Moderní stadion v Hradci je chloubou hasičů, školám ale zůstává zavřený

  9:30aktualizováno  9:30
Hradec Králové má nejlépe vybavený hasičský stadion v České republice, jenže je nevyužitý a většinou zamčený. Slavnostně ho otevřeli už před měsícem, ale navzdory ujišťování tam zatím nemohou sportovat ani okolní školy. Stavba ve dvou etapách vyšla na víc než 40 milionů korun.

Hasičský stadion v Hradci Králové je zkolaudovaný, přesto zavřený (29. 5. 2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mohou se zde konat mezinárodní soutěže a mnohokrát zaznělo, že sportoviště bude otevřené i pro okolní školy. Jenže poslední hodina tělocviku se tu konala na jaře před třemi lety, tedy před první etapou oprav.

Od oficiálního otevření je tu zamčeno, stadion hlídají kamery a žiletkový drát. Občas tu sice trénují hasiči, ale školy se začínají nervózně ptát, zda sliby stále platí.

Čtyřsetmetrový ovál s umělým povrchem a šesti dráhami se neotevřel ani loni na jaře, kdy skončila první etapa, ani nyní, kdy tu přibyly nové objekty šaten i sociálních zařízení a u výcvikové věže vznikl další prostor pro míčové sporty.

Fotogalerie

„Mrzí mě to. Slibovali, že jakmile se stadion otevře, bude fungovat i pro školy, ale je ticho po pěšině a žádná nabídka nám nebyla učiněna. Náš zájem o využívání takového sportoviště pochopitelně trvá,“ říká Pavel Jankovský, ředitel blízké střední průmyslové školy.

Jeho průmyslovka má pouze malé betonové hřiště, které však svému účelu neslouží. „Zakázala nám jej používat hygiena,“ konstatuje ředitel.

Stejně jsou na tom také studenti střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku. Ani tato škola nemá žádné hřiště a její ředitel Jan Opitz již loni na jaře kritizoval, že navzdory ujišťování je stadion nedostupný.

„Hasiči nám loni nabídli dvoutýdenní smlouvu před začátkem druhé etapy rekonstrukce. Usoudili jsme, že to nemá smysl a že počkáme. Teď je hotovo, podal jsem žádost a doufám, že brzo dostanu odpověď. Skutečně bych potřeboval znát jejich stanovisko, nejlépe nějaký rozvrh, kdy bychom mohli stadion a třeba i jeho travnatou plochu využívat,“ říká Opitz.

Stadion ještě se škvárou byl otevřený pro každého, vzpomínají

Nejen studenti uměleckoprůmyslové školy si budou muset na hodiny tělocviku na umělém povrchu ještě tři měsíce počkat. „

Po jednání se zřizovateli škol a zároveň poskytovateli dotace zavládla všeobecná domluva na tom, že další subjekty by areál stadionu využívaly na základě jejich požadavků od nového školního roku,“ prohlásila krajská mluvčí hasičů Martina Götzová.

Kromě investic od hasičského sboru do sportoviště plynuly i miliony od města a kraje.

„V současné době vzniká provozní a návštěvní řád a budou se připravovat smlouvy s jednotlivými subjekty, které budou prostory využívat. Konkrétní podmínky užívání budou předmětem těchto smluv,“ sděluje dále Götzová.

Zájem o hasičský stadion mají rovněž speciální školy nebo Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína. Je paradoxem, že ředitelé rádi vzpomínají na doby před rekonstrukcí, kdy byl sice ovál ještě škvárový, ale brána otevřená pro každého.

„Před rekonstrukcí jsme tam chodívali na hodiny tělesné výchovy pravidelně a rádi. Teď doufám, že v tom budeme moct zase pokračovat,“ věří ředitel biskupského gymnázia Jiří Vojáček.

„Nevím, na co se čeká, ani by mě nepřekvapilo, kdybychom si museli vypisovat žádost, abychom mohli na stadionu odučit hodinu. Nejlepší by bylo, kdyby bylo dopředu dané, v jaké dny a do kolika hodin tu můžeme být. A také by mě vážně zajímala statistika, totiž kolik tu trénuje hasičů. Zatím má několik stovek dětí smůlu,“ říká učitel sousední školy, který si nepřál být jmenován.

Více hasičů než dětí na novém stadionu určitě bude už 23. června, kdy se tu bude konat krajská soutěž dobrovolných hasičů, ty 28. června vystřídají profesionálové. Kromě hasičů by na sportovišti měli pravidelně plnit fyzické testy i policisté a vojáci. Kdyby vše šlo podle plánů, rekonstrukci hasičského stadionu by zakončila třetí etapa a stavba divácké tribuny.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Někdejší hradecký Prior čekají opravy za dvě stě milionů, zavře v únoru

Zastávka v centru Hradce u Atria se zase propadá (3.11.2015).

Nejstarší obchodní dům v Hradci Králové bude mít od 18. února zavřeno kvůli opravám, a to nejspíš až osm měsíců....

Policii se přihlásil řidič dodávky, z níž se utrhl led a rozbil auto

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Řidič dodávky, ze které se v úterý ráno na obchvatu Jičína utrhl kus ledu a prorazil čelní sklo protijedoucího auta, se...

Záchranáři cvičí se psy zásah v lavině, kvůli počasí nemohli na Sněžku

Lavinový kurz horské služby se psy u Richtrovek v Krkonoších (16.1.2019).

Vítr, sníh a viditelnost na půl metru v Krkonoších komplikovaly cvičení horských záchranářů se psy i jejich výstup na...

Najdete na iDNES.cz