Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Z kdysi nevýznamného lesa Svíb u Hradce Králové je hromadný hrob vojáků

  18:33
Má asi jeden a půl kilometru na délku a jen sedm set metrů na šířku. Snad symbolicky dostal jméno podle keře svídy krvavé. Les Svíb, místo snad nejkrvavějších bojů celé bitvy u Hradce Králové. Krátce před polednem 3. července roku 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků.

Les Svíb, místo krvavých bojů v bitvě u Hradce Králové. V červenci 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přesný počet už se nikdo nedozví. Jisté však je, že většina je pochovaná přímo ve Svíbu.

Je to natolik fascinující místo, že je spjaté s několika pověstmi. Ty zaručeně lživé například tvrdí, že ptačí zpěv tu naposledy zněl před bitvou. Anebo ta, že v lese je pořád stín.

Ověřit se už nepodaří legendu, že o dřevo ze Svíbu po dlouhá léta neměl nikdo zájem, protože kmeny byly plné kulek a lámaly se o ně pily. Pravda však je, že citlivější lidé tu zažijí velmi silný mix pocitů. Některé z nich provází svíravá a ponurá atmosféra, jiní přísahají, že cítí naopak pozitivní energii.

Les Svíb, místo krvavých bojů v bitvě u Hradce Králové. V červenci 1866 tu padlo nejméně pět tisíc vojáků.

„Cítíte tisíce očí, které vás pozorují. Člověk potom našlapuje zvláště jemně a těmito místy prochází s pokorou. Tyto pocity jsou silné, ale pozitivní. Myslím, že je to dáno tím, že pokud člověk investuje svou kladnou energii, dostává ji zase zpět,“ říká například Miroslav Suchý, předseda Komitétu pro udržování památek z války roku 1866.

Svíb, který je dodnes plný strží, výmolů a o přehlednosti terénu nemůže být řeč, zůstal při plánování červencového boje stranou zájmu. Přesto se do řeže o bezvýznamný les zapojilo 25 tisíc mužů. Nechme promluvit dopisovatele britských Timesů, který po boji hlásil:

„V lese nad Benátkami byl sveden jeden z nejkrvavějších bojů muž proti muži, jakého kdy válka viděla. 27. pruský pluk vešel do lesa s třemi tisíci muži a 90 důstojníky a vyšel na druhé straně z lesa se dvěma důstojníky a 300 až 400 muži.“

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

A právě boj o les Svíb nejspíš rozhodl o výsledku celé bitvy. Rakouskou armádu uspořádanou v obranném půlkruhu vydatně kryla dělostřelecká palba bronzových děl s několikakilometrovým dostřelem. Až do příchodu druhé armády dokonce Prusové pomýšleli na ústup. Až do okamžiku, kdy se Rakušané nechali strhnout bojem o Svíb. Do boje o strategicky nevýznamné místo se vrhly dva armádní rakouské sbory, které se tu utkaly se sedmou pruskou divizí a fatálně odkryly svou vlastní obrannou linii.

Svíb se mezitím proměnil doslova v jeden velký mnohonárodnostní hřbitov. Středem nyní vede Alej mrtvých, kterou lemují jednoduché i monumentální pomníky z hořického pískovce, karelského mramoru i prosté kamenné pyramidy. Kříže a památníky se však skrývají i hluboko v lese. Je jich tu kolem 120.

Ikonický pomník patří 208 padlým osmého praporu rakouských polních myslivců na okraji lesa nad obcí Čistěves. Na stráži u hrobu tu stojí poddůstojník polních myslivců v životní velikosti.

Největší pomník v Aleji mrtvých tu stojí od roku 1902 na památku 13 důstojníků a 266 vojínů c. k. pěšího pluku č. 51 arcivévody Karla Ferdinanda. Sloup s křížem z hořického pískovce má pět metrů a zdobí jej nápis Treue (věrnost).

Praktické informace

  • Jak se tam dostat: Svíb leží asi deset kilometrů od Hradce Králové mezi Benátkami, Máslojedy a Sadovou a dá se sem dostat i na kole po méně frekventovaných silnicích vedoucích po rovině. Motoristé by měli zvolit silnici I/35, ve směru od Hradce Králové odbočit vpravo v Lípě a přes Čistěves dojet až na parkoviště u lesa Svíb.
  • Naučná stezka Svíb: přímo od parkoviště se lze vydat po naučné stezce, která vede místy nejtěžších bojů v roce 1866. Stezka má 10 kilometrů, 20 informačních panelů a seznamuje nejen s velkým množstvím pomníků padlým v Aleji mrtvých, ale i s válečnými dějinami a funerálním uměním. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše.
  • Muzeum války 1866: takřka na dohled odtud – na vrchu Chlum je Muzeum války 1866. V expozici je výzbroj i výstroj rakouské a pruské armády. Atmosféru doby a tragédii bitvy u Hradce Králové z pohledu prostého vojáka přibližuje krátký hraný film. Muzeum je až do konce září otevřené od úterý až do neděle 9–17 hodin, základní vstupné je 60 korun, zlevněné 30 korun.
  • Měli byste vědět, že... Rakousko mělo při bitvě zpočátku převahu díky čtyř- a osmiliberním dělům, která měla dostřel několik kilometrů. Pruská pěchota však měla navrch díky novým puškám, takzvaným zadovkám, které sestrojil Nikolaus Dreyse. Hlavní výhodou bylo, že používaly patrony a nabíjely se daleko rychleji než rakouské předovky. V bitvě rozhodla nejen pruská rychlopalba, ale i znalost a využití terénu. Když se rakouské jednotky daly odpoledne na ústup, krylo je jezdectvo. Tímto způsobem došlo k velké bitvě jedenácti tisíc rakouských a pruských jezdců mezi Střezeticemi a Dlouhými Dvory, při které za půl hodiny zahynulo na 1 600 mužů a dva tisíce koní.
  • 17. května 2016, tedy symbolicky 150 let od slavné bitvy, spadl na pole v sousedství lesa Svíb meteorit. Přiletěl ze severu – ve směru postupu pruských jednotek. Výjimečný je nejen místem nálezu. Je to teprve pátý český a světově 30. meteorit nalezený díky zaznamenané dráze pádu a vypočítanému místu dopadu. Meteorit dostal jméno Hradec Králové a patří do sbírek Národního muzea.
Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Kam na výlet


Letní seriál s tipy na výlet do více či méně známých koutů Čech, Moravy i Slezska. Putujeme po pohádkových hradech, naučných stezkách či vodním kanálem s akvadukty, navštívíme ptačí království i pivní stezku, představíme zajímavou architekturu.

Gastronomii covid pročistil. Zdražení chápu, říká autor Gastromapy Lukáš Hejlík

Herec a znalec hospod Lukáš Hejlík, tvůrce Gastromapy, vypráví, jak se změnila...

Koronavirus nepřežily hospody, které ke krachu stejně měly našlápnuto, říká tvůrce populární...

Tip na výlet: Z Tanvaldu do Harrachova po legendární ozubnicové železnici

Zubačka Tanvald – Kořenov – Harrachov je nejstrmější trať v Česku.

Plánujete cestu se do Jizerských hor nebo do Krkonoš a máte v partě fanoušky technických kuriozit,...

Tip na výlet: Kraj Jiráskových Psohlavců a cesta za zlotřilým Lomikarem

Domažlice - článková

Co se nám vybaví, když se řekne Chodsko? Pokud jste zdaleka, nebude toho asi mnoho, ale ve srovnání...

Komunisté odstřelili hrad dynamitem, nádvoří teď hostí kulturní akce

Gotický vodní hrad Lipý pochází z 13. století

Kde je k čertu ten hrad? Nejednomu turistovi probleskne hlavou tato otázka, když v centru České...

Tip na výlet: Tady byl Jára Cimrman. ‚Liptákov‘ je obec zneuznaného génia

Vítejte v Liptákově, tentokrát filmovém, který se nachází ve Vesci u Sobotky....

Kde narazíte na stopy Járy Cimrmana, zneuznaného génia, který s přehledem vyhrál anketu o...

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

Recidivista sušil doma konopí jako prádlo, kolem skleníků nastražil pasti

Třiatřicetiletý recidivista z Rychnovska těsně před nástupem do vězení ukázal zasahujícím policistům pasti, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Trutnově se střetl cyklista s autem, přes snahu záchranářů na místě zemřel

V pátek večer zasahovaly všechny složky integrovaného záchranné systému včetně vrtulníku v Trutnově. Po osmé hodině...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Nájin už nebude dávat vajíčka, bílé nosorožce ze zkumavky by mohla vychovat

Jeden z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, dvaatřicetiletá samice Nájin, už nebude poskytovat vědcům...

Havel je ve vězení, Olgu hlídá StB. Hra pro telefon spojí Hrádeček a Trutnov

Najít skrýš pro samizdatovou literaturu, poslat balíček Václavu Havlovi do vězení nebo odhalit, zda dvojice rybářů...

Muž oznámil přepadení. Ukázalo se, že mu lupiči vzali peníze z prodeje drog

Dealer drog z Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku na sebe upozornil policisty, když na konci března oznámil, že ho...

Propadlé sklepy po staré Kuřátkově hospodě Nové Město zasypalo

Propadající se sklepení ukrytá pod parčíkem v centru Nového Města nad Metují na Náchodsku už nikoho ohrožovat nebudou....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...