Starostou roku je Antonín Novotný, ukázková vesnice dodržuje pětiletky

  18:29aktualizováno  18:29
Do Podbřezí na Rychnovsku by měli povinně jezdit na exkurze všichni starostové. Po několik let starém titulu Vesnice roku teď přidal Antonín Novotný výhru v anketě Starosta roku.

Antonín Novotný, starosta roku 2013 | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přestože se Antonín Novotný mohl v pátek naparovat jako páv a před televizními štáby hovořit hlavně o sobě, devětašedesátiletý důchodce by se nejraději ze samé skromnosti velké slávy pořádané v hostinci Skalka na svou vlastní počest ani neúčastnil.

Podbřezí leží přesně napůl cesty mezi Novým Městem nad Metují a Rychnovem nad Kněžnou, a přestože už v roce 2006 získalo titul krajská Vesnice roku, současným triumfem vyčnívá ještě víc. Jmenovec třetího československého komunistického prezidenta se v konkurenci 77 "soupeřů" stal českým Starostou roku 2013.

Starosta svou hvězdnou chvíli v Praze málem prošvihl

Šestnáctý muž volební kandidátky KDU-ČSL vychoval osm dětí, na cestě je 21. vnouče, za rok bude mít dvacetileté jubileum na starostovském postu a žertem říká, že se připravoval na život za mřížemi. A svůj veliký úspěch málem prošvihl.

Starosta roku

* Do pátého ročníku soutěže zaslalo nominaci 77 obcí, soutěžilo 18 starostek a 59 starostů

Finalisté 5. ročníku

Růžena Balláková - Svatý Jan nad Malší (Jihočeský kraj)

Josef Mikulášek - Sloup (Jihomoravský)

Antonín Novotný - Podbřezí (Královéhradecký)

Radim Sršeň - Dolní Studénky (Olomoucký)

Zdeněk Valenta - Březno (Ústecký)

"Já jsem ani nevěděl, že mě do nějaké soutěže přihlásili. Domluvili se na mě, ženské sehnaly 30 podpisů, což bylo podmínkou, a pak mi přišel mail z pořadatelské nadace, že ještě něco potřebují vyplnit. Ale protože jsem byl přesvědčen, že je to jeden z mnoha mailů, ani jsem nereagoval a až po týdnu mi volali, kde to vázne," popisuje Novotný svou nedobrovolnou "kandidaturu".

Až pak to prasklo. Spiklenci se přiznali, že starostu nominovali, a tak Novotný přece jenom odjel do Malostranské besedy v Praze, kde se vyhlašovaly výsledky. A nestačil se divit. Nejprve prošel mezi 33 nejlepších, pak do finálové pětice a nakonec jakoby v mrákotách slyšel své jméno, když se vyhlašoval celkový vítěz.

"Mé překvapení bylo tak obrovské, že jsem při vyhlašování ani nebyl schopen promluvit. Prostě jsem něco podobného absolutně nečekal," vypráví přesvědčivě Novotný.

Komise ale měla jasno. "V případě Antonína Novotného se jeho starostenská práce výjimečně snoubí s pokorou vůči životu a pozitivním přístupem ke všemu, co dělá," chválí starostu obce manažerka Společenské odpovědnosti ERA a členka komise Jitka Švejcarová.

Manželka? Žena roku!

Zápal a tah na branku by Novotnému skutečně mohla závidět kompletní Klabzubova jedenáctka. A jeho skromnost působí v dnešní době až neuvěřitelně. Vyloženě nerad mluví o sobě, a když se má zamyslet, za co cenu dostal, "svádí to" na druhé.

Další ocenění

* už v roce 1997 získalo Podbřezí takzvanou Zelenou stuhu za péči o veřejnou zeleň

* v roce 2006 vyhrálo krajské kolo soutěže Vesnice roku v konkurenci dalších 32 vesnic.

* rovněž v roce 2006 dostal cenu Písmák roku zdejší rodák Karel Petr.

"V Podbřezí funguje fantastická pospolitost. Máme sedm spolků, všichni si vycházíme vstříc a je tady děsně dobrá parta. Jinak bych tady starostu tak dlouho nedělal," směje se muž, který je ochoten jít do dalšího boje o obecní úřad: "Ale jen za podmínky, že mě místní budou chtít."

Dvacet let starostování ale s sebou přineslo i některé potíže. Novotnému utkvěly v paměti dvě černé události. První se přihodila jedné letní noci v roce 1998. Tehdy se nad Orlickými horami strhla obrovská bouřka a Podbřezí se během chvíle stalo rukojmím běsnícího Zlatého potoka.

"Bylo to něco nepředstavitelného a šíleného," nerad vzpomíná starosta, jehož ves by teď před nebezpečím už dvě hodiny předem varoval výstražný systém. Druhá rána přišla v roce 2002, ale také z ní vyšlo Podbřezí a starosta vítězně.

"Stavěli jsme tři bytové domy za 32 milionů, a když jsme byli uprostřed celé akce, banky se k nám obrátily zády. Týden jsem si říkal, že snad skončím za mřížemi, ale nakonec nás jedna banka přece jenom zachránila. To byla veliká úleva," popisuje.

Skromnost nezmizí ani když vypráví o výchově osmi dětí. "No, popravdě, za to by měla dostat metál hlavně má žena. Kdyby tolik dětí nechtěla, neměli bychom je," říká Novotný, který 40 let pracoval v jednom podniku, 12 let starostoval při zaměstnání a teď vesnici šéfuje jako důchodce.

Recept úspěchu: pětiletky a parta

S výhrou je spojená prémie 270 tisíc korun pro obec. Novotný s penězi naloží demokraticky: "O tom, co s nimi, nechám rozhodnout lidi, kteří mě nominovali. Kdo jiný by o tom měl rozhodovat než oni?" ptá se bezelstně velký obdivovatel předsedy lidovců Pavla Bělobrádka.

"S výsledkem předčasných voleb jsem velice spokojený. Lidovci jsou jedinou stranou, které se podařil takový návrat. Na předsedu jsem hrdý a také jsem přesvědčen, že naše strana má velkou budoucnost. Hlavní ale je, aby se zlepšily mezilidské vztahy. Veškeré zlo je spojené právě se špatnými mezilidskými vztahy."

V čem je tajemství úspěchu někdejší krajské vesnice roku a celostátního starosty roku? V Podbřezí i 24 let po převratu věří na pětiletky! "No jo, u nás stále fungujou," směje se starosta.

"Jednou za pět let si zpracujeme další rozvoj obce, který prostě splníme. Vlastně i musíme, protože jsme realisté a nestavíme žádné vzdušné zámky. Ale hlavní je naše vesnická pospolitost. Když je dobrá parta, jsou i dobré výsledky," uzavírá Novotný.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Kaufland musí s přestavbou v Trutnově počkat, úřad chce úpravy projektu

Trutnovský Kaufland se posune blíž k panelovým domům. Ustoupí mu stromy, které...

Obyvatelé trutnovského Horního Starého Města - Zelená Louka, kteří se bouřili proti přestavbě obchodního domu Kaufland,...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Pašeráci jsou drzejší, pervitinu je u hranic víc než narkomanů

Policie stíhá 22 lidí kvůli pašování drog do věznice Bytíz. Kromě léčiv šlo...

Pět minut jízdy severně od Královce na Trutnovsku leží polská Lubawka. Nevýrazné maloměsto se šesti tisíci obyvateli...

Najdete na iDNES.cz