Za smrt bezdomovce dostal muž 5,5 roku vězení, hrozil mu trojnásobek

  16:44aktualizováno  16:44
Pět a půl roku vězení obnáší trest pro třiadvacetiletého Daniela Hakla z Náchoda, který letos 17. dubna za hypermarketem v Bělovsi brutálně zaútočil na opilého bezdomovce. Z bezprostřední blízkosti ho dvakrát praštil do hlavy prázdnou lahví od vína.

Daniel Hakl u Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Těžce zraněného jednačtyřicetiletého Litevce pak nechal bez pomoci zemřít.

Haklovi hrozilo za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti až patnáct let vezení. Nižší trest si vysloužil tím, že se přiznal, od počátku spolupracoval s kriminalisty, dosud měl čistý trestní rejstřík a i znalecké posudky pro něho nevyznívají špatně (více o přiznání čtěte zde).

Fotogalerie

Hradecký krajský soud v úterý před vyhlášením rozsudku vyslechl i soudní znalce z oboru lékařství a psychiatrie. Podle nich Hakl jednal v afektu, přičemž nebylo jeho primárním cílem zabít.

„Nezjistili jsme známky duševní poruchy, jeho osobnost je nedozrálá, ale bez známek významné disharmonie. Má průměrný intelekt. Jeho jednání mělo charakter afektivního jednání,“ uvedl psychiatr Pavel Štych, který vypracoval znalecký posudek na jeho osobnost.

Rozhodující pro soud při výměře trestu bylo i to, že náprava obžalovaného je pravděpodobná. „Další vývoj osobnosti je v celku pozitivní. Nezjistili jsme žádné sklony ke zvýšené agresivitě,“ uvedl znalec.

Podle Štycha zuřivý útok Hakla souvisel s obavami z napadeného muže. „Poškozený měl mít u sebe nějaké nože, sekeru. Obžalovaný jednal v afektu, zkratkovitě,“ uvedl Štych.

Soudní znalec z oboru lékařství Petr Lacina potvrdil, že smrtelným poraněním bylo krvácení do mozku, které vzniklo velkou intenzitou tupého předmětu, a to nejméně ve dvou případech.

„Lze vyloučit, že by si (poškozený) poranění způsobil sám. Jednoznačně šlo o poranění, které bezprostředně ohrožovalo život,“ uvedl Lacina. Podle znalců byl cizinec silně opilý, v krvi měl přes tři promile alkoholu.

Incident se stal na pravém břehu řeky Metuje za hypermarketem, v místech, kde cizinec přespával. Hakl tam přišel se svým kamarádem, zaměstnancem ochranky místního obchodního centra poté, co se s cizincem krátce předtím dostali do konfliktu. Obžalovaný, který řadu let pracoval jako vyhazovač v Praze, se rozhodl kamarádovi pomoci s problémovým mužem (více čtěte zde).

Strážníci nepomohli, tak mu chtěli domluvit

„Byly s ním problémy. Pokud mu lidé nedali peníze, tak jim močil na auto. Válel se třeba i na košíkách před prodejnou, prostě obtěžoval lidi, ale i nás,“ uvedla svědkyně, která pracuje v hypermarketu.

Lidé z obchodu několikrát volali na pomoc strážníky. Podle svědkyně tomu bylo i v kritický den, ale nic nevyřešili.

„Slíbili, že ho půjdou najít, aby mu domluvili,“ řekla žena na adresu obžalovaného a jeho kamaráda z ochranky. Hakl však dohodu „o domluvě“ porušil a na ležícího cizince brutálně zaútočil.

„Po prvním zásahu do hlavy se lahev odrazila, sebral ji a velkou silou ji opět mrštil proti jeho hlavě,“ uvedl svědek do policejního protokolu, který byl sám překvapen, s jakou brutalitou obžalovaný útok vedl.

„Nevěděl jsem, jestli se po nás neožene nožem. Asi jsem zpanikařil. Lituji toho, v životě to už nikdy neudělám,“ řekl Hakl. Rozsudek je pravomocný.

  • Nejčtenější

Zahraniční dělníci zbili sousedku, která se bránila sexu. Dostali šest let

Krajský soud v Hradci Králové potrestal šesti lety vězení dva Maďary za pokus těžkého ublížení na zdraví a pokus o...

Obžalovaný z výroby dětského porna peskoval žalobce a vyhodil pojistky

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračoval proces s Pavlem Rohelem, kterého viní z výroby dětské pornografie a...

Koloběžkář jel v protisměru po kruhovém objezdu a srazil se s autem

Jezdec na elektrokoloběžce si na okružní křižovatce na předměstí Trutnova chtěl zkrátit cestu. Jenže tím se dostal do...

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Liberec v Lize mistrů končí, Hradec vysokou výhrou stvrdil postup

Hokejisté Hradce Králové stvrdili postup do vyřazovací části Ligy mistrů na závěr základní skupiny H vysokým vítězstvím...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Most u nádraží v Hradci se rozpadá, auta pojedou jen ve dvou pruzích

Vytížený silniční nadjezd u hlavního nádraží v Hradci Králové je v kritickém stavu. Proto bude v Koutníkově ulici na...

Řidička po srážce s daňkem nadýchala alkohol a přišla o řidičský průkaz

Daněk zkřížil cestu řidičce na Královéhradecku. Ze srážky vyvázla s poškozeným autem, navíc ale přišla i o řidičský...

Premium

V Peci pod Sněžkou odmítají stavět lanovku. Vlekaři obviňují stát

Některé investice v lyžařských střediscích Krkonoších jsou ohrožené. Vlekařům vadí, že na státní pozemky mají většinou...

Splněný sen, říká spolumajitel o stíhačce MiG-15. Rád by další stroj

Legendární stíhačka MiG-15 UTI létá nad Hradcem Králové už pátým rokem. Dva nadšenci ji dovezli ze Spojených států, díl...

Najdete na iDNES.cz