Teplické skály vylepšily turistický okruh, mají nové stezky i s panely

  17:40aktualizováno  17:40
Teplické skály na Broumovsku vylepšily pro novou sezonu turistický okruh. Návštěvníky tam přivede opravená cesta a uvidí zcela obnovenou Vavrouškovu naučnou stezku. Město Teplice nad Metují chce udržet dosavadní návštěvnost.

Dětské výpravy i mnozí Poláci už v pátek vyrazili do Teplického skalního města. Okruh má před sebou jeden z vrcholů sezony, protože Poláky čeká prodloužený víkend až do jejich úterního svátku. Na turisty tady už netrpělivě čekají.

„Pro nás je dobré, že návštěvnost nám konečně přestala klesat, což bylo dost výrazné v předešlých letech. Předloni se to začalo rovnat, loni návštěva o trochu stoupla, ale pouze v řádu tisíců lidí. Jsme plus minus na šedesáti tisících platících návštěvních,“ popisuje provozovatelka návštěvnického okruhu Martina Tauchmanová.

Fotogalerie

Skály vlastní město Teplice nad Metují a pronajímá je soukromé firmě. Oproti komerčněji laděnému Adršpachu s velkými parkovišti a rozsáhlejším zázemím však Teplické skály vyhlížejí mnohem skromněji. Od minulé sezony však udělaly značný skok.

Město tam zaplatilo za osmisetmetrový úsek turistického chodníku 4,9 milionu korun, z toho asi 1,9 milionu získalo z dotace. Přístupová cesta už byla příliš vyšlapaná. Teď je poskládaná z pískovcových kamenů uložených v betonu a už tudy projede sanitka v případě nějakého úrazu nebo lesní technika. Přibylo také zábradlí. Stavba byla dost náročná a turisté museli mezitím využívat vzdálenější stezku přes Sedm schodů.

Plánujeme také lávku za dva miliony korun

Podle starosty Teplic jde městu o udržení současné návštěvnosti. Do okruhu město investuje nárazově, i podle toho, jaké získá dotace.

„Snažíme se investovat postupně. Začali jsme stavět cestu poněkud nelogicky odshora, ale potřebovali jsme rychle využít dotační titul. Udělali jsme tím určitý základ, ale potřebujeme řešit i další investiční věci. Parkovací prostory nejsou neomezené a už se ve Střmenském podhradí nemáme kam rozpínat. Proto se nabízí postavit další parkoviště pod sjezdovkou v Teplicích, které by se využilo pro areál v zimě a pro skály v létě. Plánujeme také lávku za dva miliony korun, která by dovedla lidi od vlakové zastávky ke skalám, protože tam se jedná o jejich bezpečnost. To bychom chtěli uskutečnit nejdéle s opravou silnice, kterou kraj slibuje do roku 2020,“ vysvětluje starosta Milan Brandejs.

Nápor turistů

  • Po zkušenostech z předešlých let ochranáři čekají nápor turistů v Adršpašsko-teplických skalách o víkendu a poté až do úterý 3. května, na kdy připadá v Polsku svátek.
  • „Při pěkném počasí lze očekávat, že budou hlavní parkoviště u vstupů do skal plná už během dopoledne. Ve špičkách sezony se stává, že vozidla turistů zablokují dopravu mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem v důsledku zaplnění parkovacích ploch,“ upozornil Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
  • Obce a ochranáři vytipovali náhradní parkoviště v okolí do jednoho kilometru od vstupů do skal, parkovat se dá například v Teplicích nebo v Horním Adršpachu. Jinak doporučují lidem přijet raději vlakem, autobusem nebo na kole. Stojí za to uvažovat i o jiném termínu návštěvy, kdy bude ve skalách klidněji.

Ochranáři letos výrazně napomohli k modernější podobě naučné stezky Josefa Vavrouška, která stála na okruhu od roku 1999. Za půl milionu korun zaplatili naučné panely o vodě, jeskynním systému v pískovcových skalách nebo o zkamenělinách.

Řezbář Petr Kysela vytvořil dřevěné plastiky zvířecích průvodců pro děti, na fošnách se objevují také stopy zvířat a dřevěné cedulky s názvy rostlin. Na nejvyšším bodě se návštěvníci mohou zapsat do vrcholové knížky.

Ochranáři podcenili práci s veřejností

V pátek stezku slavnostně otevřel ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky František Pelc, který připustil, že ochranáři po roce 1990 zásadně podcenili práci s veřejností a teď se k tomu vrací podobnými projekty jako je zdejší naučná stezka.

„Samozřejmě samosprávy jsou pro nás na prvním místě, protože bez nich neumíme dělat ochranu přírody, proto jsem rád, že tu jsou dobré vztahy mezi Správou Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a samosprávami. Pak jsou pro nás důležité i vztahy s vlastníky pozemků a také s návštěvníky,“ připomíná Pelc.

Pod skálou Herynek si prohlédl stanoviště, odkud ochranáři umožňují sledovat hnízdiště sokolů stěhovavých na Chrámových stěnách. Lidé se tam hlavně o pěkných víkendech mohou podívat do skalní dutiny pomocí stativového dalekohledu a poslechnout si výklad od strážců. Umožňuje to dotace od Lesů České republiky.

Sokolí pár už vyseděl mladé z vajec, což ochranáři zjistili 22. dubna. Na hnízdišti jsou čtyři opeřená mláďata. Za čtyři až pět týdnů se už budou učit létat. V pátek však lidé se štěstím mohli zahlédnout nanejvýš rodičovský pár.

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Vědci odebrali nosorožcům Nájin a Fatu vajíčka, embrya však samice neodnosí

Najin (vlevo) a Fatu (vpravo) jsou poslední dva severní bílí nosorožci na...

Mezinárodní tým vědců v keňské rezervaci Ol Pejeta odebral vajíčka dvěma posledním žijícím samicím nosorožců severních...

Ultrazvuk sinice nezdolal, koupací sezonu v Dolcích prodloužil o měsíc

V rybníku v Dolcích se návštěvníci občas dál koupou, i když jen na vlastní...

Rekreační areál v Dolcích u Trutnova opět předčasně ukončil koupací sezonu a viníkem jsou jako v předchozích letech...

Mňága a Žďorp i Povodí Ohře. Bojiště láká na nový festival Artu Kus

V areálu na Bojišti v Trutnově vrcholí přípravy na první ročník Artu Kus...

Téměř třicet let měl konec srpna na Bojišti v Trutnově zarezervovaný Open Air Music Festival, později přejmenovaný na...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz