Mamutí můstek patří k divům Krkonoš, nad Harrachovem dodnes ční jako maják

  16:02
Seriál MF DNES Technické památky Krkonoš pokračuje mamutím můstkem v Harrachově, jenž patřil ve své době k nejmodernějším na světě. První skokanský můstek na Čertově hoře v Harrachově vznikl před více než sto lety. V krkonošském středisku závodili nejlepší lyžaři své doby a na mamutím můstku padaly světové rekordy.

V roce 2014 se však kvůli havarijnímu stavu můstek zavřel. Přestože se harrachovským patriotům povedlo zprovoznit střední můstky a příští rok má začít rekonstrukce velkého s konstrukčním bodem 120 metrů, mamut dál zůstává jen turistickou atrakcí.

Harrachov je jedním z pěti lyžařských středisek v Evropě, která mají mamutí můstek. Kromě Krkonoš jsou už pouze ve slovinské Planici, německém Oberstdorfu, rakouském Kulmu a norském Vikersundu. Harrachovský je jediný, který není v provozu.

Na severním svahu Čertovy hory byl postaven mezi lety 1977 až 1979. Rok po dokončení hostil první závod. V roce 1983 Harrachov uspořádal první Mistrovství světa v letech na lyžích. Slavné éra skončila v roce 2014, když se pod rolbou propadl dřevěný buben můstku.

Nad Harrachovem ční můstek jako maják. Je symbolem města i orientačním bodem. Věž pro rozhodčí a vedení závodů i komentátorské kabiny ve spodní části areálu velkých můstků jsou viditelné už zdaleka.

Z centra vede příkrá asfaltová cesta, která se v roce 1987 zapsala do dějin cyklistiky jako jedno z nejdrsnějších stoupání vůbec. Právě tady finišovala 22 kilometrů dlouhá časovka jubilejního 40. ročníku Závodu míru. Závěr 9. etapy obstaral brutální padesátimetrový výšlap s nevídaným sklonem téměř 34 procent. Na kole až do cíle dojelo jen 47 cyklistů, 68 muselo jít pěšky. Zvítězil legendární Němec Uwe Ampler, pozdější celkový vítěz Tour de France Východu.

Nájezdová rampa zarůstá

Dnes už hodně rozbitá asfaltka přechází v zeleně značenou Šablaturovu cestu, pojmenovanou po odbojáři a projektantovi skokanských můstků Ludvíku Šablaturovi. Stezka se klikatí lesem. Až nahoru se však dá jít přímo po můstcích. K nájezdové věži mamuta vedou desítky schodů, částečně se jde po kovových plošinách.

Celý areál má nejlepší roky dávno za sebou. Schody a zábradlí rezaví, z věže rozhodčích opadává dřevěné obložení a plechová střecha ztratila barvu. Osvětlovací stožáry s reflektory instalované v roce 2007 však vypadají jako nové. Nejviditelnějším problémem je zničená dřevěná konstrukce bubnu, do něhož se v roce 2014 při posledním Mistrovství světa v letech na lyžích propadla rolba. Dodnes je neopravená. Nájezdová rampa mamutího můstku zarůstá náletovými dřevinami a vegetace roste i přímo na ní.

Harrachovské můstky

  • První můstek byl na Čertově hoře postaven v roce 1920. V dolní části areálu jsou dnes můstky K40, K70 a K90, v horní části velký můstek HS162 a mamutí s konstrukčním bodem 185 metrů. Vznikly mezi lety 1978 až 1983.
  • V Harrachově se čtyřikrát konalo Mistrovství světa v letech na lyžích a na čtyřicet závodů Světového poháru.
  • Od roku 2014 jsou velké můstky zavřené. O obnovu usiluje od roku 2019 Lyžařský a turistický Bucharův klub. Na dojezdu velkých můstků se v létě koná festival Keltská noc, K120 je každoročně dějištěm extrémního běžeckého závodu Red Bull 400.

„Předběhli jsme dobu“

Harrachovský můstek s konstrukčním bodem 185 metrů patřil ve své době k nejmodernějším na světě. Lyžaři se z víc jak stometrového nájezdu řítili stovkou v hodině a ti nejlepší létali přes 200 metrů. Nahoru je vozila jednosedačková lanovka, která tu stojí dodnes. Mamuta vyprojektoval švýcarský odborník Hans-Heini Gasser, podílel se na tom i český stavitel Miloslav Bělonožník.

