Odvážlivec, který se vydal na elektrokole na nejvyšší vrchol České republiky, si vybral oblíbenou turistickou stezku na polské straně Krkonoš. Jubilejní cesta je však v zimním období kvůli zledovatělému povrchu a silnému větru pro všechny turisty uzavřená.
Muž na kole bojoval v extrémních povětrnostních podmínkách na nestabilním povrchu a několikrát málem spadl. Přesto se mu podle svědků podařilo na vrchol Sněžky dojet.
Výstup na Sněžku je nebezpečný, cesty zledovatělé, varuje horská služba |
Cyklistovo počínání povětšinou haní horská služba, další turisté i uživatelé sociálních sítí. Horský průvodce Przemyslaw Sobczyk muže zkritizoval kvůli tomu, že podle něj neohrozil jen svůj život, ale i bezpečnost dalších lidí. „Absolutní nedostatek zodpovědnosti za sebe i ostatní. Pokud by upadl, mohl někoho zabít,“ uvedl průvodce podle polského zpravodajského serveru Polsat News.
Na Sněžce a v okolí platí v zimním období výstraha před zledovatělým terénem. Bez protiskluzového vybavení je výstup na nejvyšší horu Česka téměř nemožný, varuje na webu Horská služba Krkonoše. V Krkonoších navíc platí výstraha před pády stromů pod tíhou sněhu.
Horští záchranáři varovali turisty s nedostatečným vybavením už v listopadu, kdy museli pomáhat skupině turistů v lehkých botách, kteří se sami nedokázali ze Sněžky dostat dolů.
Hromadný výstup na Sněžku v šortkách. Pro amatéry risk, varuje Horská služba |
Na konci ledna došlo dokonce k tragickému pádu dvou Poláků, kteří sjeli ze zledovatělé Sněžky „žlabem smrti“ do Kotle Lomničky. Podle polské prokuratury muž sešel z vyhrazeného prostoru na Sněžce a pokoušel se fotografovat. Po něm spadl i další muž ze skupiny stoupající na vrchol.
V únoru pak ještě spadla česká turistka z uzavřené Jubilejní cesty na severním úbočí Sněžky na polskou stranu, ale nic se jí nestalo. Z takzvané řetězové cesty se na polskou stranu zřítil také dvaatřicetiletý český turista, urazil asi půl kilometru a vážně se zranil.