Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Dvůr kvůli nové čističce riskuje, vypsal „nejistou“ zakázku

  6:53
Dvůr Králové nad Labem se před komunálními volbami ocitl v časové tísni. Nemá stavební povolení na novou čistírnu odpadních vod ani vybraného dodavatele stavebních prací. Začít se má přitom už v únoru.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Do velmi riskantní akce se pustili královédvorští zastupitelé. Přestože jim za necelý měsíc vyprší mandát, na posledním zasedání schválili zahájení tendru na výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV).

Radnice však na projekt podpořený dotací 140 milionů korun z Evropské unie zatím nemá stavební povolení. Do poloviny října ho přitom má předložit ministerstvu i se smlouvou se zhotovitelem.

Město bude jednat o prodloužení lhůty, kterou za současné situace nemůže dodržet. Čistička má být hotová v šibeničním termínu - do září 2015. Vyhlášení zakázky prošlo jen těsně, pro hlasovalo 11 zastupitelů ze 17, tedy nejnižší možný počet. Zástupci opozice se snažili na poslední chvíli projekt zarazit.

Někteří zastupitelé mluví o hazardu

„Je to hazard. Schválit veřejnou zakázku je velkým rizikem i z pohledu dotace, kterou město na projekt získalo,“ argumentuje Emil Kudrnovský (TOP 09).

Stavební řízení se protahuje kvůli odvoláním

Pokus majitele čistírny, firmy Evorado Import, úřady zamítly, teď se čeká, jak dopadne odvolání textilní společnosti Juta. Firma vlastní tenisový areál, v jejímž sousedství ČOV vyroste. Podle hydrotechnické studie o vlivu stavby na okolní nemovitosti by realizace čistírny v případě stoleté vody způsobila zvýšení hladiny v některých částech až o osmdesát centimetrů.

„Je logické, že Juta jako vlastník jedenapůlhektarového areálu tenisových kurtů si své vlastnictví chce bránit. Jak byste se choval vy, kdyby vedle vašeho domu a pozemků byla provedena stavba s takovýmto dopadem? Našli bychom vůbec pojišťovnu, která by takové riziko pojistila, a když ano, tak za jaké peníze?“ ptá se majitel dvorské textilky Jiří Hlavatý.

Průmyslník už vyšel městu vstříc tím, že radnici umožnil vybudování přístupové cesty k plánované čističce. Město ale zatím neschválilo opatření, která mají umožnit řádné užívání kurtů během výstavby. V jejím důsledku dojde k přesunům tisíců kubíků zeminy, zvýší se prašnost i hladina hluku. Juta mimo jiné požaduje stavbu protihlukových zdí okolo sportoviště.

Na tahu je teď Krajský úřad Královéhradeckého kraje, který má odvolání na stole. „Pokud krajský úřad odvolání zamítne, je proti rozhodnutí možné podat pouze žalobu, avšak myslím si, že je předčasné se k tomu vyjadřovat,“ dodává Jiří Hlavatý.

Podle místostarosty Jana Béma (ODS) nebezpečí, že město poruší podmínky čerpání evropského příspěvku, nehrozí. „Pokud nebude vydáno stavební povolení, nezačneme stavět a nebudeme čerpat dotaci, tudíž nehrozí žádné riziko, že bychom něco nedodělali a pak měli povinnost vracet dotaci a dostali třeba ještě penále,“ uvádí místostarosta.

Stavba nové čistírny a rekonstrukce hlavního přivaděče odpadních vod za více než 200 milionů korun má začít zkraje února a skončit už na konci září příštího roku, tedy za osm měsíců. Velmi krátký čas na realizaci byl dalším důvodem, proč opozice vypsání zakázky nepodpořila.

„Zkolaudovat tak ohromnou stavbu na konci září není v lidských silách," říká Dušan Sedláček ze Strany zelených. Pokud Dvůr Králové nepostaví čističku včas, bude muset eurodotaci vrátit.

Vedení města s tím nesouhlasí a pokládá šibeniční termín za reálný. „Podle odborníků a lidí, kteří obdobné čističky realizovali, se to dá stihnout,“ reaguje místostarosta Bém. Přesto radnice bude ještě žádat o prodloužení termínu do konce listopadu.

Ve velké časové tísni je Dvůr Králové už teď. Do poloviny října totiž má předložit smlouvu s dodavatelem stavebních prací i veškerou dokumentaci včetně stavebního povolení. Už teď je zřejmé, že se to nedá stihnout. Jen veřejná soutěž zabere minimálně čtyři měsíce.

Pokud se některý z účastníků odvolá k antimonopolnímu úřadu, může se tendr prodloužit o několik dalších měsíců. Město bude na Ministerstvu zemědělství požadovat prodloužení lhůty do ledna. „Jestliže nám termín nebude posunut, tak končíme,“ upozorňuje Jan Bém.

Stavba nové čistírny má vyřešit dlouholeté spory se stávajícím vlastníkem ČOV o výši záloh za čištění splašků. Radnice v této věci vede několik soudních sporů, některé z nich řeší i nejvyšší správní soud. Na odkoupení čistírny nebo pronájmu se město s firmou Evorado Import nikdy nedohodlo.

Spor mezi městem a provozovateli čističky vyvrcholil v únoru 2012, když předchozí provozovatel přerušil čištění a splašky vytékaly do Labe (více najdete zde). 

  • Nejčtenější

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvrdý střet v Liberci. Prasárna, soptil Flynn. Okuliar reagoval: Přifilmoval to

Běžela teprve osmá minuta čtvrtého klání čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Libercem a Hradcem, když u modré čáry...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na největším sídlišti Hradce už nebude pošta. Nepochopitelné, říká primátorka

Výběr poštovních poboček, které se mají uzavřít, je podle primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové (HDK) faktickou...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Hrádek u Nechanic ukáže hodiny s orlicí i zrestaurovaný pokoj císařova bratra

Přezdívají mu Malá Hluboká, ale podle historiků je podobnost pouze optická. Staroanglický Hrádek u Nechanic se letos...

Jičín vyslyšel rodiče a otevře Montessori třídu. Zájem se teprve ukáže

Někde rodiče o alternativním vzdělávání ve veřejných školách jen sní, zato v Jičíně se jim povedl husarský kousek. Za...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...