„Byl to první můstek vůbec, který se projektoval v počítačovém programu. V tom byl unikátní,“ poznamenává projektant skokanských můstků a mezinárodní rozhodčí Josef Slavík, který v Harrachově s bratrem Stanislavem a Karlem Dolejším obnovil Lyžařský a turistický Bucharův klub. Založili muzeum a usilují o záchranu můstků.

„Nikde nebyl takový profil jako u nás, byl to jeden z nejkrásnějších můstků na světě. Už tenkrát jsme předběhli dobu, ale pro mnoho závodníků se stal nebezpečným. Dosahovalo se zde vysokých nájezdových rychlostí a létalo se hodně vysoko. I proto zde postupem času bylo závodů méně, mnozí se do Harrachova báli,“ vzpomínal před lety bývalý reprezentant Pavel Ploc, který na Mistrovství světa v letech v roce 1983 vybojoval stříbrnou medaili a výkonem 181 metrů stanovil tehdejší světový rekord.

Změny kvůli bezpečnosti závodníků

Rekordmanem mamutího můstku je Fin Matti Hautamaeki, v roce 2002 dolétl na hranici 214,5 metru. Stejný výkon zopakoval o devět let později Thomas Morgenstern z Rakouska. Generálním dodavatelem mamutího můstku byl Agropodnik Lomnice nad Popelkou. K prvním úpravám profilu došlo už v 80. letech, k dalším zkraje 90. let. Zásadnější změny, které přispěly k větší bezpečnosti, se odehrály v roce 2000. Navrhl je právě Josef Slavík.

Skokani v Harrachově se radují, na opravu můstků poputují desítky milionů

Došlo k úpravě odrazové hrany, zmírnění sklonu dopadu a přechodového oblouku. „Harrachovský můstek by obstál i dnes, ale aby byl konkurenceschopný, bylo by potřeba ho zvětšit. Na ostatních, které v Evropě jsou, se skáče 240 až 250 metrů. Moderní můstky se přizpůsobují materiálu a technice, dopadové sklony jsou čím dál menší,“ vysvětluje.

Zbývající čtyři mamutí můstky velmi dobře zná. Na rozdíl od harrachovského jsou ve výborném stavu a pravidelně hostí závody Světového poháru. „Za posledních deset let se do nich investovaly desítky milionů euro. Vědí, co tam mají, a podle toho se k nim chovají. Všude jsou můstky financovány ze státních peněz,“ podotýká Josef Slavík.

Miliony pro velký můstek

Kromě mamutího a velkého můstku jsou v Harrachově tři střední s konstrukčními body 40, 70 a 90 metrů, které byly uzavřeny v roce 2018. Jejich zašlou slávu se od roku 2019 snaží obnovit Bucharův klub, který na záchranu zorganizoval veřejnou sbírku. V roce 2020 nadšenci svépomocí opravili a zprovoznili K40 a K70, o rok později se po letech začalo skákat také na K90. Jejich provoz financuje Svaz lyžařů ČR, Liberecký kraj a Harrachov. „Dopady velkých můstků alespoň v létě sekáme, aby to k něčemu vypadalo. Teď se nám podařilo sehnat peníze, abychom vyřezali náletové dřeviny. Vypadá to hrozivě,“ říká Josef Slavík.

SERIÁL: Technické památky Krkonoš

Příští rok má začít oprava velkého můstku K120, dnes označovaného jako HS162. Město vstoupilo do organizace Klasický areál Harrachov, který bude sportoviště provozovat, a plánuje rekonstrukci za 40 milionů korun. Přispět na ni má Liberecký kraj, Národní sportovní agentura i partneři z Polska. Dojde ke zvětšení, konstrukční bod se posune na metu 162 metrů.

V plánu je úprava profilu, stopy, zprovoznění jednosedačkové lanovky i rekonstrukce zázemí včetně věže rozhodčích a komentátorské kabiny. „Do března chceme mít hotový projekt a vysoutěženého dodavatele, aby stavební práce, jakmile to dovolí počasí, mohly začít. Příští rok by to mělo být hotové,“ uvádí harrachovský starosta Tomáš Vašíček (nestraník).

