Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

  16:37
Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové začaly opravy ojedinělého 130 let starého chodníku, za který bojovali i studenti. Chodník připomíná éru slavného starosty Františka Ulricha.

Začala oprava mimořádně cenného chodníku v Kozinově ulici v Hradci Králové (12.7.2021). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pozdě, ale přece: v Hradci Králové začaly opravy opravdového unikátu, který nejen ve městě nemá obdoby. Rekonstruuje se zhruba 40metrový chodník v Kozinově ulici, který pravděpodobně vznikl na konci 19. století a kvůli kterému se v posledních deseti letech už třikrát demonstrovalo.

Když průvod studentů s transparenty před třemi lety došel až před magistrát, radnice slíbila, že zdevastovanou, avšak mimořádně cennou dlažbu opraví ještě v témže roce.

Chodník, na němž se vinou hlubokých vyjetých kolejí téměř ztrácely hvězdicové ornamenty, se však dočkal až nyní. Náročná oprava by měla trvat asi tři měsíce a před ní dokonce firma do akce nasadila i dron.

I když je chodník dlouhý jen několik desítek metrů, odkrývá nečekané historické souvislosti. Pokládka musela být nesmírně pracná, protože na rozdíl od většiny mozaikových dlažeb jej netvoří štípané kostky, ale nepravidelné kameny.

Světlá žula tvoří hvězdicové ornamenty, černý kámen pak osmiúhelníky, které nápadně připomínají půdorys hradecké pevnosti. Bourání městského opevnění a zároveň nová výstavba na jeho místě začaly v roce 1893, dá se tedy předpokládat, že opravovaný skvost pochází z prvních let starostování Františka Ulricha.

Unikátní dlažba se nachází jen pár metrů od pěchotních kasáren, hned v sousedství stály bývalý pevnostní kavalír a také zbrojnice.

„Chodník má vztah k sousedním stavbám, reaguje na výškovou úroveň i vchody, nejspíš tedy skutečně vznikl krátce po zániku hradecké pevnosti. Zajímavý je i materiál. Je nejpravděpodobnější, že čedič pochází z Kunětické hory, kde město mělo svůj vlastní lom, ve kterém se těžilo až do konce 19. století. Narůžovělá žula se v okolí města nenalézá a nevíme, odkud pochází. Je jen otázka, jestli osmiúhelníky odkazují na tvar hradecké pevnosti, anebo je to jen náhodný dobový vzor,“ říká Radek Bláha, archeolog Muzea východních Čech.

Podle Ladislava Špačka z Národního památkového ústavu Praha se Hradec chlubí opravdovým unikátem. „Tato dlažba patří opravdu mezi mimořádně hodnotné a ojedinělé příklady počátků ornamentálního dláždění chodníků, jeho cena je mimořádná. Například v Praze se podobný chodník vůbec nezachoval,“ konstatuje Špaček.

„Zachovalý zbytek dláždění je zřejmě jediným zbytkem počátků ornamentální dlažby v českých zemích. Není známo, že by tento druh dlažby byl zachován někde jinde než právě v Hradci Králové,“ upozorňují studenti z iniciativy Kostka, jež svého času kvůli stavu chodníku svolávala demonstrace.

Dron detailně nasnímal obrazce

Opravy nebudou žádnou rutinní záležitostí. Chodník nejprve zaměřil dron, který zároveň detailně nasnímal jednotlivé obrazce. Následoval rozbor podloží, při kterém archeology zajímal způsob uložení kamenů anebo stopy po dřívějších opravách.

„Všechny kameny jsme vyndali a uložili je po původních obrazcích. Teď budeme upravovat podloží a nejpracnější bude malé úlomky přesně podle šablony pokládat zpět do obrazců. Komplikuje nám to, že spousta z nich byla neuměle opravena běžnou mozaikou. Opravdu to není nic jednoduchého,“ upozorňuje Marek Bittner, hlavní stavbyvedoucí společnosti Matex.

Chodník v Kozinově ulici sice v uplynulých desetiletích poničila mechanizace, zachránilo jej však, že pod ním nejspíš nevedou žádné sítě. „Přestože nebyl nikdy navržen na pojezd těžkých aut, nakonec vydržel. Je rozježděný, ale opravitelný. A měl i štěstí, že nebyl překopán napříč. Je to jediný chodník takového charakteru v celém Hradci,“ zdůrazňuje vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta.

Fatální oprava plynovodu

Dlažbě u pěchotních kasáren se nejvíc přibližuje tříbarevná mozaika před někdejší radnicí na Velkém náměstí. Také ta je poničená a s opravou se počítá při rekonstrukci celého náměstí.

„Chodník v Kozinově ulici je ještě starší. Před radnicí je mozaika jiného charakteru. Zřejmě byla na chodnících podél celého náměstí a možná i v přilehlých ulicích. Nedá se to však potvrdit ani vyvrátit. Nejpodobnější byla dlažba v Nezvalově ulici, která však před několika lety nenávratně zanikla při opravě plynovodu,“ popisuje Falta.

Historická pískovcová dlažba je položena před Biskupským gymnáziem, před někdejším důstojnickým domem u krajského úřadu a bez předláždění pod asfaltem přečkala i čedičová úlomková dlažba přímo na Velkém náměstí.

Takzvaná štětová dlažba z navysoko poskládaných kamenů dosud ve velmi dobré kondici odpočívá pod asfaltem i na Svatováclavském náměstí na Novém Hradci.

„Mozaiková dlažba s dominantami města je i na chodnících v podloubí Velkého náměstí. Ta však pochází ze 70. let minulého století a vznikla při oslavách 750. výročí založení města,“ připomíná Radek Bláha.

Také on poukazuje na jedinečnost dlažby v Kozinově ulici: „Takto ztvárněných chodníků z konce 19. století bylo daleko víc, nebyly ničím neobvyklé, ale všechny postupem času zmizely a zůstaly jen malé pozůstatky, které mají nyní velikou hodnotu,“ říká archeolog hradeckého muzea. „Většina zmizela ve druhé polovině 20. století. Ta dala nejen historickým chodníkům hodně zabrat,“ dodává Jan Falta.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Na vysoká očekávání jsem připravena, říká vůbec první primátorka Hradce

Pětadvacet starostů, předsedů národního výboru či primátorů už vedlo Hradec Králové. Až nyní jej převzala žena -...

Zpátky do autobusů a vlaků, drahota pomáhá návratu cestujících

Omezit auto a nasednout do vlaku či autobusu. Inflace v Královéhradeckém kraji pomohla návratu cestujících. Při prudce...

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...