Obří sklady na ovoce budou zapáchat, bojí se Chlumečtí chystané stavby

  11:50aktualizováno  11:50
Pět set tisíc tun zboží ročně "projde" obřími ovocnými sklady, které mají podle plánů vyrůst v Chlumci nad Cidlinou. Investor firma VVISS chce zaměstnat 115 lidí, kteří budou tuny ovoce a zeleniny také balit a třídit. Místní obyvatelé se bojí hluku, prachu a zápachu.

Obří sklady zeleniny za zhruba 200 milionů má stavět firma VVISS. Zatím ale stále nemá stavební povolení. (Ilustrační snímek) | foto: Lidl

Obrovské haly za zhruba 200 milionů korun by měly stát severozápadně od Chlumce už za rok a půl. 

Ovšem lidé, kteří na západním okraji pětitisícového města bydlí, se bouří. Dokonce založili občanské sdružení. Hlavně se obávají hluku a zápachu. Nestačí jim, že město posunulo kvůli kamionům silnici a postaví protihlukovou zeď.

Nové obří sklady ovoce a zeleniny

Firma VVISS se sídlem v Praze investuje do areálu až 200 milionů korun.

Začít stavět chce v březnu 2014 a hotovo má být v březnu 2015. V chlumecké průmyslové zóně Spravedlnost zaměstná 115 lidí, kteří budou mýt, třídit a balit ovoce a zeleninu, především jablka a hrušky, ročně až 500 tisíc tun.

V areálu vznikne také ubytovna a pro kamiony myčka i čerpací stanice.

Chtějí zpracovat novou hlukovou studii a porovnat ji s materiály, které předložil investor.

"Vůbec z toho nejsme nadšení a nechápeme, proč se Chlumec prezentuje jako město v zahradách, když je to vlastně z plechových hal, ze všech stran rostou skladovací prostory," říká Jiří Mucha, jehož dům stojí asi sedmdesát metrů od plánovaného skladu ovoce v chlumecké lokalitě Spravedlnost.

"Převládající proudění větru je západní, tudíž všechen hluk, prach i smrad potáhne do naší oblasti. Vadí nám i to, že namísto do polí se budeme koukat na dvanáctimetrové plechové haly, které budou osvětlovat vysoké stožáry s halogeny. Bojíme se nepřetržitého provozu a taky hluku generátorů a klimatizací," vysvětluje člen sdružení, které se postavilo proti.

Podařilo se jim alespoň dohodnout s městem, že silnice, po které bude jezdit do areálu 200 kamionů denně, povede dál od rodinných domů. Původně měly jezdit přímo kolem nich.

"Překládáme silnici a budeme stavět protihlukovou zeď. Vykoupili jsme pozemky, náklady projektu jsou asi tři čtvrtě milionu korun, ale samotnou komunikaci postaví firma," říká chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Sdružení: Práci tam najde jen minimum místních

Podle místních obyvatel to ale nestačí. Podle nich to sice řeší dopravu, ale zůstává problém, že z areálu půjde zápach, hluk a prach. K projektu se vyjadřovala kromě krajského úřadu také krajská hygienická stanice či inspekce životního prostředí.

"Intenzita provozu ani vlastní provoz skladu nebudou způsobovat nadměrnou hlukovou zátěž v okolí. Navýšení hluku u nejbližší obytné zástavby nepřekročí dle výsledků hlukové studie hodnotitelnou změnu, to je 0,9 decibelů pro noční i denní dobu," shrnul jejich závěry Richard Veselý z odboru životního prostředí na krajském úřadu.

Pro vedení města je prioritou více než stovka pracovních míst, které firma vytvoří. "Chlumecko a Novobydžovsko se stále plácá kolem desetiprocentní nezaměstnanosti," upozorňuje starosta.

Podle občanského sdružení ale ve skladu s ovocem a zeleninou zřejmě najde práci minimum místních, když součástí areálu bude i třípatrová ubytovna.

"Patrně by nebudovali ubytovnu pro 60 lidí, když by chtěli zaměstnat obyvatele Chlumce. Pravděpodobně tam budou pracovat lidé z východu, kteří jsou ochotní pracovat za minimální plat," myslí si Mucha.

Kromě rozsáhlých skladů a ubytovny vyroste v areálu čerpací stanice a mycí linka pro nákladní automobily, rozsáhlé parkoviště a přístřešek zemědělské techniky. Hned za obydlenými zahradami má začínat ochranný třímetrový val osázený vzrostlou zelení.

Firma VVISS chce investovat až 200 milionů korun a už měla dávno začít stavět. Ovšem přípravy se táhnou už několik let a zatím stále nemá stavební povolení.

"Doufám, že během října bude vydáno územní rozhodnutí na příjezdovou komunikaci, kterou postaví firma a naváže žádostí o územní rozhodnutí na výstavbu fabriky," říká starosta.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Další z rubriky

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Najdete na iDNES.cz