Do krkonošského střediska by se měly vrátit špičkové závody. O první Kontinentální a Světový pohár se chce Harrachov ucházet v roce 2025. Společně s polskými Jakuszycemi, kde je prvotřídní zázemí pro běžecké lyžování, plánuje v roce 2031 uspořádat Mistrovství světa v klasickém lyžování.

Podle starosty je prioritou nejbližších let rekonstrukce K120 a areálu středních můstků u hotelu Skicentrum. Přestavba mamutího můstku si vyžádá stovky milionů korun. „Před časem jsme si řekli, že půjdeme po etapách. Mamut je teď nad naše síly. Opravit je tam potřeba úplně všechno,“ dodává Vašíček.

Volby 2024

20. a 21. září proběhnou krajské volby a volby do Senátu PČR. Druhé kolo voleb do senátu proběhne 27. a 28. září 2024.

Kandidáti do Senátu

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Opusťte Špindl, vyzval turisty starosta. Bouřící Labe ohrožuje silnici i most

Dramatická povodňová situace začíná být v centru Špindlerova Mlýna. Starosta doporučil návštěvníkům, aby dnes toto známé krkonošské horské středisko opustili. Existuje riziko, že se Labe mezi...

14. září 2024  11:36,  aktualizováno  14:12

Spadla teprve třetina srážek, modely se zatím nemýlí, varuje šéf ČHMÚ

Severní Moravu čeká padesátiletá voda. Tak alespoň hovoří předpovědní modely Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ten prodloužil varování před silnými dešti a povodněmi až do pondělí, které...

14. září 2024  16:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý muž spadl v pekárně do díže na těsto, když z ní lovil zubní protézu

Do díže na kynutí těsta spadl v sobotu v noci v pekárně na Hradecku sedmatřicetiletý muž, když z nádoby lovil zubní protézu. Pád do asi dva metry hluboké díže přestál bez zranění. Policisté muži v...

17. září 2024  15:33

Stát prodává sporťáky, které zabavila policie. Ta už další Ferrari nechce

Ministerstvo vnitra nabídne v aukci několik sportovních vozů. Jedním z nich je například Ferrari 488 Spider či Ferrari GTC4Lusso F 151. Auta policie zabavila v trestním řízení. Zájemci o sporťáky,...

11. září 2024  16:44

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úpa u Trutnova je na třetím povodňovém stupni, v Hradci operuje dron

Hradecký kraj prozatím zvládá velkou vodu, hasiči rozváželi stovky pytlů s pískem. Stoupá hladina Úpy i Labe. Větší problémy zatím způsobil vítr, bez proudu byly ráno tisíce domácností. Špindlerův...

14. září 2024  9:45,  aktualizováno  15:17

Už nás neobcházejte! Pojďme do koalice dvou silných, vyzývá lídr ANO Koleta

I jeho političtí oponenti tvrdí, že coby starosta si v Hronově vede výborně a ani lidsky s ním nemají problémy. Jenže stranicky už je to horší. Krajský lídr hnutí ANO Petr Koleta si proto přeje, aby...

18. září 2024

Obyvatelé domů u Metuje přestáli čtvrtou povodeň. Chtějí vyšší zeď

Další povodeň zažili obyvatelé dvou domů na soutoku Metuje a Ledhujky ve Velkých Petrovicích na Náchodsku. K hladině z roku 1997 chyběl v neděli metr, škody tak naštěstí nejsou velké. Zoufají si, že...

18. září 2024  15:13

Nejdřív přivykání novým jménům. Otazníky kolem hokejového Hradce

Možná to s tím až zase tak nesouvisí, ale v případě Mountfieldu za jeho působení v Hradci se toto vysvětlení nabízí. Během jedenácti uplynulých extraligových sezon do nich vstoupil výhrou jen...

18. září 2024  11:43

Policie zjišťuje, zda muž z bytu s mrtvou ženou mohl zabránit aspoň smrti dítěte

Vrchní komisař začal prověřovat úmrtí dítěte v bytě v Hostinném na Trutnovsku ze začátku září jako přečin usmrcení z nedbalosti. Podle soudní pitvy totiž dcerka mohla zemřít na dehydrataci, její...

18. září 2024  9:35

Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč
Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč

Toužíte po dokonalé pleti a chvíli relaxace? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte luxusní kosmetické ošetření v estetickém centru ToWell. Pět...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...