Vrchlabí už letos začne stavět stadion, bude se jmenovat Vejsplachy

  13:10aktualizováno  13:10
Vrchlabí letos začne stavět nový fotbalový stadion za 90 milionů korun. Vyrostou tři hřiště, přibyde umělá tráva a tribuna pro tři sta lidí. Stadion se stěhuje na nové místo, na tom původním totiž Škoda Auto už buduje novou halu pro převodovky.

Návrh nového fotbalového stadionu Vejsplachy ve Vrchlabí. | foto: Archiv Městský úřad Vrchlabí

Fotbal by si mohl najít ve Vrchlabí na Trutnovsku ještě víc fanoušků. Město totiž postaví nový stadion. Ležet bude na jihozápadním okraji města za kruhovou křižovatkou u Benziny, na pozemku ve směru na Jilemnici. Ponese název Vejsplachy a sportovcům nabídne tři moderní hřiště.

"Letos budeme projekt připravovat, stavět se začne na podzim a do konce roku 2014 by měl být stadion hotov," uvedla Bohumila Břešťovská z odboru rozvoje a územního plánování Městského úřadu ve Vrchlabí.

Stadion Vejsplachy

Na hlavním a jednom ze dvou tréninkových hřišť bude klasický trávník, povrch druhého bude umělý. V kryté tribuně bude moci zápasy sledovat až tři sta lidí, dovnitř se vejde osm šaten, ošetřovna, šatna pro rozhodčí, posilovna i občerstvení a sociálky. Před areálem vyroste parkoviště pro 83 aut, přes silniční obchvat u stadionu vyroste lávka pro pěší.

 

Autor návrhu architekt Tomáš Vymetálek vybral coby dominantu dvoupodlažní krytou tribunu a umístil ji podélně mezi obě fotbalová hřiště.

"Střechu tvoří ocelová konstrukce a membránová krytina, na tribunu po obou stranách navazují jednopodlažní zaoblené části oddělené schodišti, které umožní přístup na tribunu," popisuje architekt. V podobném duchu navrhl i pokladnu.

Podle starosty Vrchlabí Jana Sobotky je pro město stavba fotbalového stánku mimořádnou událostí.

"Je to dvacet nebo třicet let očekávaná záležitost. Stavba stadionu vždy souvisela s rozvojem podniku Škoda, k realizaci však nikdy nedošlo," tvrdí starosta Sobotka.

Nebylo prý jednoduché najít pro stadion místo, nakonec jej umístili do atraktivní lokality v blízkosti obchvatu na Špindlerův Mlýn. Podle starosty v Česku přitom nebývá zvykem stavět stadion jako novostavbu. "Zatím jdou přípravy hladce a pokud se nic nezmění, v příštím roce bychom ho měli dokončit," říká starosta.

Hrát o soutěž výš? Třeba ano

Stadion je navržen tak, aby odpovídal podmínkám krajských soutěží, Vrchlabí se však nebrání představě, že by se na novém stadionu mohly v budoucnu hrát i vyšší soutěže.

"Když takové sportoviště stavíte, musíte na to myslet. Představa, že bychom hráli o soutěž výš, je určitě reálná. Jestli máme i na divizi? To nevím," zamýšlí se starosta.

Místní fotbalový A tým kope krajskou soutěž. Drží se blízko čela tabulky, a to i přesto, že teď nemůže nastupovat na vlastním stadionu a domácí zápasy musí hrát na jiných hřištích. To staré je už totiž zrušeno a na jeho místě buduje Škoda Auto novou halu na výrobu převodovek.

Fotbalisté i fanoušci musí počkat na nový stadion. "Už aby to bylo, teď to pro nás není jednoduché. Stadion už tu měl být čtyřicet let. Musíme však počkat a hrát v okolních vesnicích. To stojí čas a peníze, naštěstí se nám i tak daří. Určitě bychom chtěli postoupit do krajského přeboru, ale prioritou je teď pro nás stadion. Pak se uvidí," míní sekretář klubu FC Vrchlabí František Peška.

Stadion vybuduje společnost BKN z Vysokého Mýta. Na jeho stavbu bude město čerpat i z půlmiliardové dotace, kterou dostalo od státu na rozvoj tamní průmyslové zóny. Stát regionu peníze přislíbil na základě dohody se Škodovkou před několika lety.

Automobilka tehdy slíbila rozšíření výroby ve Vrchlabí v roce 2008. Svoje závazky splnila, v tamním závodě vyrábí moderní automatické převodovky pro celý koncern VW.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Výrobce čidel se v Trutnově přestěhuje do nové továrny a bude nabírat

Vizualizace nové továrny Pepperl+Fuchs v průmyslové zóně Krkonošská v Trutnově

Německá firma Pepperl+Fuchs začne v Trutnově stavět novou továrnu za 200 milionů korun. Do průmyslové zóny Krkonošská...

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Podnikatelé v Krkonoších píší petici proti novým zónám národního parku

Správa KRNAP uspořádala seminář o nové zonaci parku ve škole v Horním Maršově....

Boudaři, vlekaři a starostové ve východních Krkonoších podepisují petici proti připravované zonaci národního parku. O...

Najdete na iDNES.cz