Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

  9:55aktualizováno  9:55
Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba supermoderní továrny na autodíly, kterou si vysnil a chtěl vybudovat ve Dvoře Králové nad Labem, se na dlouhé měsíce zasekla a v současnosti nikdo neví, kdy bude pokračovat.

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit Automotive. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Jaroměřská společnost Karsit čeká na vydání stavebního povolení pro továrnu ve Dvoře Králové už tři roky, přesto její majitel František Řípa o stěhování projektu za více než tři miliardy korun neuvažuje.

„Asi bych měl být tvrdý podnikatel a dívat se na to tak, že by bylo lepší tento investiční záměr realizovat v Polsku, na Ukrajině, v Maďarsku nebo na Slovensku. Já jsem se však již rozhodl, za svým rozhodnutím si stojím a nové lokality hledat nebudu,“ řekl Řípa MF DNES.

Stavba v průmyslové zóně Zboží na okraji Dvora Králové začala loni v březnu, avšak kromě archeologického průzkumu, části příjezdové komunikace a inženýrských sítí nic dalšího dělníci nestihli. 

Vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení na samotné haly s linkou hydraulického lisování a svařovnou zastavila série námitek.

O stavebním povolení od května rozhodují úředníci v Trutnově, kam krajský úřad spis předal poté, co vyhověl námitkám několika usedlíků na podjatost dvorské radnice. Původně měla továrna začít růst na podzim 2017 a na přelomu loňského a letošního roku už vyrábět náhradní panelové díly.

„Za dobu, co podnikám, se mi podařilo získat mnoho zkušeností. Zažil jsem řadu úspěchů, ale i pádů a lhal bych, kdybych řekl, že situace, která vznikla ve Dvoře Králové, pro mě není frustrující. Již téměř tři roky si pokládám několik otázek, na které si sám nedokážu odpovědět,“ přiznal Řípa.

Fotogalerie

Investiční záměr na stavbu strojírenského závodu za více než tři miliardy korun, který zaměstná 350 lidí, představil dvorské radnici v březnu 2016.

„V době, kdy jsme záměr starostovi Dvora Králové představovali, se jednalo o druhou největší investici v kraji po dostavbě závodu Škoda Auto v Kvasinách. Navzdory zásadnímu významu tohoto záměru pro celý Královéhradecký kraj již téměř čtyři roky čekáme na vydání stavebního povolení. Tato skutečnost je pro mě jen těžce pochopitelná,“ neskrývá rozčarování předseda představenstva Karsit Group SE.

Podle něj je potřeba zásadním způsobem urychlit povolovací proces. Stavbu ve Zboží brzdí lavina odvolání a stížností od začátku.

Loni na jaře například majitel dvorské textilky Juta a bývalý senátor Jiří Hlavatý napadl stavební povolení na příjezdovou komunikaci, stavební úřad to však zamítl. Od loňského podzimu rodiny žijící v okolí chystané továrny podávají námitky na podjatost dvorské radnice i krajského úřadu.

Zatímco ministerstvo pro místní rozvoj o údajné podjatosti krajských úředníků rozhodlo velmi rychle, hradecké hejtmanství posuzovalo podjatost dvorské radnice měsíce.

„Pokud by námitky podjatosti byly vyřizovány bezodkladně a povolovací řízení by byla rozhodována v řádných lhůtách, už dávno bychom disponovali veškerými potřebnými povoleními. Při současné rychlosti řízení a přístupu stavebních úřadů je však vydání těchto povolení bohužel v nedohlednu,“ konstatoval Řípa. Nezbytností je podle něj nový stavební zákon, který celý proces povolování staveb zjednoduší.

Další investice? Třeba v Polsku

Jeho věcný záměr už schválila vláda, dřív než v roce 2021 však novela platit nezačne. Povolovací řízení u staveb by se podle ministerstva pro místní rozvoj mělo ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok.

„Obecně bude vedeno pouze jedno řízení, na jednom úřadu, s jediným výsledným rozhodnutím, a to s cílem zahájení realizace stavby do jednoho roku od podání úplné žádosti o vydání rozhodnutí o povolení stavby, včetně případného odvolání proti tomuto rozhodnutí a soudního přezkumu,“ sdělil mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Přestože Karsit neví, kdy bude moci stavba závodu u výpadovky na Hradec Králové pokračovat, už investoval stovky milionů korun do technologií.

„Pořídili jsme například robotickou hydraulickou linku v hodnotě přibližně 750 milionů korun. Linku, která již mohla a měla být dávno v provozu, nyní máme ve skladu a čekáme na vydání příslušných povolení,“ poznamenal šéf představenstva.

Zároveň potvrdil, že jeho firma není na uskutečnění projektu závislá. Strojírenská společnost je největším dodavatelem blatníků, kapot, dveří a dalších náhradních panelových dílů pro Škodu Auto. Naposledy investovala 165 milionů do transferového lisu v jaroměřském závodě.

I když Karsit na dvorském záměru nic nemění, František Řípa naznačuje, že další obdobné investice by jaroměřská společnost mohla realizovat mimo Českou republiku: „Například v nedalekém Polsku se na podobné překážky nenaráží.“

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Za bodnutí druha dostala podmínku. Předtím mě škrtil, hájila se žena

Martina Balcarová u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 9. 2019)

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Martinu Balcarovou za ublížení na zdraví dvouletou podmínkou. Žalobce ji viní z...

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Škodovka v Kvasinách rozjela výrobu hybridního Superbu iV

Škoda Auto spustila v Kvasinách sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in...

Z výrobní linky Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku sjel první hybridní Superb iV. Automobilka tím zahájila sériovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz