Zámek v Opočně má zůstat státu, okresní soud opět zamítl žalobu dědičky

  11:12aktualizováno  11:12
Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou, který znovu projednával dlouholetý restituční spor o renesanční zámek v Opočně, zamítl žalobu dědičky rodiny Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Zámek by měl tedy patřit státu.

V pánské koupelně na zámku Opočno zjistíte, jak vypadala dobová hygiena na začátku 20. století | foto: ČCCR - CzechTourism

Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a na několik let se zámek dokonce vrátil do její správy. Loni dědičku podpořil Ústavní soud, který řekl, že jí obecné soudy upřely právo na spravedlivý proces.

Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud (více čtěte zde). Ve svých verdiktech však nakonec přiřkly zámek opět státu.

Kristina Colloredo-Mansfeldová se domáhá zámku, budov a pozemků podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. Tam je i ustanovení, že oprávněnou osobou je i ten, kdo měl nárok na majetek podle Benešova dekretu číslo 5 z roku 1945 zneplatňujícího některé majetkové úkony z doby okupace. Muselo jít o majetek zabavený z důvodu rasové perzekuce, který stát po únoru 1948 nevyrovnal.

Otec dědičky, doktor Josef Colloredo-Mansfeld, přišel o opočenský velkostatek v únoru 1942, kdy mu ho zkonfiskovali Němci jako nepříteli Říše. Jeho dcera splnila v dosavadních soudních řízeních všechny podmínky zákona, až na jedinou. Sporné je, zda její otec přišel o majetek z rasových důvodů.

Podle památkářů důkazy dědičky nesvědčí o tom, že by rodina byla pronásledována pro údajný židovský původ (více čtěte také zde).

Rodina Colloredo-Mansfeldů vs. zámek

 • Když rodina s roční dcerkou přišla o velkostatek, musela se vystěhovat do Rozběřic na Královéhradecku. Josef pracoval při totálním nasazení v letech 1943 a 1944 jako pomocný dělník ve Škodě a později jako úředník.
 • Jeho bývalý majetek po druhé světové válce podle Benešova dekretu číslo 12 z roku 1945 připadl státu. Československý stát nemovitost zkonfiskoval už jako majetek Německé říše. Úřady mu později zámek nevydaly.
 • Hrabě i s manželkou a dcerou odešli koncem roku 1947 do emigrace nejdřív v Rakousku a později v Kanadě. Josef Colloredo-Mansfeld zemřel v lednu 1990 v Salcburku.
 • Čtyřiasedmdesátiletá malířka Kristina Colloredo-Mansfeldová žádá kromě ceněného zámku také přilehlý anglický park, letohrádek, starou hájovnu a historický trakt na Trčkově náměstí. O rozsáhlé sbírky se bude případně znovu soudit.
 • Značnou část majetku přitom získala již dřív. Roku 1997 se jí v Opočně vrátil dům zvaný důchod, kde zřídila vlastní lesní správu. Stát jí totiž vydal téměř 5 tisíc hektarů lesa v Orlických horách, opočenskou oboru i pozemky například na Královéhradecku.
 • S bratrancem Jeromem vysoudili 68 obrazů ze sbírky po jejich dědečkovi. Její část obrazů visela v Opočně až do ledna 2013, ale poté, co se nedohodla s památkáři na prodloužení smlouvy o výpůjčce, převezla je na zámek Dobříš, který rodina vlastní od roku 1998. Jerome si z Opočna odvezl 20 obrazů už v roce 2010 po dohodě s památkáři.
  Autoři: ,

  Nejčtenější

  Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

  Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

  Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

  Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

  Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

  Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

  D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

  Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

  Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

  Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

  Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

  Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

  Ilustrační snímek

  Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

  Další z rubriky

  Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo

  Kasárna v Novém Městě nad Metují.

  Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů...

  Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

  Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

  Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

  OBRAZEM: Zatímco v létě praskal ve švech, teď je Adršpach krajinou duchů

  Opuštěné skalní město v Adršpachu na Broumovsku (11.2.2019).

  Prakticky opuštěné adršpašské skály v zimě ostře kontrastují s tím, jak to ve skalním městě na Broumovsku vypadalo v...

  Personal Consult s.r.o.
  Asistent Plant Controllera (H4528)

  Personal Consult s.r.o.
  Královéhradecký kraj
  nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz