Soud potrestal úředníky za legalizaci apartmánů ve Špindlerově Mlýně

  13:08aktualizováno  13:08
Okresní soud v Trutnově potrestal dvojici úředníků obžalovaných v souvislosti s výstavbou dvou apartmánových domů ve Špindlerově Mlýně. Bývalý vedoucí tamního odboru výstavby dostal podmíněný trest i další postih. Úřednice krajského úřadu Královéhradeckého kraje musí zaplatit pokutu.

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku druhý a třetí zprava) v Okružní ulici ve Špindlerově Mlýně. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Soud stanovil někdejšímu vedoucímu odboru výstavby Petru Kubcovi  tři roky vězení s podmínkou na pět let, peněžitý trest sto tisíc korun a zákaz činnosti ve státní správě a samosprávě na dobu deseti let.

Úřednice krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jana Svobodová má zaplatit peněžitý trest ve výši 40 tisíc korun.

Soud rozhodl v souladu s návrhem obžaloby. Potrestal je za přečin maření úkonů úřední osoby z nedbalosti, hrozilo jim až pět let vězení. Čtvrtečního líčení se nezúčastnili.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se práva odvolání vzdal, obhájci si ale ponechali lhůtu.

„S rozsudkem soudu jsem spokojen. Vina byla prokázána u obou obžalovaných. Stavebníkovi způsobili prospěch nejméně 40,7 milionu korun tím, že zhodnotili nemovitost, kdy byla postavena z dvou rodinných domů. Byly postaveny dva bytové domy,“ řekl novinářům státní zástupce Jindřich Dušek.

Podle něj je podstatou případu úplné selhání státního úředníka. „Dovolil stavebníkovi stavět podle jeho požadavků,“ řekl Dušek. Kriminalisté se také zabývali možným obohacením obžalovaných. „V přípravném řízení se prověřovalo, jestli tam nepadl nějaký úplatek, ale to se neprokázalo,“ dodal.

Kubec se zodpovídal z toho, že zanedbal svou povinnost a neposoudil, zda je stavba v souladu s územním plánem a vydal pro ni stavební povolení. Poté schválil několik změn staveb před dokončením.

Díky tomu získal investor vyšší zhodnocení nemovitosti při prodeji jednotlivých bytů. Finanční prospěch byl podle znaleckého posudku 40,7 milionu korun.

„Legalizoval dva bytové domy, jeho postup byl nezákonný,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Jindřich Dušek.

Podle obžaloby Svobodová, k níž účastníci řízení podali stížnosti na postup investora, neučinila, co ze zákona měla. Rozhodnutí špindlerovského stavebního úřadu podle spisu neprozkoumala a o podnětech nerozhodla.

„Svojí nečinností způsobila, že byly RD1 a RD2 (rodinné domy jedna a dvě, pozn. red.) postaveny do dnešní podoby,“ řekl státní zástupce.

„Obžalovaná rezignovala na svoji práci. Od samého počátku věděla, že jde o černé stavby postavené v rozporu s územním plánem ... Situaci neřešila,“ řekla soudkyně Miroslava Purkertová. Podle ní Svobodová mohla zahájit přezkumné řízení.

„Věděla, že stavební úřad ve Špindlerově Mlýně je ve věci nečinný. Mohla se do věci vložit, mohla zahájit řízení o odstranění staveb nebo směrovat stavební úřad, aby tak učinil,“ řekla soudkyně.

Vyjádřila se obecně také k situaci ve Špindlerově Mlýně, kde podle ní mají stavebníci tendence stavět spíše bytové domy.

„Je to jejich zájmem, protože z toho mají větší zisk, než kdyby tam stavěli rodinné domy. Město to ale nechce, chce tam rodinné domy, aby tam bylo trvalé obyvatelstvo,“ řekla novinářům Purkertová.

Dva nyní propojené apartmánové domy s osmi byty a dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími byly postaveny před několika lety naproti Medvědínu. Jsou na místě, kde bylo podle územního plánu možné stavět pouze rodinné domy se třemi byty a maximálně jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími.

Rodinné domy mají mít maximálně 150 metrů čtverečních, nové objekty mají přes 280 metrů čtverečních. Na případ upozornil někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz, který vlastní dům v bezprostředním sousedství. Obvinění padlo před třemi lety.

Autoři: ,

Nejčtenější

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Výbuch lahve na šlehačku není trestný čin, zraněnou o vadě včas informovali

Nebezpečná lahev na přípravu šlehačky

Policie odložila případ z letošních Vánoc, kdy 52letou ženu z Hradce Králové těžce zranila exploze tlakové lahve na...

Další z rubriky

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Pašerák ujížděl před celníky na kolečkových bruslích do lesa, tam zapadl

V batohu byly tablety pro výrobu drog.

Na kolečkových bruslích se snažil ujet muž, který si v batohu vezl z Polska tablety pro výrobu drog. Celníkům na...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY A MANIPULACE ZÁSOB

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz