pro menší 3D objekty, obrazy, grafiky a fotografie. V přízemí vznikne foyer, pokladna, kavárna a šatny. Na jaře dělníci začnou oživovat fasádu památky.
Centrum EPO1Centrum současného umění EPO1 má celkem 3,4 tisíce čtverečních metrů výstavní plochy. Hlavní sál v bývalé turbínové hale má 2 tisíce metrů výstavní plochy. Bývalá elektrárna patří Rudolfu Kasperovi 10 let. Před pěti lety začalo vyklízení. |
Výstavní plocha bude zabírat 3 400 čtverečních metrů. Ročně by se v EPO1 měly konat tři až čtyři výstavy.
Jen pro srovnání: v únoru otevřená Kunsthalle, která se nachází v bývalé Zengerově transformační stanici na pražském Klárově a patří mezi největší soukromé galerie u nás, má výstavní plochu 1 300 metrů.
„Chceme navázat spolupráci s našimi, ale i zahraničními umělci, například z Polska a Slovenska,“ řekla už dříve Renata Kasperová.
EPO1 připomíná věhlasnou londýnskou galerii Tate Modern, která také vznikla přestavbou bývalé elektrárny a jejím nejreprezentativnějším prostorem je velkolepá turbínová hala.
„Před lety jsme tam s manželkou byli a prošli jsme také hodně jiných galerií. Ale nedá se říct, že bychom se někde vyloženě inspirovali,“ poznamenal Rudolf Kasper.
Na svou dobu výjimečná stavba
Výrobní areál, jehož součástí elektrárna je, koupil před deseti lety, aby mohl rozšířit výrobu své firmy Kasper Kovo.
„Pro strojírenskou výrobu nebyla elektrárna vhodná, ale řekli jsme si, že ji nebudeme bourat. Po pěti letech jsme haly začali vyklízet a projektovat. Ukázalo se, že z toho budou nádherné výstavní prostory,“ dodal.
Poříčská elektrárna je jednou z posledních dochovaných industriálních památek v Trutnově, svého času dodávala proud do více než 60 měst a obcí.
„Na svou dobu to byla výjimečná stavba. Kvalita konstrukcí je po 110 letech perfektní,“ přiznal Rudolf Kasper.
Podnikatel dlouhodobě podporuje trutnovskou kulturu a spolupracuje s významnými českými sochaři, zejména s Michalem Gabrielem a Čestmírem Suškou. Jejich gigantická díla v poslední době vznikají v halách naproti EPO1.
Pět metrů vysoká socha Karla IV., která je jedním z posledních výsledků spolupráce s Michalem Gabrielem, bude začátkem května slavnostně odhalena v Karlových Varech.
Manželé Kasperovi na začátku března obdrželi Cenu České televize udílené v rámci ankety EY Podnikatel roku 2021 za dlouhodobou podporu kultury a umění v Královéhradeckém kraji.
V loňském roce manželé Kasperovi dokončili kompletní rekonstrukci kaple svatého Josefa ve Slavětíně na Trutnovsku, jejíž interiér je vyzdoben drátěnými figurami sochařky Veroniky Psotkové.
4. srpna 2019 |