Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.

Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Suchý poldr na Dědině vznikne, ale majitelům půdy se nelíbí cena

  • 7
V červenci uplyne 16 let od katastrofální povodně na Rychnovsku. Zlatý potok, zvaný též Dědina, zničil část Kounova, vytopil Dobrušku a řadu vesnic. Protipovodňový suchý poldr dostává obrysy, ale někteří vlastníci se brání výkupu.

Majitelům pozemků pod budoucím suchým poldrem u Mělčan na Rychnovsku se nelíbí ceny, které jim nabídlo Povodí Labe. Státní podnik sice ještě nemá územní rozhodnutí pro stavbu, ale už začalo vyřizovat s majiteli prodej nebo pronájem pozemků.

V katastru Dobrušky a Mělčan chce vykoupit čtvereční metr půdy za 151 korun, v Podbřezí za 93 korun. Jde asi o hektar, kde vznikne hráz a další objekty. Povodí se chce dohodnout, ale někde možná dojde až na vyvlastnění.

Poldr v Mělčanech

* pojme 3,159 milionu krychlových metrů vody, ochrání Dobrušku i obce na Dědině po soutok s Orlicí

* zatopí plochu maximálně 55 hektarů

* hráz 3 kilometry nad Dobruškou u Mělčan bude široká 522 metrů, vysoká 13,7 metru

* demolice nebudou, v Cháborech za mostem se zbourá jeden objekt a přeloží trafostanice, domy se zabezpečí hrázkami nebo mobilním hrazením

* Povodí Labe připravuje dokumentaci pro územní řízení, začíná jednat s vlastníky pozemků

"Tato cena je výsměch. Nabídněte alespoň tisíc korun nebo přistupte na cenu 525 korun, což je návrh na výkup při dopravních stavbách, který teď leží v Parlamentu. Bydlím přímo pod budoucí hrází a do posledního dne budu bojovat proti," řekl zemědělec Josef Petr z Mělčan, který spolu se svým sousedem stavbu poldru odmítá.

Povodí Labe se však odvolává na znalecký posudek a podle něho maximální cenu spočítalo.

"Po vydání územního rozhodnutí na poldr se louky, orná půda i les stanou pozemky zastavěnými vodním dílem, u nichž se cenová relace výrazně posouvá. Pro srovnání Ředitelství silnic a dálnic nabízí kolem Hradce Králové 15 až 20 korun, my jdeme na desetinásobek," uvedl generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.

Povodí chce koupit pozemky od 44 majitelů. Dalším osmdesáti šesti by omezilo vlastnická práva, protože na jejich pole a louky se bude při povodni rozlévat voda. U dalších víc než osmdesáti vlastníků si chce pronajmout pozemky pro staveniště a také zemník, odkud se bude brát hlína na hráz.

I když se lidem ceny nelíbí, většina zřejmě nebude poldru bránit. "Poldr nakonec postaví, ale toho já se možná nedožiju. Zatím jsme ani nepochopili, zda se nás výkupy týkají," řekla obyvatelka Chábor, ale jméno nechtěla zveřejnit.

Poldr by mohl vzniknout do roku 2019

Pokud by vše šlo podle plánů Povodí Labe, prováděcí dokumentace na stavbu poldru by mohla být hotova v roce 2016. Stavba by začala nejdřív v roce 2017 a do roku 2019 by ji Povodí dokončilo. Náklady se odhadují na 530 milionů korun, pokrýt je má dotace.

Zástupci samospráv vybízejí, ať už se nic nezdržuje. "Všichni si pamatujeme asi nejničivější povodeň v roce 1998, ale Dobruškou poté prošlo dalších šest povodní. Doufáme, že možná v roce 2020 budeme ochráněni. To je 22 let od velké povodně," řekl starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Z budoucího poldru by měly zmizet všechny nemocné stromy. Majitelé požadují, aby se po výstavbě pozemky zrekultivovaly a daly se znovu obdělávat. Pokud přijde povodeň, mohou žádat o náhradu škody u ministerstva zemědělství.

Na ochranu podhůří Orlických hor se plánovala od roku 1957 nádrž Mělčany. V roce 1985 vodohospodáři oživili myšlenku na její výstavbu a termín určili těsně po roce 2000. Po ničivých povodních v letech 1997 a 1998 Povodí Labe zařadilo nádrž mezi 14 nejdůležitějších protipovodňových opatření v povodí a v roce 2001 vypracovalo návrh tří základních variant, a to suchý poldr a dva typy nádrže. Z komplikovaného posuzování vlivu stavby na životní prostředí vzešel suchý poldr.