Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

Soukromá škola Sion v Hradci Králové přistavuje dvě patra za 60 milionů

  9:12
Soukromá základní škola Sion z Hradce Králové bude mít nové prostory za 60 milionů korun. Vzniknou dvě nová patra s multifunkčním sálem, ochozem se studovnou i laboratoří. Investici spolek hradí z úvěru, který chce splácet ze školného příštích 15 let.

Spolek Sion přestavuje budovu Základní školy J. A. Komenského v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradec sice předloni zařízl záměr vzdělávací společnosti Scio, která chtěla soukromou základní školu, avšak do budování nových tříd se pustil jiný investor – spolek Sion, v jehož čele stojí bývalý pastor Jednoty bratrské v Hradci Králové Denis Doksanský.

Spolek zřizuje Základní školu Sion J. A. Komenského, která za 60 milionů rozšiřuje svou budovu v ulici Kleinerových. Chátrající objekt, o nějž se loni na zastupitelstvu města vedla zákopová válka uvnitř rozpadající se koalice, dostává dvě podlaží a výrazně promění tvář.

„Budova byla už roky v havarijním stavu. Teklo sem střechou, problematické bylo topení, elektrické rozvody, zkrátka všechno. Když jsme ji přestavovali, jen na zpevňování statiky jsme strávili neplánovaně měsíc nebo dva, protože se ukázalo, že budova je ještě horší, než to vypadalo podle nákresů,“ říká Doksanský.

V dvoupodlažním domě dosud sídlila v přízemí školka a kuchyně a v patře druhý stupeň. Nástavba dvou pater umožní vznik nových tříd, multifunkčního sálu s jídelnou nebo odborné učebny pro přírodovědu. Ke škole přibyla také zděná část s novým schodištěm, výtahem a šatnami. V ní bude hlavní vchod do školy. Starý vstup by měl sloužit mateřince.

„Původní schodiště zůstane jako únikový východ, ale do školy se vstoupí novým schodištěm v přístavbě. Dole bude recepce s monitorem, kde rodiče hned uvidí, jestli je družina ve škole, nebo venku. Bude tam posezení a káva, aby se tu rodiče cítili dobře a věděli, že se s nimi počítá,“ pokračuje Doksanský.

Zatímco úpravy přízemí jsou jen drobné, druhé nadzemní podlaží stavaři přestavěli kompletně. Zvětšila se centrální chodba, kde bude posezení v sedačkách i houpacích sítích, přeskupením toalet došlo k rozšíření učeben a více místa bude i v kancelářích.

„Konstrukce budovy nám snadno umožnila vytvořit požadovanou dispozici. Vlastně jsme to celé vybourali, zbyl jen betonový skelet a sloupy,“ říká Tomáš Koblása ze studia Žárovka architekti.

Knihovna, studovna i sedačky

Místo původní jídelny bude kabinet pro učitele, kteří se dosud tísnili v jedné kanceláři. Sborovna bude průchozí. Děti tak budou mít k učitelům neomezený přístup.

Hradci se nedaří zvýšit kapacitu škol a školek

Fatální nedostatek místa pro vzdělávání a jen velmi obtížné zvyšování jejich kapacit. To je už roky realita v Hradci Králové. Jestliže je v krajském městě potíž postavit veřejné objekty, pro školství to platí dvojnásob.

Posledními školními stavbami byly před lety městské školky smontované z kontejnerů. Od té doby se hradecké radnici projekty nedaří. Přístavby základních škol v Malšově Lhotě a v Úprkově ulici musela kvůli komplikacím odsunout, práce v ZUŠ Střezině skončily blamáží a další projekty se posouvají k realizaci rychlostí skomírající želvy.

Za jedinou větší rekonstrukci městských škol lze považovat přestavbu mateřské školy Sluníčko, jež za 16 milionů korun začala vloni a na jejíž druhou a třetí část je nyní vypsán tendr za 25 milionů.

„Podporuje to systém, jak fungujeme. Žáci sem mohou kdykoliv bez zaklepání, bez vyzvání. Chceme, aby mezi nimi a učiteli byly přirozené vazby,“ vysvětluje Doksanský.

Novému poschodí bude dominovat multifunkční sál, který zároveň poslouží jako jídelna. Výškově zabere dvě poschodí. Vedle už se rýsuje několik učeben včetně laboratoře pro přírodovědné předměty. Bude vybavena moderními přístroji, které doposud škole chyběly. Pokusy žáci prováděli jen díky mobilním sadám.

Moderními technologiemi budou propojeny všechny třídy. Ze sádrokartonových konstrukcí visí desítky metrů datových kabelů pro interaktivní tabule.

„Ještě před dvěma týdny tady byla lepenka, a nyní už tu jsou kompletní konstrukce pro stěny. Nahoře vznikne ochoz, kde budou police s knihami, studovna pro děti a vzadu odpočívárna se sedačkami. Za stěnou je vzduchotechnika,“ ukazuje šéf Sionu z terasy na kostku ve čtvrtém podlaží.

Zatím není jasné, zda se sem přestěhuje první stupeň, který teď sídlí v pronájmu na základní škole Mandysova. „Necháme o tom rodiče hlasovat, ale neplánujeme, že bychom ten objekt zcela opustili,“ pokračuje.

Sion přišel o naspořené miliony

Sion získal budovu někdejší školky od města v roce 2009 s podmínkou, že bude provozovat školu a školku. Už tehdy byla ve špatném stavu a škola musela investovat miliony, aby v ní mohla učit. Současně už roky připravovala generální rekonstrukci.

Po dlouhých tahanicích se sousedy, kterým se nelíbilo zvednutí stavby i nové parkoviště, získal Sion vloni stavební povolení a od podzimu staví. Mezitím však přišel o naspořené peníze. Na 30 milionů musel v roce 2019 rozpustit v provozu, když kvůli formální změně zřizovatele přišly školy o státní příspěvky.

„Peníze jsme museli použít na přežití. Soud s ministerstvem jsme však vyhráli a doufáme, že se nám vše vrátí. Jsme optimisté, mohli bychom to zvládnout zaplatit,“ věří Doksanský.

Sion už před sedmi lety získal na rekonstrukci evropskou dotaci 10 milionů korun. Ceny ve stavebnictví však od té doby výrazně vzrostly a projekt se vyšplhal na 60 milionů. Škola si proto půjčila 50 milionů korun v bance. Než se jí podařilo úvěr vyjednat, poskytl jí půjčku současný náměstek hradeckého primátora Pavel Marek (ANO), který za to čelil opoziční kritice pro střet zájmů.

„Naše společnosti poskytly společnosti Sion na omezenou časovou dobu půjčku do vyřešení bankovního úvěru, aby stavba nebyla přerušena,“ vysvětloval Marek na únorovém zastupitelstvu.

Až škola získá nevyplacené příspěvky, chce jimi umořit část úvěru. Zbytek by měla splácet asi 15 let ze školného, které vynáší 36 tisíc ročně.

  • Nejčtenější

Na Mapě republiky v Krkonoších zůstává sedm metrů sněhu, vydrží do léta

Sněhové pole známé jako Mapa republiky ve východních Krkonoších mělo ve čtvrtek 3. června maximální mocnost sněhu sedm...

Pirát Dohnal zatajil řízení s alkoholem, jako šéf dopravního výboru končí

Aleš Dohnal, jeden z nejvýraznějších politiků České pirátské strany v Královéhradeckém kraji, vyklízí pozice. Dosavadní...

Rodina vytvořila oázu uprostřed polí, květnatá louka a sad přitahují život

Premium Před patnácti lety se Lukáš Bílek rozhodl na Jičínsku zřídit oázu života uprostřed 320 hektarů orné půdy. Založil louku...

Zpáteční cesta lanovkou na Sněžku o prázdninách zdraží skoro o třetinu

Jízdné kabinovou lanovkou na Sněžku od 1. července zdraží. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvedne cena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kamion tlačil po dálnici auto, jehož řidička nedala přednost

Řidička vjíždějící na dálnici D11 narazila při vyjíždění z připojovacího pruhu do kamionu, který jel v pravém pruhu a...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Důl Kovárna v obrazech. Speleologové odtajnili vše o útrobách Sněžky

Desítky unikátních fotografií, historické mapy a dokumenty obsahuje publikace o nejznámějším důlním díle v Krkonoších....

Turisty cestou do krkonošské Pece čekají omezení kvůli opravám mostů

Cestu do východních Krkonoš turistům komplikují dopravní omezení. Na vině je špatný stav mostů. Na jediné silnici...

Ve Dvoře se narodila miniaturní antilopa s chobůtkem, čekali na ni šest let

V Safari Parku ve Dvoře Králové se po šesti letech narodilo mládě jedné z nejmenších antilop světa. Teprve dvouletá...

Pirát Dohnal zatajil řízení s alkoholem, jako šéf dopravního výboru končí

Aleš Dohnal, jeden z nejvýraznějších politiků České pirátské strany v Královéhradeckém kraji, vyklízí pozice. Dosavadní...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....