Chátrající hala Slavie v Hradci dostane peníze na opravu, stadion nic

  7:32aktualizováno  7:32
Chátrající hala Slavie v Hradci Králové navzdory malým šancím získala ministerskou dotaci přes 20 milionů na rekonstrukci. Resort do krajských sportovních klubů pošle 61 milionů korun, avšak na fotbalový stadion v Hradci zatím ani korunu.

Palubovka hradecké Slavie (7. 9. 2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ještě před půlrokem visela nad halou Slavie hrozba, že se bude muset kvůli otřesnému stavu palubovky zavřít. Jedné z největších sportovních hal v republice v září pomohlo město, když zastupitelstvo odsouhlasilo mimořádnou dotaci téměř 11 milionů na výměnu podlahy.

A teď, přestože naděje byla jen malá, pošle tělovýchovné jednotě dalších 22 milionů korun ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Na zcela zásadní modernizaci haly z roku 1991 by sice bylo potřeba až stovek milionů, avšak i ministerské miliony několikanásobně převyšují sumu, kterou by Slavia mohla dát dohromady sama. Peníze budou použity na rekonstrukci střechy, šaten a sociálního zázemí včetně sprch.

Zisk dotace je pro Slavii ohromným úspěchem, neboť předseda oddílu Jakub Lejsek ještě nedávno upozorňoval, že na MŠMT leží až pětinásobný převis žádostí.

„Mezi nejpotřebnější patří sportovní hala TJ Slavia Hradec Králové, atletický stadion Emila Zátopka v Kopřivnici nebo téměř 50milionová rekonstrukce fotbalového stadionu v Tachově,“ řekla mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Podle ní ve prospěch schválených žádostí hovoří technické i ekonomické řešení, kvalita projektu i architektonická hlediska. „Slavii jsme s administrací žádosti pomohli, jsme rádi, že to dopadlo dobře,“ uvedla Monika Štayrová (ANO), náměstkyně primátora pro oblast dotací.

Fotogalerie

Kromě Slavie dostanou dotaci i další čtyři sportoviště v kraji. Přestože MŠMT do vydání konečného rozhodnutí nemůže prozradit, kam peníze pošle, redakce MF DNES jména klubů i jejich plány zná.

Oddíl MFK Trutnov dostane příspěvek na výměnu umělé trávy, SK Nové Město nad Metují na rekonstrukci areálu, Spartak, další novoměstský klub, na opravy zimního stadionu a FK Vysoká nad Labem díky MŠMT zrekonstruuje víceúčelové hřiště a postaví přetlakovou halu. Na pět projektů dohromady za 90 milionů korun ministerstvo obětuje více než 61 milionů, zbývajících 29 musí dodat města nebo oddíly.

Nejvíc peněz - přes čtvrt miliardy korun - poslal stát na 13 sportovních projektů do Moravskoslezského kraje. Podporu dostalo 17 projektů za 100 milionů ze Středočeského kraje. Nejméně úspěšné byly kluby z Pardubického a Karlovarského kraje.

Stadion ostrouhal, město zkusí agenturu

Mezi 107 dotovaných projektů se ani tentokrát nevešla stavba hradeckého fotbalového stadionu, město se přesto nevzdává.

Dotace MŠMT na sportoviště v krajích

Moravskoslezský - 13 sportovišť - 251,9 mil. Kč
Jihomoravský - 16 - 195,9
Plzeňský - 7 - 118,2
Středočeský - 17 - 100
Zlínský - 10 - 99,1
Praha - 9 - 82,7
Olomoucký - 8 - 74,5
Královéhradecký - 5 - 61,1
Ústecký - 5 - 59,7
Jihočeský - 5 - 49,3
Liberecký - 4 - 35,1
Vysočina - 3 - 22,1
Pardubický - 3 - 14,1
Karlovarský - 2 - 10,5

„Už nyní víme, že další dotace bude ministerstvo na podzim přerozdělovat naposled. Avizovalo výzvu, tak čekáme, co v ní bude,“ neztrácí naději náměstkyně Štayrová.

Podle ní má Hradec Králové větší šance až po vzniku Národní sportovní agentury. Ta od tělovýchovného resortu příští rok převezme dotační agendu a kluby se těší, že přerozdělí více než letošních 5,5 miliardy MŠMT.

„Řekněme, že máme velká očekávání, i když nejspíš nebudeme moct počítat se 150 miliony korun původně slíbených od pana Pelty,“ zmínila Štayrová fotbalového bosse, jenž čelí obvinění v kauze údajné manipulace při porcování peněz z dotačního programu MŠMT na činnost sportovních organizací.

Vznik Národní sportovní agentury s výhradami v březnu schválila Sněmovna. Úřad, který by měl vést současný vládní zmocněnec pro sport, bývalý hokejový reprezentant Milan Hnilička (ANO), podrobili největší kritice piráti. Podle nich peníze namísto volnočasového sportu pro veřejnost skončí hlavně u těch, kdo je dál přerozdělují, tedy u velkých asociací.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Najdete na iDNES.cz