Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Pilíře nejspíš prodraží obchvat Častolovic, na Kostelec tak už nezbude

  9:48
Jižní obchvat Častolovic na Rychnovsku zřejmě z velké části povede po mostní estakádě poblíž Divoké Orlice. Podle odhadů to stavbu prodraží o 380 milionů korun. Dotkne se to i sousedního Kostelce nad Orlicí, protože stát počítal s budováním obou obchvatů z jednoho balíku peněz pro průmyslovou zónu.

Častolovice (6.11.2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přestože v původním záměru Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byla jen stavba několika inundačních mostků v rozlivové ploše Divoké Orlice a přemostění železniční trati, při posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA) se projekt radikálně změnil.

Úředníci z odboru životního prostředí v Kostelci nad Orlicí po silničářích požadují, aby mosty pod silnicí výrazně rozšířili. Tomu se však ŘSD brání. Každý metr mostovky navíc totiž stavbu zásadně prodraží.

„Doporučujeme přeložku silnice I/11 namísto násypových svahů umístit na pilíře, a to již od jihovýchodního nároží areálu Saint-Gobain Orsil a dále směrem severovýchodním,“ napsal kostelecký odbor životního prostředí ve svém stanovisku.

Estakáda má končit až před okružní křižovatkou na silnici I/11, která vznikne mezi Častolovicemi a Kostelcem nad Orlicí. Z celkové délky 3,6 kilometru nové komunikace by tak po mostech vedl úsek 1,7 kilometru.

Fotogalerie

Pokud by se silničářům toto závazné stanovisko nepodařilo zvrátit, jednalo by se o druhou nejdelší mostní stavbu v České republice.

Prvenství patří Radotínskému mostu na Pražském okruhu, který se s délkou 2,3 kilometru klene nad Vltavou a Berounkou. Například dálniční estakáda u Opatovic nad Labem má mít po dokončení délku 1,1 kilometru.

Projektanti původně plánovali, že obchvat Častolovic umístí na násyp a doplní ho několika inundačními mosty, které zajistí zvěři možnost migrovat, a když se rozvodní nedaleká Divoká Orlice, umožní rozliv vody do krajiny.

Jenže podle úředníků jsou navržené mostky zcela nedostatečné. Přeložka má navíc vést Přírodním parkem Orlice a především evropsky chráněnou lokalitou v soustavě Natura 2000. To přihrává úředníkům do ruky silné trumfy.

Oba obchvaty měly stát přes miliardu, peníze však nestačí

„Omezení plynoucí z území Natura 2000 jsou nesmírně striktní a nesmírně závazná. Pokud by se měly dodržovat ty nejpřísnější podmínky, ke stavbě jižního obchvatu (Častolovic) by nedošlo z ekonomických důvodů,“ řekl starosta Kostelce nad Orlicí František Kinský, když zástupci ŘSD přijeli v červenci jednat o změnách projektu.

Obchvat Častolovic

1,1 miliardy korun byl odhad nákladů na obchvaty Častolovic a Kostelce nad Orlicí

620 milionů korun byl původní odhad na samotný obchvat Častolovic

380 milionů korun navíc by měla stát mostní estakáda v délce 700 metrů

3,4 kilometru má měřit obchvat Častolovic vedoucí Přírodním parkem Orlice

2024 je odhadovaným rokem, kdy by stavba mohla začít

Původně totiž projektovali společně jižní obchvat Častolovic i severní obchvat Kostelce nad Orlicí. Obě stavby dohromady měly stát 1,1 miliardy korun a zaplatit je měl Státní fond dopravní infrastruktury. Jde o peníze, které slíbila na Rychnovsko poslat vláda kvůli rozvoji automobilky v Kvasinách.

Jenže nyní je jasné, že peníze stačit nebudou. A to ani v případě, když se ŘSD podaří prosadit kompromisní návrh obchvatu Častolovic. Do dalšího kola posuzování poslali silničáři variantu, která počítá s estakádou v délce 700 metrů, tedy necelou polovinou toho, co požadoval úřad.

„Překlenuli jsme po konzultaci s ekology nejcennější území Natury 2000. Zpracovali jsme studii a provedli odhad nákladů, ze kterého plyne, že tato varianta je o zhruba 380 milionů korun nákladnější než varianta původní,“ sdělila Dagmar Juříková z ŘSD.

Současně však upozornila, že pokud úředníci nesleví, cena by mohla ještě razantně stoupnout. Už současná kompromisní varianta je přitom podle studie ekonomicky nerentabilní. Původně měl samotný obchvat Častolovic přijít na 620 milionů korun.

„Výsledné navýšení stavebních nákladů ovšem primárně závisí na požadavcích dotčených orgánů v procesu EIA. S ohledem na očekávané značné navýšení stavebních nákladů se s největší pravděpodobností budou hledat úsporná opatření. O jejich podobě se bude diskutovat až na základě projednání dokumentace EIA, rozsahu vznesených požadavků dotčených orgánů a následně vydaného Stanoviska EIA,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Stanovisko EIA by mohl krajský úřad vydat začátkem příštího roku. Realizace samotné stavby se předpokládá v roce 2024.

Silničáři navrhli Kostelci úspornou variantu, město trvá na trase

Zástupci ŘSD přijeli v červenci do Kostelce nad Orlicí se špatnou zprávou: všechny peníze spolkne obchvat Častolovic a na vás nezbude. Podle současných odhadů by totiž častolovická přeložka mohla spolknout celou částku, která měla původně pokrýt i vybudování severního obchvatu Kostelce. S tím se počítalo v letech 2024 až 2025.

Silničáři chtěli, aby kostelečtí zastupitelé zvážili změnu projektu. Pokud by jejich obchvat vedl blíže k městu, ušetřili by nejméně 80 milionů a měli by naději na dřívější realizaci. Jenže to Kostelečtí nechtějí.

„Zelená trasa by nám bránila v rozvoji města v jeho severní části, proto jsme upřednostnili současnou variantu i přes riziko oddálení stavby obchvatu,“ vysvětlil místostarosta Kostelce nad Orlicí Tomáš Kytlík.

Kvůli penězům už silničáři v minulosti odpískali i stavbu obchvatu v sousedních Česticích, kde se před Kvasinami sbíhají silnice první třídy od Hradce Králové a Holic.

Už nyní tam kamionová doprava vzrostla na dvojnásobek a očekává se, že po dostavbě dálnice D35 do Holic ještě poroste. A zatímco stát plánuje obchvaty Velin nebo Borohrádku, Čestice mají smůlu.

„Všichni, kteří pojedou na dálnici, pojedou na Borohrádek. Obchvat od Častolovic na Borohrádek by nesmírně pomohl, ale musel by vést po mostě. Když jsme chtěli alespoň podchod a protihlukovou stěnu, nemile se na mě usmívali,“ zlobil se starosta Čestic Petr Vondráček.

Na obchvatu Opočna z peněz pro zónu se pracuje od dubna 2019:

2. dubna 2019

  • Nejčtenější

Motorkáři jezdili po chráněných místech Krkonoš, strážci parku je natočili

Strážci Krkonošského národního parku natočili další vandaly na terénních motorkách, kteří drancovali chráněné území...

Trpký návrat do extraligy. Budějovice dostaly od Hradce za vyučenou

České Budějovice vstoupily do Tipsport extraligy po sedmi letech velice nešťastně. První gól inkasovaly už po osmi...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

Extraligové postřehy: Růžičkův Hradec míří vysoko, Pardubice čeká práce

Máme za sebou první dvě kola v covidové extralize hokeje. Je to sice jen začátek, ale všímavý pozorovatel může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice versus „Kradec“. Sedm let starou křivdu oživí třaskavý souboj

Premium Měl to být jeden ze dvou zápasů, který ve čtvrtek v podvečer zahájí nový extraligový ročník. Nakonec zůstal osamocen, a...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Královéhradecký kraj rozšíří čtyři domovy, potřebuje tisíc lůžek pro seniory

Královéhradecký kaj potřebuje až tisíc nových lůžek v domovech pro seniory. Stát mají zhruba 2,5 miliardy korun, z toho...

Slučovací bouře, balík z EU i obviňování. V krajském školství bylo rušno

Rozporuplné reakce na slučování středních škol, nedotažené slučování gymnázií, ale i silný tok evropských peněz do...

Z porodní vany je výhled na zámek. Špitál v Náchodě ukázal nové pavilony

Zdravotníci i pacienti už mají novou nemocnici v Náchodě takřka na dosah. Vedení Královéhradeckého kraje po dvou letech...

Je to výmysl, tvrdí muž souzený za znásilňování nevlastních dcer mezi rakvemi

Provozovatel pohřební služby M. K. je obžalovaný, že po léta souložil s nevlastními nezletilými dcerami, kterým zprvu...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...