Za shození bývalé milé do rokle dostal mladík sedm let, úmysl odmítl

  11:17aktualizováno  11:17
Královéhradecký krajský soud uložil Lukáši Tučkovi sedm let ve věznici s ostrahou za pokus o vraždu bývalé přítelkyně. Poté, co se s ním dívka rozešla, ji vylákal k věži Milohlídce v Jičíně a shodil ji z opěrné zdi do osmimetrové rokle. Pak skočil za ní. Hrozilo mu až 18 let vězení.

Mladý muž má také zaplatit bývalé přítelkyni víc než 130 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Rozsudek není pravomocný. Žalobkyně si ponechala lhůtu na odvolání, obhájce mladíka se na místě odvolal.

Předseda senátu Miroslav Mjartan verdikt odůvodnil tím, že vycházel ze závěrů znaleckých posudků.

„Poškozená opakovaně usvědčila obžalovaného. Prý na něj hned neukázala, protože to nechtěla řešit, což odpovídá podle psycholožky její povaze,“ řekl soudce Mjartan k výpovědím poškozené. Zprvu uváděla, že ji Tuček dolů nestrčil.

Soudce k trestu pod spodní hranicí sazby řekl, že obžalovaný jednal v afektu.

„Rozhodnutí nebylo nijak jednoduché. Pan Tuček je mladý, ale jeho chování je neomluvitelné. Lze zohlednit nedostatek zkušeností a pokud bude chtít, tak má dobré podmínky pro resocializaci,“ odůvodnil předseda senátu Mjartan. Podle něj by byl vyšší trest velmi přísný.

A tak zatímco státní zástupkyně je s trestem pro Tučka spokojena, jeho obhájce s ním nesouhlasí. Po verdiktu řekl, že skutek se vůbec nestal tak, jak jej popsala poškozená. Tuček sám reagoval na verdikt chladně.

V září 2017 tehdy osmnáctiletý mladík podle spisu pozval těsně po rozchodu stejně starou dívku na procházku do lesoparku Čeřovka v Jičíně nedaleko centra města.

Fotogalerie

„Po příchodu dvojice přelezla zábradlí ochozu a stoupla si za něj. V ten moment obžalovaný přistoupil k dívce a strčil ji do osmimetrové rokle. Poškozená se při pádu stihla zachytit zábradlí. Obžalovaný jí však nahoru nepomohl, ale násilím ji dostrkal na okraj otevřené rokle, až spadla. Ihned potom chtěl spáchat sebevraždu a skočil za ní,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Před závěrečnými řečmi si obhajoba vymohla výslech zasahujících policistů, kteří s dvojicí mluvili hned po pádu.

„Dívka řekla, že se jí zamotala hlava. Prý se drželi s chlapcem kolem pasu a pak spadli,“ uvedla policistka.

Její kolega však popsal situaci zcela jinak: „Zeptal jsem se dívky, jestli ji chlapec strčil. Ona odpověděla, že ne. Říkala, že seděli na hraně zdi vyhlídky. Když prý vstali, tak zavrávorala a společně s chlapcem spadla.“

Obžalovaný v přípravném řízení vinu přiznal. Na začátku hlavního líčení před týdnem však otočil, zpochybnil výpověď poškozené a řekl, že si z dané chvíle nic nepamatuje. Před vynesením verdiktu posledního slova nevyužil, prý už nebylo co dodávat.

Na začátku hlavního líčení řekl, že se toho, za co je žalován, nedopustil: „Že jsem poškozenou shodil, mi řekla až ona. Mně se nahoře zamotala hlava a více si nepamatuji. V přípravném řízení jsem celou věc přiznal, protože jsem o své vině byl přesvědčen. Jenže moji právníci mi řekli, že mají pochyby o výpovědi poškozené. Když jsem byl pak na rekonstrukci přímo na místě činu, došlo mi, že jsem ji strčit nemohl,“ řekl před týdnem Tuček.

Žalobkyně připomněla, jak mladík měnil výpověď

Obhajoba se při posledním stání domáhala výslechu dalšího soudního znalce. Senát však návrh zamítl. Státní zástupkyně Lenka Faltusová připomněla, že mladík se v přípravném řízení k celému činu doznal a jeho změněnou výpověď vyvrátila.

„Poškozená opakovaně popsala situaci shodně. Prý cítila tlak do zad. Potom křičela, ať ji nechá. Když se dívka chytla zábradlí, tak cítila, jak tlak ustal. Když se snažila dostat zpět a pravým bokem se dostávala nahoru, tak ji obžalovaný opět strčil. Shodně událost popsali i soudní znalci,’’ řekla Faltusová, která výpověď poškozené označila za přímý důkaz.

I ona ale mladíkovi za pokus o vraždu expřítelkyně navrhla trest pod spodní hranicí.

Ve středu soudní znalkyně Lenka Čermáková označila mladého muže za nadprůměrně inteligentního. Psycholožka konstatovala, že mladík si svůj čin nejspíš nepřipravoval a jednal zkratkovitě, protože neunesl rozchod.

Rovněž podotkla, že u něj neobjevila žádné vývojové poruchy. Kvůli své nevyzrálosti však mladík vykazuje narcistické rysy, jedná pasivně-agresivně a ješitně a má zranitelné ego.

Poškozená je dodnes v lékařské péči. „Utrpěla kompresní zlomeninu dvanáctého hrudního obratle, nitrodřeňové zlomeniny prvního a druhého bederního obratle, nestabilní zlomeninu třetího bederního obratle a podvrtnutí pravého hlezenního kloubu - natažení předního vazu mezi kostí holení a lýtkovou s otokem měkkých tkání v okolí,“ stojí ve spisu.

Na začátku celé kauzy stála teorie, že pár spadl nešťastnou náhodou. „Podle našeho šetření pár vylezl na ochoz, kde se objímali a při otáčení oba uklouzli a spadli přes okraj ochozu do rokle z výšky zhruba osmi metrů,“ popsala dříve policejní mluvčí Iva Kormošová.

Policie později získala důkazy, že mladík dívku shodil úmyslně, loni v prosinci ho obvinila z pokusu o vraždu.

Co se odehrálo na Milohlídce, policie ověřovala při rekonstrukci:

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENTI TECHNICKÝCH OBORŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz