Zcela dokončené je 5. poschodí, do finále jdou instalace ve 4. patře a řemeslníci postupují do nižších podlaží. Hotovo mají mít na konci prázdnin.
„Postupuje se odshora dolů, aby se nepoškodilo, co už je hotové. Kompletují se technologie, pokládá lino. Spodní patra jsou však technologicky nejnáročnější. Jde o operační sály a jednotky intenzivní péče,“ říká ředitel nemocnice Luboš Mottl.
V horních dvou patrech, kde mají být lůžková oddělení chirurgie a ortopedie, už chybí jen skříně a postele. Na těch však leží pacienti v původních prostorách. Více než polovinu vybavení za necelých 150 milionů korun nemocnice nakoupila už dříve z evropských fondů React-eu. Pořídila především přístroje, které lze do nového pavilonu přestěhovat. Kromě postelí třeba laparoskopické věže či anestezii. Samotná stavba přijde s daní na víc než 900 milionů korun.
„Máme prostavěno asi 80 procent nákladů. Řešíme ještě další méněpráce a vícepráce, které se při stavbě ukázaly,“ doplňuje Jana Jiráňová z krajského Centra investic, rozvoje a inovací, které připravuje projekty kolem průmyslové zóny Solnice-Kvasiny.
Instalace technologií má být hotová do konce prázdnin. Kraj ještě soutěží dodávky přístrojů, které je třeba do nového nakoupit.
Jde například o skiagrafii, rentgen nebo nové CT. Na podzim se má rozjet zkušební provoz pavilonu, jenž ověří, zda všechny technologie slouží. Teprve pak lze přesunout pacienty, což bude náročné.
Stěhování za provozu
„Stěhování by mělo začít na přelomu roku. Kompletní přesun má být hotový v prvním čtvrtletí 2026. Jak bude vypadat, stále ladíme, protože nemůžeme přerušit provoz. K určitým omezením samozřejmě dojde. Nemůžeme mít personál na dvou místech,“ vysvětluje ředitel.
V přízemí multioborového pavilonu vznikne moderní urgentní příjem s vyšetřovnami, zákrokovým sálem a sádrovnou. Dále ambulance chirurgie, ortopedie a interny, oddělení odběrů a zobrazovacích metod. V prvním patře bude JIP a ARO, druhé patro je kvůli větší výšce předchozích podlaží vynecháno, aby se pavilon mohl napojit na sousední objekt DIGP. Celé třetí patro zaberou operační sály a přidružené provozy.
Nahoře lékaři, v podzemí bagr. V nemocnici v Rychnově roste nový pavilon![]() |
Součástí stavby je také úprava tří poschodí pavilonu DIGP, v jehož suterénu bude nová centrální sterilizace, v sedmém patře zázemí pro zaměstnance a v přízemí nový vstup s lékárnou, bufetem, onkologickým stacionářem a odbornými ambulancemi. Vzniklo i nové energocentrum a náhradní parkoviště pro 200 aut. Dojde k úpravám cest a chodníků v areálu.
„Nové cesty bezprostředně navazují na nový objekt,“ upřesňuje Jana Jiráňová.
Kraj na stavbu získal od státu 300 milionů korun. Zbytek platí z vlastních zdrojů. Investice umožní nemocnici soustředit všechny hlavní obory do dvou propojených budov. Odpadne převážení pacientů po areálu. Provoz navíc zlevní asi o 15 milionů korun ročně.
„Stavba je signálem všem občanům Královéhradeckého kraje, že se o ně postaráme a budeme starat. Zdravotnictví je pro nás priorita číslo jedna,“ řekl hejtman Petr Koleta (ANO).
Kraj už dříve opravil hlavní budovu, pavilon DIGP, jenž s novostavbou tvoří monoblok. Objekt dostal nová okna a zateplenou fasádu. Modernizací prošlo také gynekologicko-porodnické oddělení. Až se do nového objektu přestěhuje chirurgie a ortopedie, chce kraj starou budovu upravit pro lůžka následné péče. Těch je nedostatek. Jejich rozšíření by mělo zlepšit hospodaření nemocnice.
Otevřená zatím zůstává otázka osamostatnění rychnovského špitálu, který je formálně odštěpným závodem Oblastní nemocnice Náchod s vlastním ředitelem. Zatímco dřívější vedení kraje směřovalo k rozdělení, to současné chce situaci znovu analyzovat.