Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

  15:42aktualizováno  15:42
Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat kanceláře, společenské centrum a možná i wellness. Památkáři oceňují, že budově ponechá původní vzhled.

Ještě nedávno přitom bývalý majitel, společnost Empla, žádal o demoliční výměr, který měl industriální skvost poslat k zemi. Nyní to vypadá, že se budovu podaří zachránit. Koupila ji firma Defekta NDT, která v bývalé sýpce vybuduje také laboratoře a prostory pro začínající podnikatele.

„Současný majitel kontaktoval odbor hlavního architekta města, kterého seznámil se svými plány. Pro město je to dobrá zpráva,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Michal Komárek.

Společnost Defekta NDT poskytuje služby v oblasti nedestruktivního testování. „Hledal jsem pro naši firmu místo, kde bychom měli všechno pohromadě. Určitě je možné najít louku a tam postavit nový objekt, ale nakonec mi padla do oka tahle budova,“ říká jednatel firmy Jakub Matoušek.

V hlavě má už jasnou představu o budoucnosti sýpky. „V jednom patře by mělo vzniknout zázemí pro naši společnost - kanceláře, laboratoře a dílny. Další patro bych rád pronajímal začínajícím firmám nebo jako coworkingové centrum. V nejvyšším podlaží by mohly být výstavy či různé konference,“ uvažuje Matoušek. 

Jeho tajným snem je ve sklepení zřídit wellnes. „Je tam vlhko, takže je to ideální místo. Ale to je až poslední věc, teď není prioritní,“ podotýká.

V budově jsou stopy squaterů

MF DNES nahlédla do útrob sýpky. Přes paletový žebřík se dostáváme do přízemí, kde je nyní uskladněn materiál nebo část železniční váhy, kterou se majitel rozhodl darovat muzeu.

Fotogalerie

Točitým schodištěm, které se vine interiérem celé budovy a spojuje patra, vstupujme do sklepení. V temných chodbách se kupí suť a zdi nesou stopy po řádění squaterů. Po prohlídce sklepení opět po úzkém schodišti stoupáme do prvního patra, jehož podlaha je děravá, ale jinak tu kromě holubů není nic.

Stejné je to i o patro výš, v posledním podlaží se tyčí strmé dřevěné schody, které vedou na střechu sýpky, odkud je pěkný výhled na město.

Vnitřek budovy vyhlíží rozestavěně. „Někdo začal bourat, ale nedokončil to. My teď musíme nejdříve vyvézt suť a vyklidit to. Cenného tady nic už není, ale je to úžasné industriální místo. Člověk musí mít představu, jak to bude jednou vypadat. Od toho mám projektanta, který má jasnou vizi. Skoro každý o sýpce v Hradci ví, když se o ní zmíníte, každý se zajímá. Já to beru jako přidanou hodnotu budovy, která má velký potenciál pro sociální a společenské účely i patřičné charisma,“ uvádí investor.

Budova láká desítky zvědavců. „Hodně lidí by se sem chtělo podívat, nahoře bych chtěl udělat vyhlídku. Bohužel nyní je to tady nebezpečné, v podlahách jsou díry a není tady žádné zábradlí. Ale myslím, že až se to otevře, bude hodně zájemců, kteří se budou chtít podívat, jak to tady vypadá,“ podotýká Matoušek.

Rekonstrukce by neměla zasáhnout do vnějšího vzhledu budovy. Tempo oprav bude záležet na penězích. 

„Když jsme zjišťovali dotace, rozhodli jsme se, že půjdeme vlastní cestou a budeme to platit sami. Víme, že to budeme muset opravovat postupně, protože nemáme prostředky na celou opravu najednou. Nyní můžeme udělat sklep, pak jedno patro, tedy kanceláře a laboratoře pro naši společnost. Až se vydělají další peníze, můžeme jít na další patro,“ plánuje Matoušek.

Chátrající sýpka poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové z počátku 20. století.
Chátrající sýpka poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové z počátku 20. století.

Podle současného územního plánu je sýpka určena ke skladování a výrobě. Doplňkově jsou povoleny i kanceláře. Kvůli tomu v ní nový majitel nemůže vybudovat třeba byty.

Matoušek se o budovu zajímá přes rok a půl. „V archivu leží projektová dokumentace z roku 1915. Podle ní měla sýpka naplánovanou dřevěnou vestavbu a s ní byla i postavena. Někdy v roce 1917 došlo k požáru a celá sýpka shořela. Zůstaly pouze obvodové zdi. Právě v roce 1917 byla vyprojektována kompletní železobetonová vestavba, která zvýšila budovu ještě o jedno patro. Proto, když se podíváme z venku, horní patro sýpky je svým reliéfem trochu jiné než skladba zdiva, které je níže,“ uvádí.

Družstevní obilní skladiště

Z původní stavby se zachoval jenom skelet klenby - sklep. „V 60. letech dostavěli výtah. Je tu i pozůstatek zdviže asi z roku 1903,“ míní Matoušek.

V 90. letech se tehdejší majitel, společnost Cerea, rozhodl, že sýpku upraví a bude z ní obchodní dům. „Proto vybourali všechny původní technologie a zbyl tu už jen poslední relikt, kterým je část kapsového dopravníku. V jeho dřevěných bednách běhal pás, na kterém byly kapsy, ty nabíraly obilí a vozily ho až do nejvyššího patra sýpky,“ vysvětluje dále jednatel.

Každé patro má plochu 450 metrů čtverečních. „Ve sklepě je to členěné sice trochu nepřehledně, ale vršek už nemá žádné zdi,“ pokračuje Matoušek, když stoupá po strmých dřevěných schodech na střechu. 

„S panem architektem Brůnou jsme probírali, že by stálo za to upravit část střechy, aby tam byl ochoz,“ říká. Kompletní rekonstrukce by mohla být hotova za deset let.

S plány nového majitele je spokojen i vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta. „Za nejvhodnější považuji funkčnost objektu, která zachová její vnější vzhled i interiér,“ říká památkář. 

Sýpka sloužila jako družstevní skladiště obilí postavené v letech 1902 až 1903 a patří mezi největší budovy, které vyrostly v Hradci Králové v prvním desetiletí 20. století.

„Je dokladem dobové technologie skladování a úpravy obilí. V interiéru je značně poškozená, neboť převážně jsou vybourány betonové násypky, avšak technologie dispoziční uspořádání je stále čitelná. Dále je dokladem i tehdejšího systému hospodaření, šlo totiž o družstevní obilní skladiště - stavitelem bylo Družstvo rolnického skladiště v Hradci Králové a Nechanicích, založené 31. července 1900,“ připomíná historii sýpky Falta.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Na opravu silnice s výmoly čekají roky, hradecká radnice jen slibovala

Rozbitá silnice v Březhradě v Hradci Králové (15.1.2019).

Čtrnáct let marného čekání na opravu vozovky v ulici K Potoku v městské části Březhrad v Hradci Králové není stále u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz