Vodopád v Adršpachu teče jen čůrkem, přívod vody kvůli suchu zasypali

  11:00aktualizováno  11:00
Pro jednu z nejstarších atrakcí v Adršpašských skalách - šestnáctimetrový Velký vodopád - chybí voda. Převozníci na horním jezírku jí mají tak tak pro plavbu na lodičkách a nemohou žádnou odpouštět.

V pátek odpoledne tam po čtyřech měsících drobně pršelo, ale chtělo by to déšť aspoň týdenní. Ve skalním městě „vypínají“ vodopád přes léto už po několik let, letos je to však ještě citelnější.

„Ta období se zkracují. Loni vodopád přestal téct v květnu, ale letos už koncem dubna. Jezírko nad vodopádem se vypouští každou zimu, takže není kde brát. Jedině že by napršelo tolik, aby se doplnil pramen Metuje,“ říká Beáta Radoňová z adršpašského infocentra.

Jezírko vzniklo jako umělé teprve roku 1857 za majitelů adršpašského panství Nádherných. Když převozníci ve svém domku na jezírku zvedli stavidlo, pod nimi se spustil Velký vodopád. Tradičně tu po zavolání ke Krakonošovi vytryskly proudy asi o 60 litrech za vteřinu, jenže teď crčí jen malý čůrek. Cedule ve skalní sluji upozorňuje, že vodopád je „mimo provoz“.

Fotogalerie

Někteří návštěvníci si na to dokonce chodí stěžovat, i když na turistickém okruhu v národní přírodní rezervaci je k vidění spousta jiných zajímavostí. 

„Kvůli suchu řešíme, jestli buď bude vodopád a nebudou lodičky, nebo naopak. Spousta lidí to nedokáže pochopit. Zlobí se, že se prý na vodopád těšili a že je to nejhezčí věc v Adršpachu. Přijde mi nesmyslné, že to někdo nedokáže pochopit, když v celé republice není voda,“ dodává Beáta Radoňová.

V soutěsce pod vodopádem se teď návštěvníci příliš nezdrží. Mladá Polka ohrnuje nos, že je to tam cítit močí, a říkají si to mezi sebou i další lidé. Žádná stojatá voda tam ale není, spíš si tam někdo chodil ulevit. 

Jedno spuštění vodopádu by sebralo vodu, která přitéká 12 dní

„Nám nevadí, že vodopád neteče. Zažili jsme to stejné v Tatrách, kde jsme šplhali za jedním vodopádem, ale byl úplně suchý,“ říká tříčlenná rodina na výletě.

Na výše položeném jezírku, kam se turisté šplhají po žebřících, teď vodoznak ukazuje hladinu pod 538 metry nad mořem. Poblíž je ryska s údajem z roku 1954, kdy tu měli maximum, tedy o 60 centimetrů víc vody než nyní. U nástupiště na jezírku bývá hloubka kolem dvou metrů, dál kolísá podle členitého terénu. Kdyby bylo vody méně, začalo by to působit problémy s nastupováním na mola. Musely by přijít na řadu žebříky. 

„Momentálně je tu asi o 15 centimetrů vody méně než obvykle. Na Velký vodopád jsme pouštěli vodu jen během dubna, pak jsme to zavřeli, odtok zasypali, aby tam voda neunikala. Teď nepouštíme nic, i když někdo dole volá. Přítok z Metuje stačí jen na to, co se odpaří nebo proteče. Když chcete pustit vodopád, aby to mělo efekt, odteče asi pět kubíků vody. V letošním létě by se takové množství doplňovalo deset dvanáct dnů,“ poznamenává převozník Roman Müller. Jezírko je dlouhé přes 300 a široké asi 25 metrů.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Nemocnice v Náchodě mění náměstky, mají zvládnout přestavbu a zlepšit vztahy

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

Oblastní nemocnice v Náchodě vymění dva manažery. Od března sem nastoupí lékař Ladislav Tichý jako nový náměstek pro...

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

V kraji je 140 mostů ve špatném stavu, opravy budou stát stovky milionů

Graffiti na mostě u fakultní nemocnice.

Kontroly mostů v Královéhradeckém kraji ukázaly na jejich zanedbanost. Na 140 konstrukcí je ve špatném stavu, z toho 30...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz