Firmy mají spasit Vietnamci. Kraj jim nabízí studium na svých školách

  10:40aktualizováno  10:40
V době, kdy školy bojují o každého studenta a náboráři vábí nové zaměstnance na nejrůznější bonusy a výhody, dostal Královéhradecký kraj skoro až neuvěřitelnou nabídku. Zavedená univerzita Ton Duc Thang z Ho Či Minova Města by ráda navázala na 80. léta, kdy při socialistické družbě do Československa proudily tisíce Vietnamců.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Nguyễn Tiến Hưng

Do regionu by škola každoročně chtěla vyslat několik desítek středoškolských studentů, a to nikoli jen kvůli doplnění vzdělání na krátký studijní pobyt. Podle vietnamského partnera by tu současní asijští teenageři měli žít a pracovat dlouhodobě. Projekt je však teprve na začátku.

Univerzita oslovila hejtmanství v květnu, kraj připravuje memorandum a je možné, že noví vietnamští žáci by na vybraných školách mohli začít studovat už od září roku 2020. Pro začátek by mělo jít ročně nejméně o 40 studentů, z někdejšího Saigonu by jich však do kraje mohlo dorazit až 150 za rok.

„Podle představ našeho partnera to původně mělo vypadat jako v 80. letech, kdy tu Vietnamci studovali přímo pro konkrétní podnik, do něhož poté nastoupili. To dnes samozřejmě není možné, ale přesto to chceme zkusit. Podobné plány zatím realizují jen v Německu, pro Českou republiku by to byl pilotní projekt,“ říká náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová (Východočeši). 

Studium by mělo trvat zhruba jeden a půl roku a praxi by studenti měli najít už v konkrétním podniku, ve kterém by později mohli mít i pracovní uplatnění. O financování by se postarala vietnamská strana, na kraji by bylo pouze zajištění výuky a zprostředkování vazby s firmami a budoucími zaměstnavateli mladých Asiatů.

Projekt by mohl být úspěšný, věří hejtman

Podle představ kraje by osmnáctiletí Vietnamci nastoupili na zkrácený učební obor především technického zaměření, po jehož absolvování by neměli mít problém sehnat zaměstnání. Vybraní studenti by ještě letos měli prodělat zhruba tříměsíční intenzivní kurs češtiny.

Připravené jsou prý i učební obory: například na SOU v Lázních Bělohradě, na Zemědělské akademii v Hořicích, textilní průmyslovce v Červeném Kostelci a střední průmyslovce v Novém Městě nad Metují.

„Předpokládáme, že tento projekt by mohl být úspěšný i díky píli, kterou tyto národy mají. Vyloučená samozřejmě nejsou ani další studia. Je to zajímavý plán, vždyť je známé, že zaměstnavatelé jen velmi obtížně shánějí nové zaměstnance,“ konstatuje hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Podle Berdychové mohou školy novým vietnamským studentům nabídnout pestrou škálu oborů.

„I po optimalizačních krocích a redukcích některých oborů stále máme velmi vysokou nabídku. Navíc demografická křivka nenapovídá, že bychom naše školy někdy naplnili do plného stavu. Vybíráme školy v lokalitách, kde zájem nebyl až tak velký, obory jsou nenaplněné a kde je současně i dostatečná ubytovací kapacita,“ řekla.

Obava je ze zákona o pobytu cizinců

Přílivu Asijců se neobávají ani starostové, kteří podle hejtmanství mají s vietnamskou komunitou dobré zkušenosti. Vše by však mohl zkomplikovat zákon o pobytu cizinců. 

„Vycházím ze zkušeností s ukrajinskými studenty novobydžovské technicko-řemeslné školy, kde ne všichni dostali povolení. Oslovila jsem proto poslance z meziparlamentní skupiny přátel s Vietnamem, jestli by nám nepomohli otevřít dveře na ministerstva jak zahraničí, tak vnitra. Možná ale maluji čerty na zeď a ani to nebude potřeba, uvidíme,“ dodala Berdychová. 

Problémy při získávání povolení potvrzuje rovněž Ngo Quynh Nga, vedoucí informační kanceláře Klubu Hanoi, který je prostředníkem mezi Českou republikou a Vietnamem.

„Není problém sehnat veškeré náležitosti a písemnosti, ale spíš dostat termín, aby bylo možné podat žádost. Ten můžete dostat hned, ale klidně třeba až za jeden rok,“ přibližuje

Podle ní je systém prorostlý korupcí. „Vím, že termín k podání žádosti byl k mání třeba za 20 tisíc korun, ještě mnohem větší suma je potřeba u zaměstnaneckých karet, které stojí až 300 tisíc. Možná by ale bylo jednodušší a rychlejší ten proces vzít přes kraj, školu nebo přes konkrétní firmu,“ uvedla.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Krkonošský národní park bije na poplach, louky zamořuje jedovatá lupina

Lupina mnoholistá, říká se jí také vlčí bob mnoholistý.

Správa Krkonošského národního parku varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit...

Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba...

Pilotům větroňů, které se srazily, bylo 73 let. Přeživší zvládl přistát

Trosky zříceného větroně u Trutnova (13.08. 2019)

Policie potvrdila totožnost dvojice pilotů, kteří se v úterý odpoledne se svými větroni srazili u Trutnova. Oběma bylo...

Začíná Hip Hop Kemp, policie posílila hlídky v ulicích i obchodech

Hip Hop Kemp 2017

Hip Hop Kemp - po Rock for People, Obscene Extreme a Brutal Assault letošní čtvrtý festival v kraji, který si vybudoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz