ABD opustila zimní stadion v Hradci, klub chystá pro diváky lepší show

  8:52aktualizováno  8:52
Nechtěný správce zimního stadionu opouští Hradec Králové. Víc než rok trvající obstrukce jsou u konce. Válka města s ABD Invest sice pokračuje, ale už jen mezi právníky o odstupné.

Obstrukce trvaly na stadionu rok, klub se těší na větší klid. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Po nedělním vítězství na ledě Karlových Varů mají hradečtí hokejisté další důvod k oslavě. Více než rok trvající tahanice o provoz zimního stadionu v Hradci Králové totiž v úterý definitivně skončily. Město kompletně převzalo arénu od firmy ABD Invest, která ji dosud spravovala.

O stadion včetně hotelu se bude starat městská firma Královští lvi, respektive přímo hokejový klub.

"Situace na stadionu se zklidní, hokejisté získají jistotu používání stadionu a budou se moci soustředit jen na hokej," uvedl vedoucí odboru správy majetku na hradeckém magistrátu Ondřej Votroubek.

Spory mezi městem a firmou ABD vyvrcholily loni, kdy společnost zablokovala výrobu ledové plochy a hokejisté tak do poslední chvíle neměli jistotu, že sezonu začnou na domácím ledě.

"Uvolnily se nám ruce a skončí také věčné schůzování s právníky. Teď nám začnou mnohem příjemnější starosti. Můžeme konečně i bavit fanoušky, protože budeme moci zařadit do programu další akce. Na to se těším," uvedl generální manažer klubu Mountfield HK Aleš Kmoníček.

Na stadionu by mohly začít opravy

Když teď město má stadion už kompletně ve svých rukách, bude pro něj také jednodušší dokončit další potřebné opravy.

"Na příštím zasedání budou zastupitelé hlasovat o tom, jestli město na tyto rekonstrukce pustí peníze," řekl náměstek hradeckého primátora a zároveň místopředseda představenstva hokejového klubu Martin Soukup.

"Opravou a modernizací by měly projít ledová plocha, chlazení, mantinely, střídačky, vzduchotechnika a osvětlení," dodal Soukup. Další rekonstrukci klub zatím odhaduje na 40 milionů korun.

Město koupilo zpět rolbu a další majetek

Aby město mohlo stadion převzít, muselo si nejdřív za zbytkovou cenu odkoupit zpět movitý majetek a rolby, které firmě ABD před sedmi lety prodalo. Nyní za ně zaplatí 3,5 milionu korun.

"Koupili jsme prakticky vše, co je potřeba k práci na zimním stadionu a co nebylo zničené. Převzali jsme tedy jednu rolbu, která už na stadionu je," poznamenal Kmoníček.

"Tu druhou rolbu, která byla už dříve odvezena a ABD by nám ji rádo dalo zpátky, jsme nechtěli, protože nevíme, v jakém je stavu. Chceme raději koupit novou," dodal.

Město a ABD se přou, kolik stála rekonstrukce

Spor s firmou ABD ale převzetím stadionu nekončí. Právníci obou stran ještě svedou boj o finanční vyrovnání vyplývající z nákladné rekonstrukce stadionu, k níž se ABD v roce 2006 zavázala.

"Vyhráli jsme zatím jen bitvu, ale válka pokračuje. Teď půjde především o souboj odborníků ze stavebnictví a dalších oborů," uvedl Soukup.

Hradečtí zastupitelé už na jednom z minulých zasedání odsouhlasili, že firmu vyplatí 68 miliony korun, ta to ale odmítla. Odborníci teď budou muset posoudit, kolik peněz na stadionu proinvestovala.

Podle smlouvy totiž měla firma stadion provozovat až do roku 2022 a zároveň ho měla do roku 2010 proměnit v moderní arénu. Od města za dobu trvání kontraktu měla získat na nájemném 610 milionů korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci hokejového stadionu dosáhnout výše 273 milionů korun. Podle města bylo zatím utraceno 211 milionů, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů.

S tímto tvrzením ABD nesouhlasí a u soudů se domáhá toho, že je spoluvlastníkem stadionu, protože jej přestavěla v dobré víře. Kolik dalších milionů tak stadion ještě bude město stát, rozhodnou až soudy.

"Rozhodnou o výši finanční náhrady. Pokud město spor vyhraje, může být nulová, ale taky to může být obrovská částka," dodal Soukup.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Vlci na Broumovsku loni škodili méně, farmáři přesto chtějí regulaci

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Chráněným vlkům na Broumovsku se daří. Od podzimu 2015, kdy se po staletích objevil první pár, se nyní v širším regionu...

Najdete na iDNES.cz