Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Smetanovy sady v Hořicích se mění v les, architekti jim zkusí vrátit lesk

  10:26
Rozlehlé Smetanovy sady v Hořicích na Jičínsku jsou v mizerném stavu. Ve městě se teď vede debata nad studií, podle níž by se významný park měl po 120 letech revitalizovat.

Hořice připravují obnovu zanedbaných Smetanových sadů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když se novomanželé Smetanovi v roce 1820 v hořickém kostele Narození Panny Marie brali, netušili, že v roce 1900 vznikne park na počest jejich slavného syna Bedřicha. Ke skladatelově pomníku z roku 1903 přibyly další sochy významných autorů, uskutečnila se zemská výstava a tříhektarový park se stal kulturním a společenským centrem.

Dnes Smetanovy sady patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky na východě Čech. Jsou nedaleko centra, sousedí se základní školou, sokolovnou či hřišti na úpatí vrchu Gothard.

Jenže vypadají, jako by měly největší slávu za sebou. Radnice se proto pustila do přípravy revitalizace. Podle studie by měla stát 15 až 20 milionů korun a předchází jí diskuse nad konečnou podobou. Ta nedávno začala setkáním obyvatel s vedením města a architektem, který studii navrhl.

„Park byl založen v duchu nejlepšího vědomí krajinářské architektury. Má plochy k promenádě, byl místem setkávání. Z fotografií víme o historických altánech, druhové skladbě dřevin, zábradlí a o řadě prvků, které zmizely a stálo by za to je vrátit. Víme, jak park sloužil v zimě nebo jak se proměňovala sochařská díla, jak je vegetace pohlcovala,“ zahájil debatu Přemysl Krejčiřík z Ateliéru Krejčiříkovi.

Ten je ve východních Čechách podepsán pod oceňovaným projektem Kuks – Granátové jablko nebo parkovými úpravami ve Slatiňanech či v Kladrubech nad Labem.

„V diskusi se chceme dozvědět, co Hořičtí od sadů očekávají. Zaujala mě třeba připomínka místních, že pod prolézačkami si v dětství hráli všichni Hořičáci. Udělali jsme podle historických fotografií studii a podívali se na to očima architekta,“ řekl Přemysl Krejčiřík.

Vrátila by se kavárna

„Smetanovy sady jsou pro Hořice důležité. Abychom nedělali jen nějaké dílčí kroky, objednali jsme si studii revitalizace celého parku pro další generace. Pokud se na ni zastupitelé shodnou, mohli bychom to v roce 2023 připravit do rozpočtu. Myslím, že do tří čtyř let by se mohly opravy realizovat,“ nastínil hořický starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj).

Studie se zabývá budoucností stromů a zeleně, soustavou a charakterem cest, dětskými hřišti, kavárnou a dalšími prvky.

„Dříve tam kavárna bývala, tak jsme si ji dovolili navrhnout se zázemím pro návštěvníky, kde budou toalety i hygienické zázemí, aby si mohli umýt ruce s dětmi, které skotačily na hřišti. Myslím si, že to dnes do parku patří. Také obnova sítě cest, které tvoří okruhy, je velmi důležitá. Určitě by tam měla být páteřní zpevněná síť, která se bude střídat s nezpevněnou. V Hořicích je pověstná krásná práce s kamenem, to by se mělo promítnout i tady. Dovedu si představit schodiště, na kterých se dá i sedět,“ uvedl architekt.

Na nový park budete pyšní

Když architekt chtěl začít hovořit o nákladech a zdrojích peněz, byl přerušen prvním dotazem: „Kolik?“

„Spočítali jsme to na 12 milionů korun bez DPH. Zahrnuje to cestní síť, výsadbu stromů, založení trávníků, zkrátka vše důležité, aby to byl park moderní, a budete na něj pyšní. Část nákladů se dá čerpat z dotačního programu Životní prostředí, existuje i program na přeměnu asfaltu na propustné povrchy, možností je škála. Nejdražší je právě cestní síť a povrchy, to tvoří 80 procent nákladů,“ reagoval Krejčiřík.

V Divadelním sále radnice padla i řada dalších dotazů svědčících, že budoucnost sadů leží místním na srdci.

„Proč jsou likvidovány stromy u historického vstupu od Daliborky? Zvláště když je tam teď nové hřiště nejen pro školu, ale i pro veřejnost a hluk jde přímo k domům naproti v Žižkově ulici,“ ptal se muž z publika.

„Jde o to, že je tam úzká cesta, ale není problém je vrátit. Píšu si tedy – jehličnany u Daliborky,“ zapsal si podnět Krejčiřík.

„Uvažovali jste také o nějakých vodních prvcích a třeba i o obnově studánky?“ zajímalo další účastnici diskuse.

„Voda je vždy to nejdražší a nejnáročnější. Máme to rozdělené na etapy, a pokud k tomu budou podmínky, je to možné. Myslím, že jde o velmi zajímavý prvek,“ odpověděl architekt.

Dvě hřiště pro malé i starší děti

Vyjádřil se i k otázce směřující na vybudování dalšího dětského hřiště: „Děti by neměly být všechny v jedné části parku. Bylo by dobré, kdyby tam bylo pískoviště pro menší děti a odrostlejší by měly svůj prostor, kde však zůstanou stávající prvky a k tomu se dodají další.“

V centrální části Smetanových sadů studie počítá s altánkem a původním parterem osazeným trvalkami. Právě květinové záhony by měly vtisknout středu parku svěží charakter.

„Zatímco dnes se tam některá místa podobají až lesu, my bychom chtěli díky květinám opět vrátit radost a barvu okolo parteru, kavárny a dětského hřiště. Jde o rostliny, které jsou dnes moderní a nejsou náročné, jako to bývalo za první republiky. Dříve tam byly letničky. Vždy po 15. květnu se vysadily, do října kvetly a potom nastal na půl roku úhor. Navrhovaný typ záhonů je méně náročný na péči a v zimě jsou trávy a trvalky hezké. Určitě tam bude i plocha, kam si lze donést deku a číst si, i zastřešené pódium,“ popsal Krejčiřík.

Obavy z vandalů

Debata se netýkala jen podoby sadů, ale i bezpečnosti. Otázkou je přítomnost cyklistů, celoročně otevřená kavárna či ochrana mobiliáře.

„Víme, že noční provoz je už dnes velmi problematický a děje se plno nešvarů a stavba by k nim mohla ještě více vybízet. Je tak otázka, zda park na noc nezavírat. Můj názor je celkem jednoznačný, myslím, že ho nemáme zamykat,“ prohlásil místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti).

„Mám obavy z chování nepřizpůsobivých, máme s nimi v posledních letech špatné zkušenosti. Když se nám ve městě podaří něco udělat, ať už nové hřiště nebo autobusová čekárna, začnou se tam stahovat ti, kteří se nechovají zrovna standardně. Čím větší kvalitu prostoru dáme, tím by mělo být chování návštěvníků kultivovanější. Alespoň doufám,“ vyjádřil se starosta Svoboda.

První na řadu by měly přijít práce na úpravách stromů a zeleně. Do výše předpokládaných nákladů se patrně promítnou i zvyšující se ceny stavebních materiálů a prací.

„To se dá dnes těžko vyčíslit, protože nevíme, zda půjde o dlouhodobý trend, anebo je to jen přechodné. Předpokládáme, že cena revitalizace se bude pohybovat mezi 15 a 20 miliony korun. Je potřeba s tím počítat. Vím, že je to významná částka, ale myslím, že si ji ty sady zaslouží,“ uvedl Pour.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firma zapojená do okrádání státu si účtovala podíl z ušetřené daně

Hradečtí kriminalisté obvinili čtyři lidi a sedm firem v rozsáhlém případu krácení daní. Vyšetřování ukázalo, že...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Nedaleko poutního kostela v Neratově shořela stodola, unikla tam nafta

Na dohled od známého poutního kostela v Neratově v Orlických horách vyhořela zděná stodola. Patří do areálu, v němž...

Firma zapojená do okrádání státu si účtovala podíl z ušetřené daně

Hradečtí kriminalisté obvinili čtyři lidi a sedm firem v rozsáhlém případu krácení daní. Vyšetřování ukázalo, že...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...