Stovky grošů z dob Václava IV. vyjezdili ze země motokrosaři

  17:11aktualizováno  17:11
Dovádění motokrosařů na trati v Radči na Trutnovsku vedlo loni k významnému archeologickému objevu. Pneumatiky "vydupaly" ze země stříbrné mince z dob Václava IV. Na podzim navíc podobný nález ohlásili i ve Vranově na Rychnovsku. Dva poctiví nálezci, kteří objevy nahlásili, od kraje dostanou přes 150 tisíc korun.

Stříbrné groše z doby Václava IV., které se našly u Vranova na Rychnovsku. | foto: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

"Oba nálezci bezprostředně po odhalení stříbrných mincí, které tvořily především pražské groše z doby vlády Václava IV., kontaktovali odborníky z místních muzeí. Podařilo se jim tak zajistit pro další generace památky, které mají velkou kulturní a historickou hodnotu," sdělil v tiskové zprávě krajský radní Jiří Nosek.

Nálezné kraj poskytne v maximální výši, tedy deset procent z hodnoty nálezu. Ta činí v případě 431 mincí objevených červenci v Radči na Trutnovsku téměř půl milionu korun.

"K nálezu došlo kuriózním způsobem, když první mince vyjeli ze země motokrosaři. Pomocí detektorů se pak dohledávaly další," přiblížil Miroslav Novák z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Většina podobných nálezů je podle něj od hledačů pokladů s detektorem, nebo se mince najdou při orbě. Ta mohla v tomto případě dříve přispět k tomu, že čtyři sta mincí leželo v zemi na větší ploše.

"Byly tam také střepy středověké keramiky. Pravděpodobně to bylo středověké jmění někoho, kdo počítal s tím, že si ho zase vyzvedne, ale nestalo se tak," uvedl Novák.

Fotogalerie

Podle něj se nedá z jednorázového nálezu vyčíst mnoho, ale dobře se stanovuje doba, kdy byly mince vyraženy. Je to jednolitý soubor pražských grošů Václava IV. od nejstarších po nejmladší varianty.

"Pravděpodobně zde byly ukryty v průběhu husitských válek, zřejmě ve dvacátých či třicátých letech 15. století," uvedl v tiskové zprávě kraj. Miroslav Novák dodal, že to nebyl první takový nález v Radči, už dříve se tam soubor mincí objevil. Ten poslední by mohla veřejnost vidět letos v létě.

Přes devět set grošů v hrnku jezdily pluhy

Celkem 922 pražských a sasko-míšeňských grošů se našlo loni v říjnu v poli v blízkosti Vranova na Rychnovsku. Právě orba se podle archeoložky Martiny Bekové z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na části pokladu podepsala.

"Byl v hrnku zapuštěném do původního podloží asi do půlky svojí výšky, půlkou trčel do oranice. Pluh tak narušil vrchní vrstvu mincí, která byla už rozlámaná, pár jich tam bylo volně," popsala Beková.

Nálezce zavolal odborníky k místu poté, co sám nahmátl zkorodovanou vrchní vrstvu mincí, které pak vytáhl. Archeologové tak měli místo nálezu k dispozici ve výborném stavu.

"Poklad tam byl ukrytý zřejmě za husitských válek, mohl patřit někomu lépe situovanému ze vsi, třeba rychtáři," naznačila archeoložka.

Rychnovské muzeum chce tento nález v dubnu vystavit společně s dalšími cennostmi, které mu dodali amatérští objevitelé. Chce také ukázat, co se dá vyčíst, když lidé splní svou povinnost a nález ohlásí, a co zůstane skryto, když věc jen schovají doma nebo zahodí. Odborníci nález z Vranova ocenili na více než milion korun.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

V kraji je 140 mostů ve špatném stavu, opravy budou stát stovky milionů

Graffiti na mostě u fakultní nemocnice.

Kontroly mostů v Královéhradeckém kraji ukázaly na jejich zanedbanost. Na 140 konstrukcí je ve špatném stavu, z toho 30...

Za dotace v Peci padlo deset obvinění, zřejmě i na starostu a exšéfa KRNAP

Z otevření herní krajiny Pecka, zleva starosta Karpacze Radosław Jęcek,...

Kriminalisté začali stíhat deset obviněných v souvislosti s evropskými dotacemi na projekty v Krkonoších. Vyšetřování...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz