Stodesítkou po hradeckém kraji: na Hradubické se testy zase odkládají

  10:17aktualizováno  10:17
Už příští rok by se na některých dvouproudových silnicích mohlo jezdit o 20 kilometrů vyšší rychlostí než nyní. Stodesítku možná ministerstvo dopravy schválí také na některých rizikových úsecích v Královéhradeckém kraji.

Na Hradubické silnici se testy 110 km/h už počtvrté odkládají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ještě před několika týdny ministerstvo dopravy přesvědčivě tvrdilo, že zvýšení rychlosti na 110 kilometrů v hodině se na silnicích Královéhradeckého kraje bude týkat pouze takzvané Hradubické silnice (I/37) mezi Hradcem a Pardubicemi.

Silnice, na kterých by se mohlo jezdit rychlostí 110 km/h jsou vyznačeny modře.

Silnice, na kterých by se mohlo jezdit rychlostí 110 km/h jsou vyznačeny modře.

Už je ale zase vše jinak.

Redakce MF DNES má k dispozici úplně novou mapu nazvanou Nové pojetí dálniční sítě, na níž jsou jasně patrné budoucí anebo současné silnice první třídy, kde ministerstvo chce povolit o 20 kilometrů vyšší maximální rychlost.

Na mapě je kupodivu věnována pozornost i regionu. Stodesítka bude platit nejen pro Hradubickou, ale po bezpečnostních auditech a dalším testování má být stejná novinka zavedena také na dvoupruhových silnicích mezi Hradcem Králové a Vamberkem, Jičínem a Mladou Boleslaví i na budoucím obchvatu Jaroměře až do Náchoda.

Starostové se vyšší rychlosti obávají

Přestože všechny tyto komunikace teprve musí být podrobeny zkoumání, zda je vyšší rychlost přínosná a bezpečná, starosta Samšiny Jiří Knížek už teď neskrývá obavy.

"Jen v posledních letech tady při vážných nehodách zemřelo dvanáct lidí. Povolit stodesítku je naprostý nerozum, protože ten úsek není na tak vysokou rychlost připravený," říká starosta obce ležící na trase mezi Jičínem a Sobotkou.

Opatrný by raději byl rovněž starosta Týniště nad Orlicí Jaroslav Matička. Silnice mezi Hradcem Králové a Vamberkem sice prošla rozšiřováním, postavilo se zde několik nových kruhových objezdů a Týniště i Vamberk mají obchvat, avšak vyšší rychlost může přinést spoustu problémů.

"Kritickým místem bude každý kruhový objezd. Vždy se najde blázen, který ho přehlédne, a je velký rozdíl, jestli do něj vletí v šedesátce nebo skoro dvojnásobné rychlosti. Už jsme tady měli řidiče, který s autem přistál přímo uprostřed," vykládá Matička.

Jaroměř jásá, že novinka je příslibem obchvatu

Mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar uklidňuje, že mapa je pouze zárodkem a může být přepsána, i když od nápadu k samotné realizaci to prý vůbec není tak daleko:

"V první řadě je nezbytná novela zákona o pozemních komunikacích. Potom se musí dokončit také bezpečnostní audity, inspekce a testování vybraných úseků." Současně odhaduje, že zkoušky vyšší rychlosti na vybraných úsecích začnou příští rok.

Zatímco starostové na trase Hradec - Vamberk i Jičín - Mladá Boleslav jsou spíš skeptičtí, opačný postoj k novince zaujali představitelé měst a obcí v úseku mezi Jaroměří a Náchodem. Není divu: doufají, že úvahy o zvýšení "maximálky" znamenají příslib plánovaného obchvatu.

"Pokud ministerstvo dopravy už mluví o rychlosti, jakou bude možné po obchvatu jezdit, je to velký posun a může to znamenat přiblížení stavby," raduje se starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

"Problém je, že obchvatu tady věří jen málokdo, protože se to táhne už 30 let. Plánovaná stodesítka je pro mě úplně čerstvá informace, ale klidně ať povolí 150 kilometrů za hodinu, jen když se konečně začne stavět," říká starosta Dolan Jiří Plšek.

Test Hradubické se opět odkládá

I když podle někoho může jít jen o kosmetické změny, ministerstvo si od Nového pojetí dálniční sítě slibuje mnoho.

"Navrhovaná opatření představují významný krok k ekonomičtější realizaci páteřních komunikací. Mělo by dojít k výrazné úspoře finančních prostředků," vykládá Neusar.

Že to však nebude tak jednoduché, lze pozorovat při stavbě čtyřproudovky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Právě tady měly být první ostré testy stodesítky.

Dopravní resort však zkoušky už třikrát odložil a nyní - jen pár týdnů před dalším "zaručeným" termínem - cukl počtvrté a připustil, že letos to nejspíš nebude. Může za to prý výměna nevyhovujících svodidel.

"Vyšlo najevo, že se jedná o částku v řádech milionů korun, a proto se zakázka musí vysoutěžit. Zatím ještě nebylo rozhodnuto, na kterém náhradním úseku a v jakém termínu pilotní testování uskutečníme," dodává mluvčí.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Stavby obchvatů kvůli automobilce se blíží, uleví Častolovicím i Solnici

Častolovice (6.11.2018).

Stavba silničních obchvatů v Domašíně, Častolovicích a Doudlebách se přiblížila. Obchvat Častolovic má ulevit od aut...

Muže postřeleného v Nemyčevsi obvinili za střelbu u domu i na policisty

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Kriminalisté obvinili muže, který střílel na dvoře domku v Nemyčevsi na Jičínsku a pak obrátil zbraň i proti zásahové...

Dvůr má plastiku nosorožce Sudána, připomíná nejohroženější savce na zemi

Socha nosorožce Sudána ve Dvoře Králové (16.7.2019).

Zvířecí kolonii na okružních křižovatkách ve Dvoře Králové rozšířil pětitunový nosorožec z pískovce a kovu. Znázorňuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTRO – TESTOVÁNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz