Město si od modernizace kempu slibuje zvýšení zájmu. Novinka má také přispět ke zviditelnění celého města. To se v posledních letech „proslavilo“ především problémy se sociálně nepřizpůsobivými i věčným handrkováním zastupitelů. O podobě bazénu budou hlasovat obyvatelé.
Pro Úpici by to byl druhý, na místní poměry obří projekt v krátké době. Letos si totiž vzala víc jak třicetimilionový úvěr na stavbu kancelářských budov v historickém centru, jež je největší investicí města za několik posledních let (více v článku Úpice rekordně investuje, vznikne amfiteátr, kanceláře i nová hřiště).
„Máme slušný kemp, který je poměrně navštěvovaný, ale chybí nám k němu zázemí v podobě kvalitního koupání. Kdyby se nám to podařilo změnit, celé Úpici to prospěje a přivede do města více turistů,“ říká starosta Radim Fryčka (KSČM).
Z nerezu nebo z plastu
Modernizaci kempu má Úpice v rozvojové koncepci města do roku 2024, která vznikala i na základě požadavků obyvatel. Radnice sestavila zvláštní komisi, ta s architekty dospěla ke dvěma návrhům. Politici přitom vycházeli z koupališť v jiných českých městech, jež jsou velikostí srovnatelná. O návrzích budou obyvatelé šestitisícového města ve druhé polovině ledna hlasovat ve veřejné anketě.
„Chceme znát názor veřejnosti, proto jim dáme k posouzení obě varianty,“ podotýká Fryčka.
První návrh počítá s instalováním nerezové vany, relaxačních prvků a s provozní budovou a bufetem za 54 milionů korun. Zatímco současná vodní nádrž má plochu 1 500 čtverečních metrů, zvažovaná vana by byla poloviční.
Druhý projekt předpokládá rekonstrukci nádrže a umístění komplexu čtyř bazénů z plastu, dále toboganu a vodních atrakcí. V nové budově vznikne strojovna, bufet a sociální zázemí. Investice se blíží 34 milionům, plastové bazény by zabraly celou plochu dnešní požární nádrže.
Podle propočtů městského úřadu by koupaliště mohlo být v provozu od půlky května do poloviny září. Roční náklady na provoz by se měly pohybovat kolem 1,2 milionu korun. Po odečtení předpokládaných výnosů ze vstupného a z pronájmu bufetu bude město ročně doplácet přes 300 tisíc korun.
Rozhodne až nové zastupitelstvo
Podle výsledků ankety nechá radnice zpracovat další studii, případně už projektovou dokumentaci. Rozhodovat o stavbě koupaliště ale bude až nové zastupitelstvo, které příští rok vzejde z podzimních komunálních voleb.
„Zastupitelstvo rozhodne, v jakém rozsahu se modernizace kempu uskuteční a zda si na to město vezme další úvěr, protože žádné dotační tituly na opravy koupališť nejsou vypsány,“ podotýká starosta Fryčka.
Letos zastupitelé schválili úvěr 32,5 milionu korun na stavbu kancelářských budov na úpickém náměstí, kde vznikne zázemí pro městské muzeum, ochotníky a spolky. Zatímco při debatách a schvalování posledního velkého projektu si koaliční politici vjížděli s opozicí do vlasů, rekonstrukci koupaliště vítají i někteří opoziční zastupitelé.
„Osobně jsem pro stavbu koupaliště, preferoval bych spíš nerezovou variantu kvůli delší životnosti a lepší údržbě. Budu moc rád, když se obyvatelé zúčastní ankety a většina z nich bude pro. Hlavně také proto, že si zachráníme a zvýšíme návštěvnost kempu v Radči,“ říká zastupitel Petr Hron (Žít v Úpici).
Podobně hovoří i další opoziční zastupitel Aleš Andrš (Hnutí ANO). „Jsem přesvědčen, že Úpičáci koupaliště chtějí. Současný žalostný stav, kdy kvalita připomíná spíš zatuchlý rybník, nikoho do města nepřiláká. Koupaliště by se mělo zrekonstruovat komplexně, to znamená včetně čističky, sprch, převlékáren, parkoviště, herních prvků a občerstvení,“ domnívá se Andrš, jenž za koupaliště lobbuje už od svého zvolení do zastupitelstva.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.
Podivuje se však, že město kvůli rekonstrukci kempu organizuje veřejnou anketu, když stavbu kancelářských budov za víc jak 30 milionů korun rozjelo bez ní.
„Přijde mi prapodivné, že na domy na náměstí žádná anketa nebyla a začalo se stavět, ale kvůli celkové rekonstrukci koupaliště chystá vládnoucí koalice veřejné hlasování. Tato anketa by měla být při volbě prezidenta,“ dodává zastupitel.
Stávající kemp v Radči provozovaný městem má v chatkách kapacitu 40 lůžek, areál nabízí další místa pro stany a karavany. Polovina chatek je v současnosti vybavena sociálním zařízením, zbytek chce město postupně dobudovat. Už v příštím roce vznikne koupaliště se třemi bazény za 30 milionů korun v Hostinném. Městská plovárna se otevře v roce 2019.