Spolu s Řípovou jsou obžalované další tři ženy – Růžena Kneiflová, Lada Butzke a Petra Doležalová, které podle spisu podvodu napomáhaly.
Soudce Jiří Vacek dnes na úvod podotkl, že obžalovaná k soudu přišla až napodeváté. Minule se omluvila kvůli rýmě, kašli a kvůli tomu, že se v noci budí a potí, přitom měla od lékaře povolené vycházky.
„Skutečně to, co jste mi posledně poslala, není důvod k absenci, takže máte neomluveno. Mám na vás nabito. Ještě jednou a půjdete do vazby. Ta poslední absence byla skutečně zbytečná. Jsem rád, že jste se dneska dostavila a snad už to půjde bez komplikací,“ uvedl předseda senátu.
Státní zástupce Radim Vítek uvedl, že obžalovaná tajila manželovu pravou závěť, kterou poté našli v místě jejího bydliště. Později byla nalezena třetí závěť, o které Řípová neměla tušení.
Podle žalobce žena zfalšovanou závěť vytvořila tak, že ji sama sepsala na papír, kde byl předtím pouze manželův podpis. Pravou závěť, kterou pro případ své smrti podnikatel pořídil a podle které se měl jeho majetek mezi dědice rozdělit podle zákonných podílů, zamlčela.
„V přesně nezjištěné době do 28. února 2020 úmyslně jinak zcela prázdnou stranu listu papíru formátu A4, na níž se nacházel pouze pravý vlastnoruční podpis jejího manžela umístěný vpravo dole, opatřila v její horní polovině tištěným textem,“ píše se v obžalobě.
Ve falešné závěti podle spisu mimo jiné stojí, že manžel „zůstavuje veškerý svůj nemovitý, movitý majetek, jakož i veškeré své obchodní podíly v obchodních společnostech a své cenné listiny a akcie včetně svých pohledávek pro případ smrti své manželce“.
„Budovali jsme spolu,“ tvrdí žena
U soudu dnes vypovídala hlavní obžalovaná Alena Řípová. Cítí se zcela nevinná. „Manžel vždy tvrdil to samé, že jsme vše vybudovali spolu a že vše odkáže mně. A to i díky potomkům z mé strany,“ uvedla. Dále popsala, jak postupně od devadesátých let s manželem vybudovali holding.
Uvedla, že synové manžela se k firmě přidali až později. „Nastoupili do rozjetého rychlíku. Do jisté míry byl se syny nespokojen. Strojírenství (syn David) nerozuměl.“
U soudu se hodně mluvilo o jednotlivých závětích. „Tvrdím, že třetí závěť vznikla pod nátlakem syna Davida. David s manželem manipuloval. Obsah závěti podle mého názoru neodpovídá vůli manžela,“ prohlásila vdova o závěti, v níž Řípa odkázal majetek svým dětem.
„Závěť číslo dvě jsem našla po smrti manžela doma mezi jinými dokumenty. Právník mi však řekl, že není platná, proto jsem ji nechala nadále doma ve spisech,“ řekla obžalovaná. Tuto závěť později našla policie při domovní prohlídce.
Z informací, které zaznívají u hlavního líčení, je patrné, že v rodině byly špatné vztahy mezi syny pana Řípy z prvního manželství a dcerou paní Řípové a jejího druha. „Synové budou vypovídat proti mně,“ podotkla obžalovaná.
Vzájemně prý podepisovali smlouvy
U soudu se také probíralo, že za sebe manželé vzájemně podepisovali smlouvy, tedy že Řípová podepisovala listiny jako František Řípa a naopak. Tato praxe trvala desítky let a oba s tím podle slov obžalované souhlasili.
„Uvědomujete si, že některé úkony ani nemusí být platné? Vy jste se šestadvacet let vzájemně podepisovali a přišlo vám to správné? Jak byste takového člověka nazvala, kdo falšuje vlastnoruční podpisy?“ ptala se obžalované přísedící.
Podle obhajoby se však obžalovaná nechtěla obohatit. „Paní Řípová není žádná zlatokopka. Vše vybudovala s panem manželem společně. Když se poznali, pan Řípa byl nemajetný,“ uvedl obhájce Řípové.
7. ledna 2025 |
Žalobce ohledně údajně zfalšované viní i na další tři ženy. Ze spisu vyplývá, že legalizovat falešnou závěť Řípové pomohla hlavní účetní obce na Trutnovsku, která věděla, že tím napomáhá ke zločinu. Ta je nyní druhou z obžalovaných. Účetní podle spisu provedla legalizaci závěti, kde už byl podpis. Nepravdivě ji ověřila, neboť ji údajný autor závěti před ní vlastnoručně nepodepsal a nevyhotovil svůj podpis do ověřovací knihy obce.
Další dvě obžalované se podle spisu dopustily toho, že se jako svědkyně podepsaly pod tuto fiktivní závěť.
Tyto tři ženy dnes k soudu přišly, ale nechtěly odpovídat na dotazy soudu ani žalobce. Přečetly pouze krátká vyjádření k věci, za jednu jej četl obhájce.
Všechny obžalované vypověděly, ze závěť vznikla podle zákona, a odmítly jakékoliv falšování nebo snahu o podvod. Obhajoba se bude snažit tuto verzi prokázat, a to i na základě dalších znaleckých posudků.
Tři závěti. Jedna falešná, dvě pravé
K dvěma ženám, které svědčily svými podpisy na závěti, žalobce Vítek uvedl: „Musely být minimálně srozuměny s tím, že svými formálními svědeckými podpisy na závěti, coby listině upravující nakládání s pozůstalostí v hodnotě minimálně v řádech stovek milionů korun, pomáhají obžalované Aleně Řípové, aby se po smrti manžela neoprávněně domáhala pozůstalosti, v důsledku čehož mohlo dojít ke škodě ostatních dědiců v částce vyšší než 10 milionů.“
Falešný dokument poté Řípová podle spisu poslala notáři do úschovy. Z pozdějšího vyšetřování však vyplynulo, že manžel sepsal i jinou závěť, kterou obžalovaná záměrně schovala. Stálo v ní, že podíl dědiců bude rozdělen zákonným způsobem. Tuto závěť našla u obžalované policie při domovní prohlídce.
Posléze se našla ještě třetí závěť, o které nevěděla ani obžalovaná. V ní podnikatel odkázal nemovitosti a další cennosti svým třem dětem.
Řípová se podle spisu dopustila pokusu o podvod a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby formou účastenství, za což jí hrozí až 12 let vězení.
Účetní obžaloba viní z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, dvě svědkyně údajného podpisu zfalšované závěti pak čelí obžalobě z podvodu. Hlavní líčení dnes bylo odročeno.