Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Z kdysi nevýznamného lesa Svíb u Hradce Králové je hromadný hrob vojáků

  18:33
Má asi jeden a půl kilometru na délku a jen sedm set metrů na šířku. Snad symbolicky dostal jméno podle keře svídy krvavé. Les Svíb, místo snad nejkrvavějších bojů celé bitvy u Hradce Králové. Krátce před polednem 3. července roku 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků.

Les Svíb, místo krvavých bojů v bitvě u Hradce Králové. V červenci 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přesný počet už se nikdo nedozví. Jisté však je, že většina je pochovaná přímo ve Svíbu.

Je to natolik fascinující místo, že je spjaté s několika pověstmi. Ty zaručeně lživé například tvrdí, že ptačí zpěv tu naposledy zněl před bitvou. Anebo ta, že v lese je pořád stín.

Ověřit se už nepodaří legendu, že o dřevo ze Svíbu po dlouhá léta neměl nikdo zájem, protože kmeny byly plné kulek a lámaly se o ně pily. Pravda však je, že citlivější lidé tu zažijí velmi silný mix pocitů. Některé z nich provází svíravá a ponurá atmosféra, jiní přísahají, že cítí naopak pozitivní energii.

Les Svíb, místo krvavých bojů v bitvě u Hradce Králové. V červenci 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků.

„Cítíte tisíce očí, které vás pozorují. Člověk potom našlapuje zvláště jemně a těmito místy prochází s pokorou. Tyto pocity jsou silné, ale pozitivní. Myslím, že je to dáno tím, že pokud člověk investuje svou kladnou energii, dostává ji zase zpět,“ říká například Miroslav Suchý, předseda Komitétu pro udržování památek z války roku 1866.

Svíb, který je dodnes plný strží, výmolů a o přehlednosti terénu nemůže být řeč, zůstal při plánování červencového boje stranou zájmu. Přesto se do řeže o bezvýznamný les zapojilo 25 tisíc mužů. Nechme promluvit dopisovatele britských Timesů, který po boji hlásil:

„V lese nad Benátkami byl sveden jeden z nejkrvavějších bojů muž proti muži, jakého kdy válka viděla. 27. pruský pluk vešel do lesa s třemi tisíci muži a 90 důstojníky a vyšel na druhé straně z lesa se dvěma důstojníky a 300 až 400 muži.“

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

A právě boj o les Svíb nejspíš rozhodl o výsledku celé bitvy. Rakouskou armádu uspořádanou v obranném půlkruhu vydatně kryla dělostřelecká palba bronzových děl s několikakilometrovým dostřelem. Až do příchodu druhé armády dokonce Prusové pomýšleli na ústup. Až do okamžiku, kdy se Rakušané nechali strhnout bojem o Svíb. Do boje o strategicky nevýznamné místo se vrhly dva armádní rakouské sbory, které se tu utkaly se sedmou pruskou divizí a fatálně odkryly svou vlastní obrannou linii.

Svíb se mezitím proměnil doslova v jeden velký mnohonárodnostní hřbitov. Středem nyní vede Alej mrtvých, kterou lemují jednoduché i monumentální pomníky z hořického pískovce, karelského mramoru i prosté kamenné pyramidy. Kříže a památníky se však skrývají i hluboko v lese. Je jich tu kolem 120.

Ikonický pomník patří 208 padlým osmého praporu rakouských polních myslivců na okraji lesa nad obcí Čistěves. Na stráži u hrobu tu stojí poddůstojník polních myslivců v životní velikosti.

Největší pomník v Aleji mrtvých tu stojí od roku 1902 na památku 13 důstojníků a 266 vojínů c. k. pěšího pluku č. 51 arcivévody Karla Ferdinanda. Sloup s křížem z hořického pískovce má pět metrů a zdobí jej nápis Treue (věrnost).

Praktické informace

  • Jak se tam dostat: Svíb leží asi deset kilometrů od Hradce Králové mezi Benátkami, Máslojedy a Sadovou a dá se sem dostat i na kole po méně frekventovaných silnicích vedoucích po rovině. Motoristé by měli zvolit silnici I/35, ve směru od Hradce Králové odbočit vpravo v Lípě a přes Čistěves dojet až na parkoviště u lesa Svíb.
  • Naučná stezka Svíb: přímo od parkoviště se lze vydat po naučné stezce, která vede místy nejtěžších bojů v roce 1866. Stezka má 10 kilometrů, 20 informačních panelů a seznamuje nejen s velkým množstvím pomníků padlým v Aleji mrtvých, ale i s válečnými dějinami a funerálním uměním. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše.
  • Muzeum války 1866: takřka na dohled odtud – na vrchu Chlum je Muzeum války 1866. V expozici je výzbroj i výstroj rakouské a pruské armády. Atmosféru doby a tragédii bitvy u Hradce Králové z pohledu prostého vojáka přibližuje krátký hraný film. Muzeum je až do konce září otevřené od úterý až do neděle 9–17 hodin, základní vstupné je 60 korun, zlevněné 30 korun.
  • Měli byste vědět, že... Rakousko mělo při bitvě zpočátku převahu díky čtyř- a osmiliberním dělům, která měla dostřel několik kilometrů. Pruská pěchota však měla navrch díky novým puškám, takzvaným zadovkám, které sestrojil Nikolaus Dreyse. Hlavní výhodou bylo, že používaly patrony a nabíjely se daleko rychleji než rakouské předovky. V bitvě rozhodla nejen pruská rychlopalba, ale i znalost a využití terénu. Když se rakouské jednotky daly odpoledne na ústup, krylo je jezdectvo. Tímto způsobem došlo k velké bitvě jedenácti tisíc rakouských a pruských jezdců mezi Střezeticemi a Dlouhými Dvory, při které za půl hodiny zahynulo na 1 600 mužů a dva tisíce koní.
  • 17. května 2016, tedy symbolicky 150 let od slavné bitvy, spadl na pole v sousedství lesa Svíb meteorit. Přiletěl ze severu – ve směru postupu pruských jednotek. Výjimečný je nejen místem nálezu. Je to teprve pátý český a světově 30. meteorit nalezený díky zaznamenané dráze pádu a vypočítanému místu dopadu. Meteorit dostal jméno Hradec Králové a patří do sbírek Národního muzea.
Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Kam na výlet


Letní seriál s tipy na výlet do více či méně známých koutů Čech, Moravy i Slezska. Putujeme po pohádkových hradech, naučných stezkách či vodním kanálem s akvadukty, navštívíme ptačí království i pivní stezku, představíme zajímavou architekturu.

Tip na výlet: Z Tanvaldu do Harrachova po legendární ozubnicové železnici

Zubačka Tanvald – Kořenov – Harrachov je nejstrmější trať v Česku.

Plánujete cestu se do Jizerských hor nebo do Krkonoš a máte v partě fanoušky technických kuriozit,...

Tip na výlet: Kraj Jiráskových Psohlavců a cesta za zlotřilým Lomikarem

Domažlice - článková

Co se nám vybaví, když se řekne Chodsko? Pokud jste zdaleka, nebude toho asi mnoho, ale ve srovnání...

Tip na výlet: Maják Moravy Hostýn září do dálky desítek kilometrů

„Maják Moravy“, kostel na Svatém Hostýně

Některá výletní místa uvidíte až v okamžiku, kdy budete stát těsně před nimi. S Hostýnem je to...

Tip na výlet: Nedoceněné Moravské Hradčany umí návštěvníky okouzlit

Brtnice

Malému městu Brtnice na Jihlavsku se říká Moravské Hradčany. A to díky romantickým zákoutím a...

Javorinský prales žije bez zásahu člověka už přes sto let

Javorinský prales je unikátní přírodní rezervace.

Národní přírodní rezervace Javorina je největším bezzásahovým územím v Česku. Patří mezi jediné dvě...

Tip na výlet: Po stopách Karla Hynka Máchy na impozantní hrad Bezděz

Hrad Bezděz

Impozantní hrad Bezděz přitahuje mlsný pohled nejednoho cestovatele, ale mnohé odrazuje strmý...

V Chýnovské jeskyni chybí krápníky, láká na zajímavě vybarvené stěny

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně je nejstarší jeskyní v Čechách a na Moravě zpřístupněnou veřejnosti. Lidé si ji...

  • Nejčtenější

Adršpašské skály zavřela velká voda, jezírko museli upouštět

Rozvodněná říčka Metuje zatopila část turistického okruhu v Adršpašských skalách na Náchodsku. Kvůli dlouhotrvajícímu...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Rajnišův dům budí spory. Bude to chalupa 21. století, říká podnikatel

Spor o novostavbu od architekta Martina Rajniše v osadě Liščí Vrch v Podkrkonoší pokračuje. Místní trvají na tom, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič s dodávkou drhnul o strop podzemních garáží, nadýchal alkohol

Mladík s dodávkou poničil vybavení podzemních garáží v centru Hradce Králové. Auto bylo příliš vysoké, takže smetlo...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Koalice v Hradci zatím trvá, zřejmě je ve hře výměna dvou náměstků

Neděle 18. října měla být dnem, kdy se rozhodne o dalším osudu radniční koalice v Hradci Králové. Nestalo se, změny se...

Škoda na skladu sena stoupla na 20 milionů, další hořelo v Bartošovicích

Téměř tři tisíce balíků sena v sobotu lehly popelem v Bartošovicích v Orlických horách. Na místě zasahovalo jedenáct...

Židovskou ulici zbořili kvůli panelákům. Pamětník vytvořil její model

Jako vzpomínku na dětství si Josef Hejduk vytvořil papírový model někdejší Židovské ulice v Náchodě. Musel sáhnout po...

Ohořelý muž u hřbitova v Jičíně nezemřel cizím zaviněním, zjistila policie

Kriminalisté odložili případ ohořelého těla, které kdosi v červnu nalezl na předměstí Jičína v Sedličkách poblíž...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...