Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Nová hala v Dobrušce spolkne sto milionů, poslouží školám i sportovcům

  9:00
Dobruška rozjela investici desetiletí. U Základní školy Pulická staví moderní sportovní halu za 96 milionů korun, o které se pod Orlickými horami hovoří už desítky let. Navíc vznikne umělý kopec pro sáňkování.

Hrají první ligu, ale na domácí zápasy musejí jezdit desítky kilometrů do Kostelce nad Orlicí, Rokytnice v Orlických horách nebo do Náchoda. Řeč je o dorosteneckém a ženském týmu florbalistů z Dobrušky na Rychnovsku.

Přestože se ve městě sportu daří a zdejší klub i s dalšími oddíly mají na 200 členů, neměli dosud hráči plnohodnotné domácí hřiště. To se příští rok změní.

„Hala nám hrozně chybí. Roky jezdíme na domácí zápasy nějakých 30 kilometrů daleko. Ušetří nám to hromadu času, ale i financí, a pomůže tento sport ještě zatraktivnit. Fanoušci už za námi nebudou muset cestovat,“ míní předseda florbalového klubu FBC Dobruška Jan Černý.

Florbalisté nyní trénují v domovském městě v hale u Základní školy Františka Kupky, ale tamní hřiště má rozměry jen 30 na 15 metrů, zatímco sportovní regule požadují 40 na 20 metrů. Takové nemá žádná tělocvična v Dobrušce.

Hala by se měla otevřít za rok

Podobné obtíže jako florbalisté řeší i oddíl badmintonu. Ten sice získal výjimku pro pořádání krajských turnajů v tělocvičně místní průmyslovky, avšak národní turnaje pořádat nesmí. Objíždí proto závody v širokém okolí a kromě Dobrušky trénuje i v Novém Městě nad Metují.

Hala v Dobrušce

  • 96 milionů korun včetně daně. Za tolik halu postaví společnost PS Brno.
  • 13 měsíců potrvá stavba. Od června 2022 se počítá se zkušebním provozem.

„Tělocvična má 4 kurty, my potřebujeme 5. Není tam tribuna pro diváky a ani zázemí není úplně ideální na pořádání turnajů. Navíc je potřeba minimálně devítimetrový strop, právě na ten máme výjimku, ale je to skoro pro ostudu,“ přiznává člen vedení oddílu Václav Drašnar.

Potíže by se měly rozplynout za rok s otevřením nové sportovní haly v Pulické ulici. Radnice ji projektovala i na základě připomínek obou oddílů, má tak parametry i pro vrcholné soutěže. Kromě dostatečně velkého hřiště bude mít potřebnou výšku 10 metrů nebo tribunu pro 200 diváků.

„Celá Dobruška léta volá po sportovní hale. Připravovali jsme ji asi 8 let. Umístění jsme zvolili kvůli tomu, že hned vedle je Základní škola Pulická a gymnázium, o kousek dál Podorlické vzdělávací centrum. Hala tak bude odpoledne sloužit sportovcům a dopoledne těmto třem školám,“ naznačuje budoucí provoz starosta Dobrušky Petr Lžíčař (SNK – VPVRD).

Umělý kopec pro sáňkování

Objekt roste na zahradě základní školy, se kterou bude na úrovni druhého podlaží propojený krčkem. Skrývka zeminy už začala, nyní stavaři demolovali sklad zahradního náčiní.

„Vybagrovanou zeminu nám navezou do zadní části pozemku, kde vyroste umělý kopec pro sáňkování,“ říká ředitelka Základní školy Pulická Michaela Petráčková.

Díky propojení budou moci žáci školy chodit na tělocvik jen v přezůvkách. To dosud nešlo. Za výukou se totiž přesouvali do nedalekého gymnázia, což znamenalo zkrácení výuky i nutnost spojovat hodiny do delších celků, aby netrávili většinu hodiny přesunem. Samotná škola má jen menší tělocvičnu ve druhém patře.

„Je to opravdu jen malý sál pro žáky prvního stupně. Už výuka ve 4. a 5. třídě, kdy se třída dělí na holky a kluky, je problém,“ upozorňuje ředitelka.

Samotná hala bude mít dva přístavky. V zadním přízemním budou dvě nářaďovny a zahradní sklad, přední přístavba bude dvoupatrová. Dole bude hlavní zázemí sportovců s šatnami, klubovnou, ošetřovnou a sklady, ale také s technickou místností nebo hlavními toaletami.

V patře budou tribuny pro diváky a za nimi menší tělocvična se zrcadlovou stěnou, další toalety, šatny a chodba ke spojovacímu krčku. Stavebně tak budou odděleny prostory pro převlékání žáků základní školy a ostatních sportovců.

„Do 15 hodin by nové prostory měly sloužit školám, pak sportovním oddílům a o víkendu se počítá se zápasy či turnaji. Halu lze rozdělit na tři části. Mohou tam být třeba tři třídy současně, volejbal se může hrát na dvou hřištích napříč, ale třeba florbal potřebuje celou plochu,“ vysvětluje Lžíčař.

Město usiluje o dotaci

Objekt za 96 milionů korun včetně daně staví společnost PS Brno. Hotov má být za 13 měsíců a od června do srpna příštího roku se počítá se zkušebním provozem a dovybavením sportovními potřebami.

Dobruška stavbu zatím financuje z vlastních úspor. Dva miliony korun získala od Královéhradeckého kraje, o dalších 30 milionů se uchází u ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

„Máme příslib dotace, ale zatím ne konečné rozhodnutí. Jde o původní program ministerstva školství, který přebrala Národní sportovní agentura, ale protože ještě neměla aparát, tak program vypsalo MMR,“ říká starosta.

Kluby očekávají, že nová hala ještě zvýší zájem místních o sport. Přitáhne také více fanoušků, kteří již nebudou muset za zápasy cestovat.

„Předpokládám, že s novou halou nám bude Dobruška stačit a že opět budeme moci pořádat turnaje národních kategorií, které teď v Dobrušce chybějí,“ míní Drašnar.

  • Nejčtenější

Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna

Ze společné pokladny jednoho panelového domu v Hradci Králové si předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ)...

Za jízdu v Krkonoších na motorkách zaplatili jezdci stotisícové pokuty

Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty,...

Obviněný fatálně napadl spoluvězně ve vazbě, za vraždu mu hrozí až 18 let

Policie vyšetřuje vraždu v královéhradecké vazební věznici. Minulý týden 3. května tam vazebně stíhaný muž v ranních...

Hovězí steak z laboratoře. Talentovaná výzkumnice vyvíjí kultivované maso

Premium Teprve sedmnáctiletá studentka gymnázia z Hradce Králové Kateřina Marešová je už nyní nadějnou výzkumnicí. Pracuje pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž z Trutnovska přišel na návštěvu se zbraní, hostitel se postřelil

Setkání dvou kamarádů na Trutnovsku skončilo vážným zraněním. Jeden z nich totiž přišel na návštěvu se zbraní a půjčil...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Za jízdu v Krkonoších na motorkách zaplatili jezdci stotisícové pokuty

Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty,...

Hovězí steak z laboratoře. Talentovaná výzkumnice vyvíjí kultivované maso

Premium Teprve sedmnáctiletá studentka gymnázia z Hradce Králové Kateřina Marešová je už nyní nadějnou výzkumnicí. Pracuje pro...

Mladík bez řidičáku se prozradil výstražnými světly, pak chtěl hlídku zmást

Už potřetí přistihli policisté z Trutnovska mladíka, který řídil auto i přes zákaz. Vůbec totiž nemá řidičské...

Jako plavci na konci sil. Zdravotníci ještě nemají vyhráno, říká terapeutka

Premium Zdravotníci na covidových odděleních se v pandemii setkali s dosud nepoznanou úzkostí. „Byli jako plavci, kterým...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...