Za nevyrobené varhany dostal podmínku. Přes pět milionů musí vrátit

  11:34aktualizováno  11:34
Za dotační podvod dostal Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové tříletým podmíněným trestem. Musí navíc vrátit skoro celou šestimilionovou dotaci, kterou čerpal před sedmi lety od města na výrobu varhan pro filharmonii. Nikdy je však nedokončil.

Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové při jednání v únoru 2012. | foto: Alexandra MlejnkováČTK

Za dotační podvod se škodou velkého rozsahu přitom Vladimíru Grygarovi hrozilo pět až deset let vězení. Tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let zatím není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na případné odvolání.

"Účelu trestu bude dosaženo lépe, pokud mu bude umožněno uhradit způsobenou škodu, což je podmínka," vysvětlil předseda senátu Jiří Vacek verdikt. Navíc přihlédl k několika polehčujícím okolnostem, od spáchání činu uplynulo už sedm let a obžalovaný nikdy nebyl trestán.

Výrobce varhan z Prostějovska Grygar použil podle žalobce většinu ze šestimilionové dotace na jiné věci. Městu tím vznikla škoda 5,3 milionu korun.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," stálo v obžalobě.

Kde jsou varhany, Grygar neví

Výrobce Grygar, který kvůli financování hradeckých varhan sám založil Nadační fond kulturního dědictví českých a moravských varhan, však nesouhlasil se závěry znalců. Poslední posudek zpochybnil i cenu projektové dokumentace, za kterou si Grygar naúčtoval půl milionu korun (více o předešlém jednání soudu čtěte zde).

Obžalovaný jeho závěry odmítl. "S posudkem ve všech směrech nesouhlasím, hlavně z pohledu odbornosti," namítl Grygar.

Z poskytnuté šestimilionové dotace použil podle obžaloby na stavbu varhan pouhých 715 tisíc korun. Grygar se brání, že znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Trvá na tom, že díly pro výrobu koncertního nástroje ho stály ještě víc.

"Včetně DPH to bylo kolem 7,5 milionu korun. Žádal jsem opakovaně orgány trestního řízení, aby varhany zajistily, ale nestalo se," řekl obžalovaný a dodal, že bude bojovat dál. Ovšem na otázku, kde jsou rozestavěné varhany nyní, jen pokrčil rameny: "Nevím."

Už dříve tvrdil, že šest milionů od města skutečně použil na stavbu varhan, nemohl je ale dokončit kvůli trestnímu oznámení, které na něj podala právě hradecká radnice.

Celkem měly varhany vyjít na 18 milionů korun, ale dárci, kteří měli doplatit zbytek, se podle Grygara kvůli trestnímu oznámení stáhli.

Loni v únoru hradecký krajský soud výrobce varhan zprostil obžaloby. Přestože hradecký magistrát dodnes nemá ani varhany, ani peníze, podle soudu se dotační podvod z roku 2006 nepovedlo prokázat (rozhodnutí najdete zde). Vrchní soud ale nařídil doplnit dokazování.

Na nové varhany se skládají dárci

Poté, co hradecký magistrát přišel o varhany i o peníze, vznikl Nadační fond varhany pro filharmonii Hradec Králové, který na výrobě mistrovského koncertního nástroje od roku 2008 pracuje.

"Už máme čtvrtinu varhan vyrobených a na účtu máme další statisíce," řekl předseda správní rady fondu Luboš Janhuba. Fondu se podařilo získat čtyři miliony ze státní dotace i od dárců. Celý projekt zaštítila operní pěvkyně Soňa Červená.

"Je to spravedlivé a je to správně," uvítal úterní rozsudek náměstek primátora s gescí pro kulturu Josef Krofta.

"Trochu mám samozřejmě pochybnosti o tom, jak to bude stavitel městu splácet. Pokud se to ale podaří, nevylučujeme, že bychom těmito prostředky fond podpořili, i když po téhle zkušenosti budeme velmi opatrní," řekl Krofta.

K dokončení varhan zbývá sehnat zhruba deset milionů korun, ale Janhuba přesto věří, že budou do roku 2015 hotové.

"Budou to druhé největší mistrovské varhany v České republice a generace po nás je jistě ocení. Od Nového roku spustíme velkou kampaň na internetu v Česku i v zahraničí," dodal Janhuba.

Dárci mohou věnovat peníze, ale také si mohou symbolicky koupit některou z 3 427 píšťal. Největší měří 5,6 metru, nejmenší jen dva milimetry a stojí řádově desítky až stovky tisíc. Například španělská trubka stojí milion korun, odměnou pro donátora bude reklama v podobě štítku se jménem.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Řidiči se čelně srazili v zatáčce u Hořic, kde se jezdí známý závod

Osobní auta se čelně střetla u Hořic (18. 2. 2019).

Na namrzlé silnici u Hořic na Jičínsku naboural řidič passatu do protijedoucího auta. Stalo se to v místě, kudy vede...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Při nehodě tří aut u Trutnova zemřel řidič, který vjel do protisměru

Nehoda u Mladých Buků na Trutnovsku (20. 2. 2019)

Při nehodě tří aut zahynul ve středu večer u Trutnova čtyřiašedesátiletý řidič fábie. Na výpadovce z Trutnova směrem na...

Najdete na iDNES.cz