Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Mohl jsem mít klid, říká Magnusek. V Ratibořicích staví herecké muzeum

  6:32aktualizováno  6:32
V Babiččině údolí na Náchodsku vyrůstá nové herecké muzeum. Režisér Tomáš Magnusek kvůli němu rok netočí a věnuje se pouze rekonstrukci víc než stoleté budovy na Herecký dům Viktorka.

Vizualizace Hereckého domu Viktorka v Ratibořicích | foto: archiv Tomáše Magnuska

Náchodský režisér Tomáš Magnusek přiznává, že nenahodí ani pojistky. Budovu zvanou Monaco v Ratibořicích však s pomocí stavařů a přátel už dokázal zachránit.

Kulturní památka z roku 1901 stojící za zahradou empírového zámku dostala od loňských prázdnin novou střechu a bude mít také nové využití.

Fotogalerie

V domě, u nějž právě vyrůstá menší přístavba, bude sídlit herecké muzeum, restaurace, menší kinosál pro šedesát diváků i pokoje pro hosty. Otevře se nejspíš na podzim.

„Zda otevřeme celou budovu, nebo část, o tom teď denně debatuji se svou ženou a kolegy. Muzeum budeme dokončovat už během prázdnin, ale odhaduji, že otevřeme až v říjnu nebo listopadu, až bude hotová i přístavba,“ popisuje dvaatřicetiletý bývalý učitel a filmařský samouk Tomáš Magnusek.

„Čekali jsme na úvěr, který jsme nyní dostali. Lidé se chodí dívat na místo už teď a sledují, jak stavba přibývá nebo jak se opravují klenby,“ říká Magnusek, který vešel ve známost hlavně trilogií Bastardi. Kritici ji neocenili, ale vydělala mu na splacení dluhů, které mu zbyly za jeho prvním filmem Pamětnice z roku 2009 (více čtěte zde).

Bude herecká alej i chodník slávy

Právě tento film s Libuší Švormovou v hlavní roli vznikl na počest hereckých legend, které režisér zval i do dalších snímků. Jim bude patřit i chystané muzeum. Jména nebo tváře těch, kteří už odešli, se objeví v herecké aleji a pro žijící herce bude poctou chodník slávy.

V muzeu se počítá s dvěma stálými a dvěma příležitostnými expozicemi. K vidění bude zeď autogramů, herecká knihovna nebo historický nástin vývoje divadla od prvních kočovných společností až po úděl herců za jednotlivých režimů, jimž někteří odolávali statečně, jiní méně.

Každý návštěvník by si tam mohl najít, co ho zajímá. „Herci jsou vzorek společnosti. Někteří jsou prima, jiní škarohlídi, a každý divák si mezi nimi najde takové, s kterými se ztotožňuje. V našem muzeu budou mít místo čeští herci, kteří hráli velké, ale i malé role a za kterými na divadle, v dabingu, televizi nebo ve filmu zůstala nesmazatelná stopa,“ přibližuje budoucí expozici Magnusek.

Šála Heleny Růžičkové

Tvůrci muzea už sbírají různé předměty ze soukromého i pracovního života herců. Lidé například nahlédnou do scénáře komedie Světáci s poznámkami Vlastimila Brodského nebo uvidí šálu Heleny Růžičkové, kterou zhotovila týden před smrtí.

Jaroslava Obermaierová věnovala soukromou fotografii z natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana, na které je s prezidentem Gustavem Husákem a ministrem vnitra Obzinou. Další rekvizity nebo památeční věci daruje patron muzea Martin Dejdar, Regina Rázlová či Libuše Švormová.

Počítá se s tím, že muzeum bude zvát herce na několikadenní pobyt, aby mohli zajíždět na besedy do škol, firem či domovů pro seniory.

Muzeum chce přilákat návštěvníky údolí

Ač režisér pochází z Náchoda, muzeum umístil raději do Ratibořic, kde je zárukou početná návštěvnost. Jejich památkami loni prošlo 81 tisíc návštěvníků (o problémech s parkováním zde).

Tvůrci muzea proto doufají, že si turisté najdou jejich restauraci, která dosud v Babiččině údolí scházela, a že provozu pomohou vstupným i třeba tím, že se v domě ubytují.

Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.
Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.
Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.

Dům Monaco byl ve špatném stavu, už má však novou střechu.

Projekt má celkový rozpočet 30 milionů korun, z toho 5 milionů stála koupě domu, 15 milionů tvoří úvěr. Režisér se teď snaží získat chybějící část peněz. Zájemci mohou poslat svůj sponzorský dar na číslo účtu muzea, první peníze od dárců už na něj přišly.

„Buďme realisti. Těžko říct, zda si muzeum vydělá na své náklady a na obrovský úvěr. Máme řadu partnerů, sponzorů, i Královéhradecký kraj pomohl, ale i tak je to velký kousek. Některé práce se prodražují tím, že jde o kulturní památku,“ říká režisér.

Dům č.p. 12, tradičně nazývaný Monaco, sloužil kdysi jako ubytovna pro pracovníky sousedícího Panského dvora a jeho správce. Budovy se v polovině devadesátých let dostaly do majetku kontroverzní firmy Podzámčí, která je nechala pustnout.

Teprve před dvanácti lety se státu podařilo čtyři národní památkové objekty vykoupit, ale Monaco, které bylo pouze památkou kulturní, zůstalo stranou a likvidátor společnosti Podzámčí ho prodal novému vlastníkovi. Pak ho odkoupil Magnusek s přáteli.

„Byla to jedna z posledních soukromých nemovitostí v Ratibořicích, čtyři roky jsem kolem ní chodil a diskutoval o tom s mým velkým kamarádem. Ačkoli jsem konečně mohl mít klid, řekl jsem si: Ne, jdeme ještě do tohoto,“ prohlašuje režisér.

Dům byl zanedbaný a měl promáčené stropy, jak do něj silně zatékalo. Nyní už je budova podřezaná a dostala novou střechu. Teď se pracuje už uvnitř na elektroinstalaci.

  • Nejčtenější
Premium

Lidé z prestižní čtvrti odmítají byty pro postižené, chtějí sál a obchod

Jen málo částí Hradce Králové má takový kredit jako Roudnička, osada na okraji hradeckých lesů bokem od veškerého...

V Krkonoších lyžaři parkují zdarma i za 300 korun. Kdo se zdrží, ušetří

Ceny za parkování v zimních střediscích v Krkonoších se velmi liší. Zatímco v nejdražším Špindlerově Mlýně je parkování...

Slovák jel do Adršpachu jen hrát na harmoniku, je z něj Dřevorubec roku

U skalního města v Adršpachu na Náchodsku se utkalo pětadvacet borců o titul Dřevorubce roku. Sekali polena,...

Pořád čtu, jak máme v Česku špatné hráče, štve Růžičku. Kopírovat nechce

Hradec je po Spartě druhým českým klubem, který si zahraje finále hokejové Ligy mistrů. Suverénní cesta Mountfieldu k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Jiřího Ganse komunisté utrápili k smrti. Kvůli západní hudbě z něj udělali špiona

Před 30 lety zemřel Jiří Gans, jedna z největších obětí komunismu 70. let. Tehdejší režim jej obvinil ze špionáže a...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Lidé z prestižní čtvrti odmítají byty pro postižené, chtějí sál a obchod

Jen málo částí Hradce Králové má takový kredit jako Roudnička, osada na okraji hradeckých lesů bokem od veškerého...

Slovák jel do Adršpachu jen hrát na harmoniku, je z něj Dřevorubec roku

U skalního města v Adršpachu na Náchodsku se utkalo pětadvacet borců o titul Dřevorubce roku. Sekali polena,...

Sáňkař vjel v Krkonoších do křižovatky, při srážce s autem se těžce zranil

Muž na saních vjel v neděli krátce před půl jedenáctou večer v krkonošské Dolní Malé Úpě u Krakonošova údolí do cesty...

Majitelka zavře domov kvůli hrozící pokutě. Kraj umístí seniory jinam

Soukromý domov seniorů v Novém Městě nad Metují na Náchodsku ohlásil, že koncem března zavře. Může to být i dříve....

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz