Na Hradecku někdo otrávil vzácného dravce, bez něj nepřežijí ani mláďata

  11:40aktualizováno  11:40
Pět kilometrů západně od Nového Bydžova na Královéhradecku našli ornitologové otráveného kriticky ohroženého luňáka červeného. Přesné místo tají, protože mrtvý pták ležel v hnízdišti a nechtějí ohrozit další dravce. Případem se zabývají kriminalisté.

Pracovníci kriminální policie při ohledávání místa nálezu. | foto: Dušan Rak

„Jde o podezření z trestných činů týrání zvířat a o neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ potvrdila Lenka Burýšková z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.

Fotogalerie

Pokud se podaří pachatele vypátrat a usvědčit, může dostat až tři roky vězení.

„Situace je o to komplikovanější, že šlo o dravce z hnízdícího páru. Samice, která zůstala sedět na snůšce nedaleko nálezu, nemůže bez pomoci samce odchovat mláďata. Dalšími oběťmi neznámého traviče tak bude kompletní potomstvo z hnízda,“ uvedl nálezce uhynulého dravce Dušan Rak ze Skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov České společnosti ornitologické (ČSO), který se zabývá monitoringem populace luňáka červeného v Česku.

Nalezený luňák byl otráven návnadou napuštěnou vysoce toxickým karbofuranem, který se v minulosti používal v zemědělství jako insekticidní přípravek k tlumení škůdců na kukuřici, řepě, bramborách nebo řepce. V Evropské unii je používání karbofuranu od roku 2008 zakázáno.

„V zemědělských družstvech i mezi lidmi je ale stále značné množství zásob, za jejichž uchovávání hrozí postihy. Používají je traviči pro nelegální pokládání návnad. ČSO se otravami ptáků karbofuranem dlouhodobě zabývá a případy monitoruje v programu Volná křídla. Bohužel, doposud nebyl žádný konkrétní viník dopaden a potrestán,“ doplnil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Otrávená návnada mohla ohrozit i děti

Zda byl cílem traviče právě luňák červený, není zatím jasné.

„Návnady často míří na škodnou, třeba i na toulavé psy a kočky, dravci představují vedlejší škody. Každopádně kladení návnad je nelegální. Otázkou zůstává, jestli někteří nepovažují za škodnou i kriticky ohroženého luňáka červeného. Zejména dravci doplácejí na to, že v přírodě sbírají snadno dostupnou potravu, často mršiny a svým způsobem života jsou tedy velmi zranitelní, tedy pokud jde o otrávené návnady v otevřené krajině,“ uvedl Lukáš Kadava z východočeské pobočky ČSO, který hnízdiště sleduje.

Dravci na východě Čech

Ve východních Čechách počty dravců pozvolna rostou, hlavně díky přísné ochraně a také jejich vypouštění do volné přírody.

Řada druhů má v Čechách početné populace. Není to však případ luňáků červených. Vědci odhadují, že jich na východě Čech hnízdí jen okolo pěti párů a na Novobydžovsku maximálně dva.

To samé platí i o vzácném orlovi mořském. Od 90. let se jejich početnost také zvýšila. V kraji hnízdí na deset párů, na Novobydžovsku je v současnosti zaznamenán jeden.

Podle něj je nejpravděpodobnější, že za návnadou mohl být někdo z myslivců.

„Není to však jednoznačné. Pravdou je, že především u starší generace se setkáváme s názorem, že co má křivý zobák, do přírody nepatří,“ uvedl Kadava.

Podle ornitologů je případ otráveného luňáka znepokojující nejen pro to, že jde o velmi vzácný druh, jehož celorepublikový počet prokázaných hnízdících párů nepřesahuje stovku, ale i pro to, že otrávená návnada byla v lokalitě, kam často chodí děti.

„Místo nálezu otráveného luňáka leží jen několik desítek metrů od obce. Je pravděpodobné, že návnada musela být položena nedaleko. Nechci si ani domýšlet, co by se mohlo stát, pokud by s ní manipulovaly děti. Otrávené návnady totiž nepředstavují riziko jen pro divoká zvířata,“ poznamenal Kadava.

Na Novobydžovsku to není první podobný případ. V březnu 2008 někdo karbofuranem otrávil dospělého samce vzácného orla mořského, který zřejmě pocházel z hnízdícího páru. I tehdy hnízdění orlů mořských na Novobydžovsku na čas skončilo.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Chatu změnili ve velkopěstírnu konopí, úrodu odvážely dva náklaďáky

Policisté odhalili v chatě na Trutnovsku rozsáhlou pěstírnu marihuany. Hlídka si při běžné kontrole všimla neobvyklých...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Hronov zruší chátrající hotel a starou Radnici opraví jen pro úředníky

Hronov chystá opravu prvorepublikové budovy radnice. Zanedbaný osmdesát let starý dům v sobě dosud kombinuje úřad,...

Řidiči na Jičínsku vběhlo před půlnocí pod kamion stádo divočáků

Řidiče kamionu u Vojic na Jičínsku překvapila divoká prasata. V místě, kde silnice první třídy prochází mezi poli,...

Vyhrožoval nataženou zbraní, popsali exekutoři zásah u souzeného seniora

Před Okresním soudem v Jičíně stanul senior Jan Žoha, který v Úlibicích vytáhl plynovou zbraň na exekutory. Čelí...

Lezci zdolali nejkrásnější horu světa, ale výstup na Huascarán otočili

S částečnými úspěchy se vrátila z jihoamerických And expedice krkonošských horolezců. Povedlo se jim zdolat dvě...

Najdete na iDNES.cz