Těžaře tu nechceme, volají spolky pro zákaz těžby plynu z břidlic

  8:09aktualizováno  8:09
Bojovat proti zamýšlené těžbě břidlicového plynu na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku chtějí tamní ekologická sdružení. Spoléhají hlavně na petici, kterou chtějí dosáhnout úplného zákazu těžby ještě dřív, než vůbec začne průzkum.
Lidé z Náchodska se bojí, že chemikálie, které se užívají přo průzkumu plynových ložisek, znečistí spodní vody. (Ilustrační snímek)

Lidé z Náchodska se bojí, že chemikálie, které se užívají přo průzkumu plynových ložisek, znečistí spodní vody. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Metoda hydraulického štěpení se používá v Americe při těžbě a v Evropě při průzkumech zásob břidlicového plynu. Spotřebuje se při ní obrovské množství vody, půl procenta tvoří i chemické látky.

Plyn z břidlic

*metan uložený v pravěkých vrstvách břidlic a utužených pískovců se dobývá pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i víc než 2 km

* k uvolnění plynu se užívá hydraulické štěpení, trhavinou se v plynonosné vrstvě vytvoří trhliny, pod tlakem se vhání do podzemí voda s pískem a příměsí chemikálií, odčerpává se, písek zůstane a brání uzavření pórů

"V americkém Texasu si to firmy mohly dovolit, ale pak se těžba rozšířila i dál. Jde o bezprecedentní ohrožení zásob pitné vody. Chceme utvořit koalici nevládních sdružení, aby náš protest měl celostátní dosah," uvedl Jiří Malík ze sdružení Živá voda.

Průzkum ani těžba břidlicového plynu nejsou v Podkrkonoší nijak nereálné. Pracoviště ministerstva životního prostředí v Hradci Králové už koncem roku vytyčilo území "Trutnovsko" o 777 kilometrech čtverečních pro firmu s australskými a americkými vlastníky BasGas Energia Czech, která o to požádala.

O samotný průzkum zatím nejde. Některé z 56 obcí se proti tomu ohradily, takže rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Čeká se, jak se vysloví rozkladová komise ministra. Další petice už koluje, zaštítily ji hlavně svazky obcí. Lidé ji podepisují teprve několik dní.

Například v Polici nad Metují ji v infocentru během dvou dní podepsalo třináct lidí, další archy jsou ještě po městě. Také v Náchodě podepsalo petici celé vedení radnice a vybídlo k tomu i obyvatele. Archy jsou v přízemí budovy a také na odboru životního prostředí. Petiční výbor rozeslal petici do všech obcí, jichž se průzkum plynu týká. Lidé mohou připojit svůj podpis do konce února.

Firma znečištění spodních vod vylučuje

Místní mají hlavně obavy, že těžba plynu i průzkum poznamenají cennou přírodu a mohou ohrozit spodní vody, i když se těží hluboko pod nimi. "Nechci, aby těžba znehodnotila zdejší krajinu. Navíc není vhodné, aby se těžaři vrtali v území, které má vodu s nejvyšší kvalitou," míní Martina Gollová z Teplic nad Metují, která už petici podepsala.

Firma BasGas slibuje přes svou mluvčí, že bude jednat s českou vládou i místními samosprávami. Hydraulické štěpení, na jehož rizika upozorňují aktivisté i část odborníků, je prý bezpečné.

"Ve stovkách a tisících úkonů, při nichž se v USA používá hydraulické štěpení, američtí regulátoři nepotvrdili případy úniku uhlovodíků ani štěpicí tekutiny do povrchových vod nebo do zdrojů spodních vod," řekla Anna Maio, mluvčí energetické firmy Hutton Energy sídlící v Londýně, do jejíž skupiny patří BasGas Energia Czech.

Pokud firma uspěje u ministerstva životního prostředí a dostane i další povolení, může začít hledat ropu a plyn. Bude zkoumat výsledky starších vrtů, provede 2D seizmická měření a popřípadě vrt tam, kde získá svolení vlastníků. Nesmí zasáhnout do horninového prostředí v Krkonošském národním parku ani v nejpřísněji chráněných zónách Krajinné oblasti Broumovsko.

Břidlicový plyn se těží ve Spojených státech amerických hlavně v posledním desetiletí, pokrývá tam asi pětinu spotřeby a USA už nemusejí žádný dovážet. Podle studie US EIA z května by zásoby plynu pod Evropou stačily na 60 let zdejší spotřeby. Výskyt plynu se odhaduje v 32 zemích.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

Vlci na Broumovsku loni škodili méně, farmáři přesto chtějí regulaci

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Chráněným vlkům na Broumovsku se daří. Od podzimu 2015, kdy se po staletích objevil první pár, se nyní v širším regionu...

Nemocnice v Náchodě mění náměstky, mají zvládnout přestavbu a zlepšit vztahy

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

Oblastní nemocnice v Náchodě vymění dva manažery. Od března sem nastoupí lékař Ladislav Tichý jako nový náměstek pro...

Najdete na iDNES.cz