Prostřílená cedule židovského hřbitova v Sedličkách

Prostřílená cedule židovského hřbitova v Sedličkách | foto: Policie ČR

Kdosi prostřílel ceduli u židovského hřbitova na okraji Jičína

  • 10
Neznámý pachatel prostřílel ceduli, která vede návštěvníky na židovský hřbitov v Sedličkách na okraji Jičína. Podle prvotních poznatků policistů se zdá, že jde spíše o vandalský čin bez náboženského motivu.

Na policii se e-mailem obrátil správce židovského hřbitova. Od pondělního rána se tak případem zabývají policisté. 

„Vyjeli jsme na místo události, zjišťujeme, zdali si někdo něčeho nevšiml. Shromažďujeme informace, abychom mohli stanovit, k jakému protiprávnímu jednání pravděpodobně došlo,“ popsal v pondělí mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Na ceduli je vidět více průstřelů, policisté proto budou zjišťovat, o jakou zbraň šlo. Škoda přesáhne podle odhadu dva tisíce korun. V úterý policie oznámila, že případ bude řešit jako přestupek proti majetku.

Správce hřbitova se o poškozené ceduli dozvěděl v sobotu. Tehdy ho na to upozornili lidé, kteří kolem ní procházeli. „Poškozena je jedna z celkem pěti cedulí, které na hřbitov upozorňují,“ uvedl správce židovských památek Jan Kindermann z obecně prospěšné společnosti Baševi.

Správce i policisté jsou zdrženliví k tomu, že by čin měl náboženskou motivaci a bylo možné ho dávat do souvislosti s vlnou výhrůžek za páteční zabití íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu.

„Vypadá to spíše jako klukovina, cedule pro někoho mohla být dobrým terčem ke střílení. Poškození cedule je patrně již staršího data. Navíc hřbitov je v pořádku a i další podobné směrové cedule v okolí, které jsou na frekventovanějších místech, zůstaly nepoškozené,“ podotkl mluvčí Brendl.

Jičínský židovský hřbitov poničili vandalové asi před patnácti lety. Mladí lidé tam povalili několik náhrobků, policie je dopadla a museli zaplatit škodu.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.