Piráti ztroskotali s referendem o financování stadionu v Hradci

  10:24aktualizováno  10:24
Piráti v Hradci Králové neuspěli s nápadem uspořádat referendum o způsobu financování fotbalového stadionu asi za 550 milionů korun. Plán strany, která zatím není ani v zastupitelstvu města, žil jen velmi krátce. Překážkou byl odmítavý postoj i šibeniční termín uskutečnění plebiscitu.

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: FC Hradec Králové

Piráti, ač do zastupitelstva dosud nepronikli, se v létě pokusili do programu dostat bod, který sice nenadchl vedení města, ale měl slušnou naději zaujmout veřejnost.

Strana navrhla referendum, v němž by se lidé vyjádřili k financování chystaného stadionu. Město na něj totiž dosud nezískalo dotace. Plebiscit se podle představ Pirátů měl konat už při říjnových komunálních volbách.

Jejich snaha však vyzněla rozpačitě a referendum nebude. Tedy prý prozatím. Výbušný bod o referendu měl být zařazen do programu srpnového zastupitelstva. Nakonec se neobjevil a Piráti se vzdali i možnosti s návrhem vystoupit v závěrečné diskusi.

Lídr strany pro komunální volby Pavel Vrbický údajně oslovil primátora, zastupitelům poslal návrh na usnesení, o které požádal přes podatelnu, zajímal se o potenciální podporu zastupitelských klubů, leč o referendu se koncem srpna v sále Adalbertina mluvilo pouze v zákulisí.

Fotogalerie

„Dozvěděli jsme se, že takový bod může podat jen zastupitel a nikoli občan, což bychom mimochodem také rádi změnili. V závěrečné diskusi bychom už vůbec ničeho nedocílili, ostatně už bylo hodinu a půl po programu a přítomný byl jen zlomek zastupitelů,“ posteskl si Vrbický.

Piráti chtěli při referendu zjistit, jakou má výstavba stadionu podporu veřejnosti, ale hlavně zamýšleli otázku formulovat tak, aby aréna vyrostla pouze za podmínky, že radnice na ni získá soukromé, státní, případně krajské dotace, a to ve výši alespoň 40 procent.

Je pozdě zkoušet referendum, míní někteří

Od vládnoucí koalice se podpora referenda čekat nedala, výhradami se netajili ani komunisté a hnutí ANO žádalo diskusi lídrů zastupitelských klubů, jediné povzbuzení zaznělo od opoziční Změny pro Hradec (ZPH). Nyní však i zastupitel ZPH Martin Hanousek říká, že od Pirátů očekával mnohem víc.

„Očekával jsem důvodovou zprávu, diskusi a kampaň, ale vůbec nic z toho nenastalo. To přece nejde začít mluvit o tak ohromné věci a neodpracovat to. Referendum bych podpořil, ale Piráti to neměli připravené,“ kritizuje Hanousek.

Podle něj by sice byla vhodnější trochu úspornější varianta stadionu, ale teď - když začátek stavby je na spadnutí - je už podobná diskuse zbytečná.

„V této fázi už je opravdu pozdě. Já bych se referendům nebránila, avšak je třeba si uvědomit, že to je nápad, jehož realizace stojí 1,5 milionu,“ říká Monika Štayrová, zastupitelka a lídryně hnutí ANO pro nadcházející volby.

Otázku financování i tak otevřeme, tvrdí Piráti

Rovněž Piráti přiznávají, že i kdyby návrh referenda prošel, jeho příprava by měla šibeniční termín. Sice je prý znechutily výroky některých představitelů města o laciném populismu, ale myšlenky se nevzdávají, jen si počkají na výsledky voleb.

„Určitě otevřeme otázku financování. Stadion je bez diskuse potřeba, ale je potřeba zamyslet se nad tím, zda je zdravé uvažovat o tom, že jej město postaví celý ze svého, a přitom vědět, že je současně třeba financovat i severní terasy, Benešovu třídu, Velké náměstí anebo třídu Karla IV. Pro stavbu svých stadionů jiná města dokázala najít externí financování a já nevím, proč by Hradec Králové měl být výjimkou,“ zdůrazňuje Aleš Dohnal, aktivista a čtyřka kandidátky Pirátů.

Otázku referenda Dohnal neopouští. „Jediný smysl má jen v případě spojení s volbami s předpokládanou účastí aspoň 40 procent,“ je si vědom.

Radnice ujišťuje, že o dotacích jedná. Žádost ale nepodala

Pro Hanouska už je téma referendum definitivně uzavřené: „Spojit jej s komunálními volbami byla poslední možnost a je naivní a naprosto nereálné domnívat se, že se to podaří později. Dopadne to tak, že nové zastupitelstvo bude velmi rychle konfrontováno se současnou přípravou, která není nejlepší, ale také s otázkou, z čeho to zaplatíme. Projekt už je zkrátka v takové fázi.“

Stavba už je nejspíš skutečně za dveřmi. Město by chtělo ještě do konce roku uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení s minimální cenou 370 milionů korun. Budování dvou nových tribun, hrací plochy, parkoviště i osvětlení by mělo začít v lednu, nejpozději v únoru.

Pirátům jde hlavně o to, aby si Hradec kromě stadionu mohl dovolit financovat i jiné důležité akce, proto se plánů na referendum stále drží. Tématem plebiscitu by byly dotace. Ty se město snaží získat i bez přičinění Pirátů, leč zatím neúspěšně.

„Snažíme se dokonce po několika liniích. Já jsem o tom jednal s ministrem školství Robertem Plagou i se sportovním zmocněncem Milanem Hniličkou a pan primátor současně o případné dotaci na stadion také s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou,“ připomíná náměstek primátora Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti).

Antonín Zelenka z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství však vzkazuje: „Ministerstvo žádnou žádost o dotaci neobdrželo. V současnosti není žádná výzva na sportovní investice ani vypsána a rok 2019 je v přípravě.“

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Zloděj ukradl v nemocnici přístroje za miliony, klinika si musí půjčit jiné

Fakultní nemocnice Brno. Bronchoskopické vyšetření pomáhá při určování plicních...

Na Plicní kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové se o víkendu vloupal neznámý zloděj a ukradl tam pět...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od rozpukaného bahna k vodě. Rozkoš je po zimě zase plná

Přehrada Rozkoš na Náchodsku má konečně zase vodu díky vydatné zimě. U hlavní...

Vodní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku už je napuštěná na víc než 90 procent svého zásobního prostoru. Vloni...

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz