Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Hradec si neví rady s torzem stoletého mostu, místo záchrany rezaví

  10:38
Už tři roky čelí korozi torzo stoletého železného mostu ve Svinarech u řeky Orlice, které Hradec Králové uložil na břeh. Ještě déle vzdoruje koželužna v Kuklenách. Peníze na záchranu historických fragmentů nejsou. A zatím ani vůle hradecké radnice.

Torzo stoletého mostu v hradeckých Svinarech u řeky Orlice (12. 7. 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Před třemi lety jeřáb uložil polovinu stoletého mostu na břeh Orlice. Měl tam být několik měsíců, jenže nýtovaná konstrukce z roku 1907, která ve Svinarech přežila obě války a několik povodní, patrně nepřežije nečinnost hradecké radnice.

Fragment mostu Plukovníka Šrámka na břehu leží dodnes a tříletá nulová péče se na jeho stavu podepsala. Konstrukce měla putovat na letiště, kde by se opískovala od rzi, dostala ochranný nátěr a čekala, aby se stala lávkou v uvažované nové čtvrti u Piletického potoka. Místo toho dál rezne u nového betonového mostu, který ji předloni nahradil.

Stejné je to se zbytky koželužny v Kuklenách. Ani s malou tovární halou a komínem si město neví rady a netuší, jestli má bourat, anebo zachraňovat.

Také proto se na program posledního hradeckého zastupitelstva dostal bod, který měl zajistit, aby město začalo na záchraně obou historických fragmentů systematicky pracovat. Návrh zastupitele Adama Záruby (Změna a Zelení) však neprošel. Radnice sice ubezpečuje, že nechá vypracovat finanční posouzení na případnou revitalizaci mostu i koželužny, avšak zároveň jako by dodávala, že ta patrně bude nad její možnosti.

„Když jsme se naposledy bavili o svinarském mostu, částky na záchranu byly v desítkách milionů. Když dostanu podklady, podívám se do rozpočtu, ale už teď mohu říct, že to bude enormně komplikované,“ řekla ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

„To bohužel jen ukazuje, jakým způsobem se paní náměstkyně orientuje. Nevím, jak bych to mohl slušně komentovat. Převoz, opískování a ochranný nátěr se vejdou do dvou milionů, vlastní rekonstrukce přímo na místě je vypočítána do deseti milionů, což je velice příznivá cena. Pokud by se dělala nová lávka a byla by úplně holá, asi by vyšla levněji. Pokud by se však řešila poněkud architektonicky, určitě by vyšla dráž než rekonstrukce stávajícího mostu,“ míní Záruba.

Argumentuje i čerstvou studií, která sečetla předpokládané náklady, ale také doporučila postup, kterým by se město mělo vydat.

„Jasným závěrem studie je, že konstrukce mostu by na tom místě neměla ležet další zimu. Hodnotí stav i kolik by to mělo stát, a přesto nejsme schopni vyčlenit asi jeden a půl milionu, aby se most mohl převézt a zabezpečit do doby, než bude realizován na Piletickém potoce. U koželužny je to velice podobné. Tam jde jen o zakrytí díry, kterou dovnitř prší, a o stabilizaci komína asi za 800 tisíc korun. Máme kalkulaci, statický posudek, a přesto se vůbec nic neděje,“ řekl.

Je to otázka vůle, úsilí a dobré myšlenky

Prakticky na to samé upozorňuje i Společnost ochránců památek ve východních Čechách (SOPVC), která zastupitelům opakovaně poslala žádost o revitalizaci obou více než stoletých torz.

„Tentokrát jsme do svého stanoviska zařadili i několik konkrétních ukázek pozitivních příkladů revitalizací a konverzí industriální architektury. Když se chce, tak to jde. Není to primárně otázka financí, ale vůle, úsilí a dobré myšlenky,“ řekl předseda společnosti Rudolf Khol.

Město tentokrát odpovědělo. „Na obě akce nechám vypracovat finanční posouzení. Poté se znalostí odhadu finančních nákladů předložím dostupné informace do příslušných komisí města. Dále budou zpracovány materiály do orgánů města, aby v uvedené záležitosti rozhodly, a to včetně finančního pokrytí,“ odepsal Jiří Bláha, investiční náměstek primátora (ODS).

Před zastupiteli mluvil o něco srozumitelněji. „V zásadě ani nevíme, o jakých penězích se máme bavit, investice nejsou sečtené, nemají výsledek. Já bych měl umět sečíst náklady s mostem i koželužnou, které by měly být vynaloženy, a poté si o tom můžeme popovídat, jestli je to v možnostech města,“ řekl.

Zdemolovat, anebo revitalizovat?

Také náměstek pro oblast majetku města Pavel Marek (ANO) upozorňuje na omezené peněžní možnosti a očekává, že po prázdninách už by mohlo dojít k zásadnímu rozhodnutí.

„Odbor majetku má tyto dvě věci v seznamu svých priorit. Chtěli bychom to vyřešit, ale je to závislé na financích. Odbor majetku čekal na rozpočtové vyrovnání, do kterého přišla nějaká částka, ale měli jsme jinou představu, protože jsme chtěli, aby do investic a oprav šlo 150 milionů korun. Právě to by nám částečně umožnilo zrealizovat i některé věci, které jsme měli na nižších příčkách oprav. Byly tam i tyto dvě investice, ale stalo se, že jsme dostali jen velmi omezené prostředky. Teď se čeká na výsledky vývoje rozpočtového určení daní a ekonomiky města,“ uvedl Marek. 

Řekl také, že pravděpodobně v srpnu nebo září bude vědět víc. Podle Marka je u někdejšího mostu Plukovníka Šrámka víc možností než u koželužny, u níž se bude diskutovat pouze nad dvěma možnostmi: zdemolovat, anebo revitalizovat.

U mostu ještě není jisté, kde by mohl sloužit dál, nejčastěji se hovoří o takzvané Severní zóně podél Piletického potoka. „Hledali jsme i možnosti jiných uplatnění. Jedna z nich byla i v oblasti městských lesů, kde bychom za relativně nízké peníze realizovali jeho záchranu. Zároveň to musí být takové místo, kde most bude mít svou úroveň,“ uvedl Marek.

Pro Adama Zárubu představuje přešlapování kolem torza mostu i koželužny důvod, proč hnutí Změna a Zelení vstoupilo a poté i vystoupilo z hradecké koalice.

„Původně jsem doufal, že most na tom místě bude jen půl roku. Bohužel jsem se přepočítal, naši koaliční partneři to vytrvale blokovali, a skeptický jsem dál. Další odklady znamenají nejen další chátraní, ale i dražší opravy. Pochopitelně také může dojít k úplnému zániku,“ řekl zastupitel ze Změny a Zelených.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Hradec Kr. - Plzeň 1:2, sporný moment před červenou domácí namíchl, rozhodl Pilař

V deseti se prali statečně. Fotbalisté Hradce Králové zatápěli mistrovské Plzni i v oslabení, v závěru prvního poločasu...

Vyrazila si dech, odnesli ji, měla vzdát. Češka odmítla. A je mistryní Evropy

V prvním ročníku střední průmyslové školy chemické studuje v Pardubicích požární ochranu. Miluje adrenalin a freestyle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič stříbrného veteránu dostal na Náchodsku smyk, škoda je 300 tisíc

V neděli ráno havarovalo na silnici I. třídy ve směru od Vrchovin na Náchod historické vozidlo Aero 50. Řidič...

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Řešení problémů dopravního podniku nechávají v Hradci uležet až do voleb

Náklady i ztráty dopravního podniku závratně stoupají, ale Hradec Králové s řešením vyčkává až po volbách. Město by...

Kvůli chybě při doručování se vyvlastnění pozemků u Jaroměře vrátí k soudu

Manželé Kučerovi, kteří vedou soudní spory kvůli pozemkům pro stavbu obchvatu Jaroměře na Náchodsku, dosáhli dílčího...

Co s prázdnými obchody? ptá se Broumov, adept na evropské město kultury

Až sedmdesát procent obyvatel Broumova na Náchodsku nenavštěvuje kulturní akce. Problémem jsou i prázdné obchody na...

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...