Soud trestal podvodníka v nepřítomnosti. Po amnestii je zase v Karibiku

  15:33aktualizováno  15:33
Krajský soud v Hradci Králové odsoudil v nepřítomnosti Jiřího Štěpánka z Chrudimi na osm let za leasingové podvody. Devět let se muž skrýval před trestem v Karibiku. Policie ho dopadla loni, ale po novoroční amnestii se tam zase vrátil. Nejvyšší soud mu ovšem mezitím amnestii zrušil.

Obžalovaný Jiří Štěpánek ke Krajskému soudu v Hradci Králové nedorazil, hájil jej Tomáš Plavec (vpravo). Vlevo sedí státní zástupce Ivo Ježek (18.11.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Šestatřicet podvodů leasingových společností se podle spisu stalo od července 2001 do června 2003 a celková škoda vyšplhala na 38,5 milionu korun. Obžaloba vinila Štěpánka, že leasingové firmy podváděl zčásti sám, zčásti se na podvodech podílel s dalšími lidmi.

Soudce Petr Mráka uložil Štěpánkovi osmiletý trest ve věznici s dozorem a na pět let mu udělil zákaz činnosti ve funkci statutárního orgánu ve firmách i zákaz pro živnost prodejce. Musí také vrátit přes devět milionů korun. Rozsudek není pravomocný, obě strany si nechaly lhůtu na odvolání.

Jiří Štěpánek (uprostřed) po zatčení v Dominikánské republice v říjnu 2012.

Jiří Štěpánek (uprostřed) po zatčení v Dominikánské republice v říjnu 2012.

Jiří Štěpánek se ze soudního jednání omluvil přímo z Dominikánské republiky, kde se oženil a založil rodinu.

"Bylo by značně obtížné, abych se dostavil vzhledem ke zdravotnímu stavu. Nechci trestní stíhání mařit ani protahovat," napsal soudu Štěpánek, který podle svého obhájce trpí panickou poruchou. Obžalovaný uvedl, že se dostaví, jen pokud to bude nezbytně nutné.

Štěpánek uprchl do Karibiku už v roce 2003 a skrýval se tam, než jej vypátrala policie. Mezitím dostal coby uprchlý u soudu 8,5 roku vězení. Po návratu do Česka požádal o obnovu řízení a čekal ve vazbě.

Po novoroční amnestii prezidenta Václava Klause se ocitl na svobodě a vrátil se za rodinou do zámoří. V září mu však amnestii zrušil Nejvyšší soud.

"V amnestii se jednoznačně říká, že se vztahuje na všechna řízení delší než osm let. Ta mají být zastavena. Krajský i vrchní soud to původně uznaly. Půjdeme případně až k Ústavnímu soudu," uvedl obhájce obžalovaného Tomáš Plavec.

Leasingové firmy platily

V roce 2001 působil tehdy čtyřiadvacetiletý Jiří Štěpánek jako jednatel firmy Auto Chrudim. Auta si u něj objednávali manželé Pohořeličtí.

Štěpánek prodával nové vozy značky Ford a s Pohořelickými uzavíral falešné leasingové smlouvy. Využíval přitom údaje výrobních kódů vin. Jen naoko potvrzoval, že kupující složili akontaci a první splátku.

"Obžalovaný Štěpánek její složení potvrdil pouze účelově na příslušné doklady faktury, ty potom odeslal na jednotlivé leasingové společnosti společně s příslušnými žádostmi a potvrzeními," píše se v obžalobě.

Pak už inkasoval od leasingových firem doplatky z ceny aut, jednak na firemní účet, ale i soukromý účet další osoby. Poté peníze podle žalobce vybral a použil je spolu s komplici k neznámým účelům.

Uprchli s dolary do střední Ameriky

V červnu 2003, když už případ vyšetřovala policie, prchla trojice do střední Ameriky. Policie dopadla jako prvního v Panamě Jiřího Pohořelického, manželka se pak za ním vrátila sama.

Před soudem pak Pohořelický popisoval, jak Štěpánek odjížděl s kufrem plným dolarových bankovek. U soudu dvojice dostala tresty 6,5 let a 5 let vězení. Loni na podzim se oba dostali na svobodu poté, co si odseděli půlku trestu.

Ne u všech aut šlo o podvod, tvrdí obhájce

Obžaloba připisuje Štěpánkovi, že zavinil celkovou škodu 38,5 milionu korun. Pohořelický se na tom podílel 15,8 miliony a jeho žena 8,2 miliony.

Obhájce to však zpochybnil. Tvrdí, že u některých aut šlo o skutečné leasingové obchody, jenže budoucí vlastníci přestali platit splátky. U další části aut se obžalovaný i jeho společníci snažili vylákat úvěr od firem, ale prý měli snahu zaplatit.

"U zbytku se obžalovaný doznává, že šlo o podvod. Nebyl však iniciátorem, i když bez něj by nebylo možné páchat tuto trestnou činnost," podotkl obhájce Plavec, který žádal pro Štěpánka trest při spodní hranici zákonné sazby nejen kvůli údajně nižší škodě, ale i kvůli jeho zdraví.

"Trpí poměrně vážnou chorobou panickou poruchou, která mu neumožňuje přejít třeba rušnou ulici. Trest by snášel hůře než ti, kdo takovou poruchou netrpí. Soud by měl přihlédnout i k tomu, že žil řadu let doslova jako psanec. Uvádí, že trest bude respektovat. Od spáchání uplynula dlouhá doba a on by chtěl svůj život změnit," dodal obhájce v závěrečné řeči.

Nejvyšší žalobce se ohradil proti amnestii

Štěpánek se v Dominikánské republice usadil a oženil, má tam šestiletou dceru a začal v zámoří dokonce studovat medicínu.

V roce 2007 jej soud v České republice odsoudil jako uprchlého k 8,5 letům vězení. V říjnu 2012 jej dopadla policie spolu s dalšími sedmi hledanými Čechy (více o zásahu v Dominikánské republice zde).

Po návratu Štěpánek požádal o obnovu svého procesu, na což měl ze zákona nárok. Před hradeckým krajským soudem stanul loni v prosinci, ale změnila to amnestie.

Štěpánek byl jedním z těch amnestovaných, kvůli kterým se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obrátil na Nejvyšší soud (více o stížnosti šéfa žalobců zde).

Nejvyšší soud nakonec rozhodl, že se amnestie na Štěpánka nevztahovala (více čtěte zde). Soud mu zatím vyhověl v případech, kdy se souzení vyhýbali trestu. Znovuotevřen tak bude případ údajných překupníků aut Milana Šenfelda a Martina Čihuly podezřelých z daňových úniků (více zde).

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz