Trhovci: My jsme rajče utrhli včera, supermarket před týdnem

  11:47aktualizováno  11:47
Večer sklidit a druhý den prodat. To je jednoduchá filozofie pěstitelů, kteří od časného rána rozbalují své stánky na královéhradeckém tržišti. I když je Hradec městem supermarketů nabitých ovocem a zeleninou, rajčata z tržiště chutnají mnohem lépe. I když se nelesknou jako ferrari.
Na královéhradeckou tržnici už dávno nechodí jen starší lidé. Zájem o kvalitní zeleninu mají třeba maminky s dětmi.

Na královéhradeckou tržnici už dávno nechodí jen starší lidé. Zájem o kvalitní zeleninu mají třeba maminky s dětmi. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Hlavní rozdíl je v tom, že supermaketové rajče bylo většinou ještě zazelena utrženo před několika dny na druhém konci Evropy.

"Zelenina, která k nám putuje přes půl světa, většinou dozrává ve skladech a tam už nezíská ty správné chuťové vlastnosti," říká Kristián Burda, který se zabývá dodávkou zeleniny přímo od místních zemědělců.

Oblíbený hradecký trh se kvůli stavbě obchodního centra Atrium musel z místa před bývalým obchodním domem Prior, kde stával léta, uklidit stranou na náměstí 28. října. Soukromí pěstitelé ale o klientelu nepřišli. Lidé se pro čerstvé pochoutky rychle naučili chodit i na nové místo.

Zelenina z marketů v polévce tak nechutná

Především starší lidé často jedou do města jen kvůli nákupu čerstvé zeleniny a ovoce. "V těch marketech se nedá sehnat kloudná zelenina na polévku, proto musím sem. A třeba české meruňky jsou sice menší a ne tak hezké jako ty cizí, jsou ale mnohem sladší," říká asi osmdesátiletá žena, která na trhu nakupuje skoro denně.

Většina pěstitelů se shoduje, že mají stálou klientelu, která chodí pravidelně. Že by ale trh byl jen přežitkem starší generace, není pravda.

"Chodí k nám pořád ti samí lidé, mladí i staří, hodně i maminky s dětmi," říká Martin Fof, který zeleninu na hradeckém trhu prodává už 14 let a má pořád plno.

Královéhradecké tržiště najdou zájemci na náměstí 28. října.

Každý večer zeleninu sklidí a naloží a brzy ráno ji odveze do Hradce Králové. "Než se zelenina dostane na pult v supermarketech, trvá to minimálně týden," vysvětluje Fof jeden z hlavních rozdílů mezi zeleninou jeho a tou dováženou.

Dalším kladem nákupu ovoce a zeleniny přímo od pěstitelů je podle Burdy fakt, že plodiny nejsou anonymní. "Když něco není ono, můžete to přímo tomu člověku na trhu říct. Na obale salátu ze supermarketu si ale jen přečtete, že je ze Španělska, maximálně název družstva," říká.

Plodiny od soukromníků v sobě mají také méně chemie, protože se ke konzumentům dostanou mnohem dříve a není nutné je "udržovat naživu" tak dlouho jako ty, které k nám putují z jižní Evropy nebo Afriky.

Na biokvalitu ale Fof nevěří: "Samozřejmě v naší zelenině není tolik chemikálií, ale bio je blbost. Stačí se jen podívat, co všechno je v ovzduší a padá nám na zem," směje se pěstitel.

Najdou se i šejdíři se zbožím z velkoobchodu

Avšak i na trhu, kde by každý očekával jen plodiny soukromých zemědělců nebo přebytky malých zahrádkářů, se najdou prodejci, kteří jen prodávají to, co nakoupili ve velkoobchodech.

"Je tady pár lidí, co opravdu přinesou zeleninu, kterou sami vypěstují, ale jsou tady i překupníci a ti by se měli stydět. Těm lidem, kteří sem vozí poctivou zeleninu a ovoce, by měli ruce líbat a udělat jim lepší podmínky," říká Jaroslava Trávníčková, jež chodí nakupovat skoro denně.

Václav Komárek, který spolu s dcerou prodává brambory, cibuli a česnek, jí přitakává. "Prodáváme jenom to, co vypěstujeme. Takže i vím, co prodávám," říká soukromník, jehož svázaný česnek se s tím supermarketovým nedá srovnat po estetické ani chuťové stránce.

Trávníčková v supermarketech skoro nenakupuje. "Někdy tam mají slušné brambory, ale jak to mají strojově sbírané, je to pomlácené a přepráškované," říká žena, která chodí brambory nakupovat jenom ke Komárkovi.

Kromě zemědělců lidé vyhledávají i prodejce okrasných květin. "Když chci koupit muškát na hřbitov, vždycky nějaký slušný seženu," říká jedna z nakupujících.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Muže postřeleného v Nemyčevsi obvinili za střelbu u domu i na policisty

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Kriminalisté obvinili muže, který střílel na dvoře domku v Nemyčevsi na Jičínsku a pak obrátil zbraň i proti zásahové...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Najdete na iDNES.cz