Při spalničkách se obvykle objevuje po celém těle vyrážka.

Při spalničkách se obvykle objevuje po celém těle vyrážka. | foto: Profimedia.cz

Kvůli výskytu spalniček na Trutnovsku hrozí lidem tři týdny izolace

  • 14
V nemocnici leží několik lidí, kteří se nakazili spalničkami. Podle hygieniků mají všichni vazbu na závod společnosti Siemens v Trutnově. Odborníci hovoří o zvýšeném výskytu onemocnění a připravují protiepidemická opatření.

„Spalničky jsou mezi lidmi snadno přenosné, a tak je třeba osoby, které byly s nemocnými v blízkém a přímém kontaktu, izolovat pokud možno v jejich bydlišti. Pokud nemají dostatečné množství protilátek, musí být v domácí izolaci po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným,“ sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Hygienici nyní provádějí epidemiologická šetření a hledají všechny lidi, kteří mohli s nemocnými pacienty přijít do styku. Hospitalizováno bylo 20 lidí, jsou na infekční klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Trutnovská nemocnice infekční oddělení nemá.

Zdrojem nákazy je výhradně nemocný člověk. K přenosu viru dochází hlavně kapénkami, méně často i vzduchem nebo kontaminovanými předměty. Problémem jsou příznaky, které nejprve ukazují na chřipku, zánět spojivek, kašel nebo teplotu.

„Až následně se většinou objevuje vyrážka začínající na obličeji a na kůži hlavy, za ušima i ve vlasech. Postupně se šíří dále i na trup, na horní a dolní končetiny. Z hlediska infekčnosti je důležitý okamžik objevení se kožní vyrážky. Nemocný může někoho nakazit již asi dva až čtyři dny před výsevem této vyrážky a až čtyři dny po něm,“ uvedla Krejčí.

Podle hygieniků trvá nemoc 7 až 10 dní a vždy vyžaduje hospitalizaci. Nejúčinnější ochranou proti ní je očkování. Lidé by však neměli zapomínat ani na běžnou prevenci jako je důkladné mytí rukou a vyhýbání se bližšímu kontaktu s lidmi, kteří jsou viditelně nemocní.

Kvůli spalničkám dál trvá zákaz návštěv

Na výskyt spalniček reaguje i nemocnice v Trutnově. Jako jediná v kraji zatím nezrušila zákaz návštěv na lůžkových odděleních, který vyhlásila 2. února kvůli epidemii akutních respiračních onemocnění. Zdůvodňuje to právě výskytem spalniček. Zároveň nemocnice podle ČTK přeočkovává část personálu, aby zamezila rozšíření nákazy mezi pracovníky nemocnice. Preventivní opatření přijala i nemocnice v Jičíně. 

Ostatní nemocnice v kraji již zákazy návštěv zrušily. Jako poslední je v závěru minulého týdne odvolaly všechny čtyři pobočky Oblastní nemocnice v Náchodě. V pátek lékaři povolili návštěvy na odděleních v Náchodě, Broumově a Jaroměři, od soboty zákaz neplatí ani v Rychnově nad Kněžnou. 

Podle hygieniků je v kraji 1 206 nemocných na 100 tisíc obyvatel a epidemie už překonala svůj letošní vrchol. Nadále ji však provází vysoký počet klinicky závažných případů. V kraji muselo být hospitalizováno 47 lidí a již 12 jich nemoci podlehlo.