Studenti na protest proti reformám obsadí na noc hradeckou univerzitu

  9:06aktualizováno  9:06
Velké povstání vysokoškoláků proti připravovaným zákonům o vysokých školách nazvané týden neklidu právě začíná. Vrcholem studentské stávky bude středeční šestikilometrový pochod Hradcem Králové. Nespokojení studenti přespí v budově univerzity a uspořádají besedy i koncerty.

Podpořit studenty v jejich protestech přijede do Hradce i bývalý ministr školství Ondřej Liška. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, co ještě před týdnem vypadalo jako poměrně chaotická a narychlo svolaná stávka, začíná připomínat stále sílící a organizovanou lavinu, kterou nyní podpořili i odboráři. V ideálním případě by měla mířit proti ministrovi školství Josefu Dobešovi.

Týden neklidu v Hradci Králové

Stávka studentů začala v pondělí, v úterý ji přijede podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška.

V noci z úterý na středu budou vysokoškoláci nocovat na univerzitě, aby vyrobili transparenty na středeční protestní pochod městem. Ten začne symbolicky za pět minut dvanáct a po jeho skončení se připravuje diskuse s levicovým sociologem Janem Kellerem.

Nespokojení vysokoškoláci z Hradce Králové se nejhlasitěji ozvou ve středu symbolicky za pět minut dvanáct. V tu dobu vyrazí na šest kilometrů dlouhý protestní pochod městem. Zúčastní se ho odhadem asi tisíc studentů.

"Budeme mít aparaturu a megafony a chceme obejít místa, kde je hodně lidí," vysvětluje studentka, jež se představila jako Jana.

Od blokády dopravy studenti upustili

Protestující ve středu vyrazí od univerzitní budovy přes Gočárovu třídu na nádraží a zpět přes Baťkovo a Masarykovo náměstí kolem muzea.

"Měli bychom obejít všechny vysokoškolské budovy, protože pochodu se zúčastní i studenti lékařské a farmaceutické fakulty," dodává student David.

Průvod se postupně zastaví na náměstích Svobody, Riegrově a Masarykově, aby studenti mohli během dvacetiminutových zastávek všem zájemcům vysvětlit důvody své revolty. Před týdnem ještě stávkující hrozili, že v okolí univerzity budou dokonce blokovat dopravu, ale od tohoto záměru ustoupili.

Podle děkana Petra Grulicha se v pondělí symbolicky uzamkne filozofická fakulta hradecké univerzity. V úterý přijede tamní vysokoškoláky podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška, který má rovněž prozradit prosazování takzvané bílé knihy nazvané Na obranu veřejného vysokého školství.

Po středečním pochodu se připravuje beseda se sociologem Janem Kellerem na téma proč nezavádět školné. Program dalších přednášek, workshopů, výstav nebo koncertů se bude ladit až během protestního týdne. Měly by probíhat po celý čtvrtek.

Spolupráce s vedením univerzity některým stávkujícím vadí

Zatímco ještě před několika dny radikálové o noci strávené na univerzitě mluvili jako o okupaci, teď se studenti s vedením dohodli na poněkud umírněnějším řešení: nocovat v budově se bude, avšak místo okupace půjde o "sounáležitost s vysokou školou a odhodláním bránit její akademické svobody".

Další novinkou je také spolupráce stávkujících s vedením univerzity. Do organizace se zapojí akademické senáty všech fakult univerzit sídlících v Hradci, což se však některým vysokoškolákům vůbec nelíbí.

"Podle mě jim nejde o nic jiného než o dohled nad námi. Z toho je mi zle," říká mladík, jenž se představuje jako Jakub. "Ostatním přeji, ať vydrží a nenechají se otrávit zaštiťováním se jakýmisi zákony. Ale pro mě to je porážka docela dobře rozjeté akce," dodává dlouhovlasý vysokoškolák.

"V budově společné výuky se bude spát v úterý večer, budou se vyrábět transparenty, proběhne příprava na středeční pochod. Přespat mohou přijít studenti všech hradeckých veřejných vysokých škol, jejich maximální počet je 290," uvádí Zuzana Jedličková z Hradeckého studentského hnutí 2012.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Najdete na iDNES.cz