Z Hořic do Kostnice, kalich s plameny připomene Jana Husa

  6:50aktualizováno  6:50
V německé Kostnici brzy odhalí abstraktní sochu pocházející z Hořic, která připomene Mistra Jana Husa. Dílo navrhla teprve jednadvacetiletá studentka Adéla Kačabová. Zadání přitom autorce zakázalo znázornění Husovy postavy.

Studentka Adéla Kabačová s modelem sochy k výročí upálení Mistra Jana Husa. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Je to zvláštní socha. Základem je metr široký a tři metry vysoký šestitunový kvádr z hořického pískovce. Má tvar kalichu, pod kterým šlehají plameny, a nutí k přemýšlení. Sochu nazvanou Cesta ke smíření určenou pro německou Kostnici při příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa navrhla studentka Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Adéla Kačabová z Nové Paky.

„Je to pro mne velká čest a nesmírně si toho vážím,“ řekla jednadvacetiletá dívka, jež se při návrhu sochy inspirovala Husovou životní cestou a jeho myšlenkami.

Fotogalerie

„Zpočátku jsem nevěděla, jak bude socha vypadat. Hlavním požadavkem bylo: žádná postava. Dlouho jsem přemýšlela, jak k tomu přistoupit. Pracovala jsem s hlavními symboly spojenými s Janem Husem, tedy se symbolem kalichu a plamenů. Snažila jsem se to skloubit dohromady. Socha by měla v lidech probudit představivost a věřím, že každý si v tom najde to své z Jana Husa,“ řekla Kačabová.

Abstraktní návrh studentky vybrali zástupci Kostnice z několika návrhů studentů hořické školy, kteří se na projekt několik měsíců připravovali. Studentům nestačilo jen znát datum upálení Jana Husa, ale museli vědět dobové i duchovní souvislosti.

Studenti pracují na díle pod vedením akademické sochařky Dagmar Štěpánkové od začátku dubna.

„Socha je před dokončením. Momentálně na podstavci vzniká nápis: Jan Hus Hieronymus von Prag 1415-1416. Je to předposlední fáze. Nejpozději příští týden sochu chemicky nakonzervujeme a pak už může vyrazit do Německa,“ řekl ředitel hořické školy Josef Moravec, kterého napadlo nechat studenty ztvárnit husovské téma už před lety.

„Nápad se zrodil už v roce 2004. Místo, kde jsem tu myšlenku přijal, se nachází přímo v Kostnici,“ prozradil Moravec.

Mistr Jan Hus

Narodil se kolem roku 1370 v Husinci, zemřel 6. července 1415 v Kostnici.

Byl římskokatolickým knězem, českým středověkým náboženským myslitelem, vysokoškolským pedagogem, reformátorem a kazatelem. Hus byl - po Johnu Wycliffovi - jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky Luthera, Kalvína a Zwingliho. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa, a uznal ho jako reformátora církve.

Město Kostnice, kde byl český církevní reformátor a kazatel 6. července 1415 upálen na příkaz císaře Zikmunda poté, co jej na kostnickém koncilu církev odsoudila jako kacíře, vyčlenilo na plastiku přibližně 15 tisíc eur.

Šestisté výročí upálení Jana Husa si letos připomene celá Evropa, přičemž největší vzpomínkové akce plánuje právě Kostnice.

Pro hořickou školu je výběr plastiky odbornou porotou významným oceněním. Samotné umístění sochy ve městě bude souviset s posledními Husovými kroky, kudy kráčel k hranici.

„V Kostnici bude socha umístěna na místě, odkud Hus odcházel na popraviště. Socha má tvar kalichu a základní siluetou je kvádr. Tam, kde se kalich drží, jsou plameny. Autorka i zastupitelé Kostnice v tom pochopili onu symboliku a chtějí nové nazírání na Husa - jeho obsah - držet v kalichu. Pokud by ho chtěl někdo rozlít, tak by se popálil,“ uvedl Moravec. Připomněl i to, že návrh sochy se líbil více v Německu než v Česku.

Převoz sochy do sedm set kilometrů vzdálené Kostnice je naplánovaný na 29. června, o den později bude v centru města plastika odhalena.

Škola se letos na Husa zaměřila

„To, že se socha dostane až do Kostnice, je nejen skvělou vizitkou školy, ale i celého kraje. I proto jsem ukázal model sochy prezidentu Zemanovi během jeho poslední návštěvy kraje a ten poskytl záštitu,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Kromě pomníku, který poputuje do Kostnice, pracují studenti i na dalších plastikách s tematikou Mistra Jana Husa.

„Všechny naše sochy na téma Jan Hus spolu souvisejí, mají na sebe vazbu. V Husinci v nově vybudovaném památníku Jana Husa jsme 30. května s předsedou vlády odhalovali tři plastiky. Další tři sochy s husovskou tematikou jsme na jeden rok zapůjčili městu Dvůr Králové nad Labem a na podzim bude na Univerzitě Karlově odhalen basreliéf. Socha pro Kostnici je však jedinou plastikou, která v rámci tohoto projektu půjde do zahraničí,“ upřesnil Moravec.

Na všech sochách pracovali pouze studenti pod dozorem vyučujících. Sochařská a kamenická škola v Hořicích vznikla roku 1884 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu v Evropě. Za celou dobu svého trvání škola změnila svůj vzdělávací program jen minimálně. Stále vychovává sochaře a techniky v oboru těžby a zpracování kamene.

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

VIDEO: Stovky dětí na náměstí v Trutnově zahrály kelímkovou píseň

V historickém centru Trutnova děti odehrály „cup song“ (13. 6. 2019).

Krakonošovo náměstí v Trutnově bylo svědkem kouzelného happeningu. Víc než pět stovek dětí rozeznělo půllitrové...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

Senoseč na letišti v Hradci vábí ptáky. Hlídá jej sokolník s dravci

V době senosečí se sokolník Karel Nejman vrací na letiště v Hradci Králové...

Pilotům na letišti v Hradci Králové hrozí střety s ptáky v době senoseče víc než kdy jindy. Stahují se tam hejna z...

Najdete na iDNES.cz