Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Z kdysi nevýznamného lesa Svíb u Hradce Králové je hromadný hrob vojáků

  18:33
Má asi jeden a půl kilometru na délku a jen sedm set metrů na šířku. Snad symbolicky dostal jméno podle keře svídy krvavé. Les Svíb, místo snad nejkrvavějších bojů celé bitvy u Hradce Králové. Krátce před polednem 3. července roku 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků.

Les Svíb, místo krvavých bojů v bitvě u Hradce Králové. V červenci 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přesný počet už se nikdo nedozví. Jisté však je, že většina je pochovaná přímo ve Svíbu.

Je to natolik fascinující místo, že je spjaté s několika pověstmi. Ty zaručeně lživé například tvrdí, že ptačí zpěv tu naposledy zněl před bitvou. Anebo ta, že v lese je pořád stín.

Ověřit se už nepodaří legendu, že o dřevo ze Svíbu po dlouhá léta neměl nikdo zájem, protože kmeny byly plné kulek a lámaly se o ně pily. Pravda však je, že citlivější lidé tu zažijí velmi silný mix pocitů. Některé z nich provází svíravá a ponurá atmosféra, jiní přísahají, že cítí naopak pozitivní energii.

Les Svíb, místo krvavých bojů v bitvě u Hradce Králové. V červenci 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků.

„Cítíte tisíce očí, které vás pozorují. Člověk potom našlapuje zvláště jemně a těmito místy prochází s pokorou. Tyto pocity jsou silné, ale pozitivní. Myslím, že je to dáno tím, že pokud člověk investuje svou kladnou energii, dostává ji zase zpět,“ říká například Miroslav Suchý, předseda Komitétu pro udržování památek z války roku 1866.

Svíb, který je dodnes plný strží, výmolů a o přehlednosti terénu nemůže být řeč, zůstal při plánování červencového boje stranou zájmu. Přesto se do řeže o bezvýznamný les zapojilo 25 tisíc mužů. Nechme promluvit dopisovatele britských Timesů, který po boji hlásil:

„V lese nad Benátkami byl sveden jeden z nejkrvavějších bojů muž proti muži, jakého kdy válka viděla. 27. pruský pluk vešel do lesa s třemi tisíci muži a 90 důstojníky a vyšel na druhé straně z lesa se dvěma důstojníky a 300 až 400 muži.“

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

A právě boj o les Svíb nejspíš rozhodl o výsledku celé bitvy. Rakouskou armádu uspořádanou v obranném půlkruhu vydatně kryla dělostřelecká palba bronzových děl s několikakilometrovým dostřelem. Až do příchodu druhé armády dokonce Prusové pomýšleli na ústup. Až do okamžiku, kdy se Rakušané nechali strhnout bojem o Svíb. Do boje o strategicky nevýznamné místo se vrhly dva armádní rakouské sbory, které se tu utkaly se sedmou pruskou divizí a fatálně odkryly svou vlastní obrannou linii.

Svíb se mezitím proměnil doslova v jeden velký mnohonárodnostní hřbitov. Středem nyní vede Alej mrtvých, kterou lemují jednoduché i monumentální pomníky z hořického pískovce, karelského mramoru i prosté kamenné pyramidy. Kříže a památníky se však skrývají i hluboko v lese. Je jich tu kolem 120.

Ikonický pomník patří 208 padlým osmého praporu rakouských polních myslivců na okraji lesa nad obcí Čistěves. Na stráži u hrobu tu stojí poddůstojník polních myslivců v životní velikosti.

Největší pomník v Aleji mrtvých tu stojí od roku 1902 na památku 13 důstojníků a 266 vojínů c. k. pěšího pluku č. 51 arcivévody Karla Ferdinanda. Sloup s křížem z hořického pískovce má pět metrů a zdobí jej nápis Treue (věrnost).

Praktické informace

  • Jak se tam dostat: Svíb leží asi deset kilometrů od Hradce Králové mezi Benátkami, Máslojedy a Sadovou a dá se sem dostat i na kole po méně frekventovaných silnicích vedoucích po rovině. Motoristé by měli zvolit silnici I/35, ve směru od Hradce Králové odbočit vpravo v Lípě a přes Čistěves dojet až na parkoviště u lesa Svíb.
  • Naučná stezka Svíb: přímo od parkoviště se lze vydat po naučné stezce, která vede místy nejtěžších bojů v roce 1866. Stezka má 10 kilometrů, 20 informačních panelů a seznamuje nejen s velkým množstvím pomníků padlým v Aleji mrtvých, ale i s válečnými dějinami a funerálním uměním. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše.
  • Muzeum války 1866: takřka na dohled odtud – na vrchu Chlum je Muzeum války 1866. V expozici je výzbroj i výstroj rakouské a pruské armády. Atmosféru doby a tragédii bitvy u Hradce Králové z pohledu prostého vojáka přibližuje krátký hraný film. Muzeum je až do konce září otevřené od úterý až do neděle 9–17 hodin, základní vstupné je 60 korun, zlevněné 30 korun.
  • Měli byste vědět, že... Rakousko mělo při bitvě zpočátku převahu díky čtyř- a osmiliberním dělům, která měla dostřel několik kilometrů. Pruská pěchota však měla navrch díky novým puškám, takzvaným zadovkám, které sestrojil Nikolaus Dreyse. Hlavní výhodou bylo, že používaly patrony a nabíjely se daleko rychleji než rakouské předovky. V bitvě rozhodla nejen pruská rychlopalba, ale i znalost a využití terénu. Když se rakouské jednotky daly odpoledne na ústup, krylo je jezdectvo. Tímto způsobem došlo k velké bitvě jedenácti tisíc rakouských a pruských jezdců mezi Střezeticemi a Dlouhými Dvory, při které za půl hodiny zahynulo na 1 600 mužů a dva tisíce koní.
  • 17. května 2016, tedy symbolicky 150 let od slavné bitvy, spadl na pole v sousedství lesa Svíb meteorit. Přiletěl ze severu – ve směru postupu pruských jednotek. Výjimečný je nejen místem nálezu. Je to teprve pátý český a světově 30. meteorit nalezený díky zaznamenané dráze pádu a vypočítanému místu dopadu. Meteorit dostal jméno Hradec Králové a patří do sbírek Národního muzea.
Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Kam na výlet


Letní seriál s tipy na výlet do více či méně známých koutů Čech, Moravy i Slezska. Putujeme po pohádkových hradech, naučných stezkách či vodním kanálem s akvadukty, navštívíme ptačí království i pivní stezku, představíme zajímavou architekturu.

Tip na výlet: Z Tanvaldu do Harrachova po legendární ozubnicové železnici

Zubačka Tanvald – Kořenov – Harrachov je nejstrmější trať v Česku.

Plánujete cestu se do Jizerských hor nebo do Krkonoš a máte v partě fanoušky technických kuriozit,...

Tip na výlet: Kraj Jiráskových Psohlavců a cesta za zlotřilým Lomikarem

Domažlice - článková

Co se nám vybaví, když se řekne Chodsko? Pokud jste zdaleka, nebude toho asi mnoho, ale ve srovnání...

Tip na výlet: Maják Moravy Hostýn září do dálky desítek kilometrů

„Maják Moravy“, kostel na Svatém Hostýně

Některá výletní místa uvidíte až v okamžiku, kdy budete stát těsně před nimi. S Hostýnem je to...

Tip na výlet: Nedoceněné Moravské Hradčany umí návštěvníky okouzlit

Brtnice

Malému městu Brtnice na Jihlavsku se říká Moravské Hradčany. A to díky romantickým zákoutím a...

Javorinský prales žije bez zásahu člověka už přes sto let

Javorinský prales je unikátní přírodní rezervace.

Národní přírodní rezervace Javorina je největším bezzásahovým územím v Česku. Patří mezi jediné dvě...

Tip na výlet: Po stopách Karla Hynka Máchy na impozantní hrad Bezděz

Hrad Bezděz

Impozantní hrad Bezděz přitahuje mlsný pohled nejednoho cestovatele, ale mnohé odrazuje strmý...

V Chýnovské jeskyni chybí krápníky, láká na zajímavě vybarvené stěny

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně je nejstarší jeskyní v Čechách a na Moravě zpřístupněnou veřejnosti. Lidé si ji...

  • Nejčtenější

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Vojáci začali nakládat dvě polní nemocnice, do Letňan pojede i operační sál

Deset lůžek intenzivní péče nebo operační sál. Takové vybavení v sobotu začali v Hradci Králové nakládat vojáci. Do...

Odejdi a už se nevracej! Tesaři vztyčili ve Svatoňovicích covidový sloup

Místní tesaři se ve Velkých Svatoňovicích na Trutnovsku vtipně popasovali s nástupem druhé vlny koronaviru. Proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Volejte těm, které jste mohli nakazit, vybízí šéf hradecké hygieny Kučera

„Lokální ohniska nemáme, šíření koronaviru v Královéhradeckém kraji je plošné,“ říká v rozhovoru pro MF DNES ředitel...

Vesnice na Trutnovsku skupuje prázdné domy a parcely, vábí nové stavebníky

Obec Libňatov na Trutnovsku se snaží změnit nepříznivý populační vývoj. Kupuje domy a stavební parcely, o které se...

V Jaroměři čistí 300 let staré mumie. Neměly důstojné podmínky

Premium Pracovníci pohřební služby v Jaroměři na Náchodsku čistí tamní mumie. Děje se to vůbec poprvé. Těla vážených měšťanů z...

V Hradci podepsali koaliční smlouvu, program bude kvůli covidu až v lednu

Budoucí vláda kraje podepsala koaliční smlouvu. Zatím obsahuje jen rozdělení postů a zásady fungování. Programové...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...