Kraj schválil slučování škol, studenti protestovali s transparenty

  16:13aktualizováno  16:13
Kontroverzní návrh na sloučení 21 vybraných škol v Královéhradeckém kraji, ze kterých má vzniknout deset větších celků, schválili krajští zastupitelé. Jejich zasedání v dusné atmosféře sledovali studenti s transparenty, kteří o sobě dávali vědět pískáním i potleskem.

Studenti protestují proti slučování středních škol v Královéhradeckém kraji (4.12.2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na programu zasedání bylo hlavně „grilování“ školské radní Martiny Berdychové (STAN+ Východočeši) a drtivá kritika koaličního návrhu na takzvanou optimalizaci

Hned na začátku více než čtyřhodinové diskuse neprošel návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), který kvůli „velmi nedbale zpracovanému materiálu“ chtěl celý bod stáhnout z programu. 

Fotogalerie

„Optimalizace je nepřipravená. Poslední návrh pochází ze středy,“ zdůraznil na šibeniční čas k prostudování i nedostatek informací Petr Sadovský (ANO), který poukázal, že zastupitelé by měli kompletní materiál dostat nejpozději patnáct dnů před zasedáním. „Kdybyste nebyl líný, ty informace byste měl,“ kontroval Jan Birke (ČSSD), ale vzápětí se za svá slova omluvil.

Když měla svůj návrh obhajovat radní Berdychová, upozornila, že cílem není úspora, ale kvalita vzdělávání. „Většina škol se propadá do stále větších problémů a 25 procent míst na středních školách již nikdy nenaplníme. Královéhradecký kraj má rovněž nejnižší platy učitelů v celé republice,“ konstatovala Berdychová. 

Vzniknou nové vyloučené lokality, varuje Ondráček

Starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN) ve veřejné debatě o Berdychové prohlásil, že je strůjkyní zla a její neprofesionální a šlendriánské postupy zcela zastiňují kvalitní práci hejtmana a dalších členů rady kraje. Jeho vystoupení sklidilo potlesk především z řad studentů, ředitelů dotčených škol či dalších představitelů měst.

Zazněl i názor, že opravdovým cílem optimalizace je zbavení se nepohodlných a méně loajálních ředitelů škol. Křehká koalice držela při sobě i tehdy, když opozice marně navrhovala hlasovat o každém slučovacím návrhu zvlášť a nikoli jako o celém balíku.

„Cílem je zabránit nám vyjádřit se ke každému návrhu zvlášť,“ kritizoval Ondráček, podle něhož kraj sice opravdu slučováním ušetří, ale zároveň vytvoří nové vyloučené lokality tam, kde školy kvůli sloučení či splynutí postupně zaniknou. 

Jaroslav Kostelníček (ANO) vyčíslil krajské úspory vzniklé sloučením na 18 milionů korun ročně, což nikdo nevyvrátil a tyto peníze srovnal s mnoha desítkami milionů, které plynou například do zdravotnictví. 

„Navíc pověst slučovaných škol bude totálně zničena a už na ně nikdo nepřijde,“ dodal Kostelníček, zástupce ředitele gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice, člen školského výboru kraje a současně i zastupitel.

Jeho stranický kolega Petr Koleta si přisadil, když uvedl, že neustálé změny v optimalizačním návrhu mu připomínají skeč Felixe Holzmanna a Ivy Janžurové nazvaná Včera, dnes a zítra.

Do debaty se přihlásilo 15 ředitelů, starostů, kantorů, studentů

Vystoupil i Miroslav Matějka (SPD+SPO), jenž vyjádřil názor, že nejprve by měli dostat šanci samotné školy a jejich ředitelé, aby se mezi sebou domluvili, jaké obory se pokusí sloučit. Sólo pro opozici a mlčení koalice přitvrdil i Jindřich Outlý (ANO), který navrhl, že nejprve by se mělo říznout spíš do gymnázií, která by se měla změnit v opravdová výběrová zařízení. 

Oběd, který si zastupitelé měli dát ve 13 hodin, rychle stydl, protože do debaty po zastupitelské slovní šarvátce se přihlásilo 15 ředitelů, starostů, kantorů, studentů či představitelů firem, které zaměstnávají absolventy. Rovněž oni se shodovali a téměř všichni poukazovali na chaos, neinformovanost a neochotu k diskusi. 

„To opravdu musíme 28 let po Listopadu volat po opravdovém dialogu?“ ptal se například Pavel Augustin z ISŠ Nová Paka, jenž by za znevážení práce celého učitelského sboru považoval krok, kdyby se nástupnickou školou měla stát SOŠ a SOU Vrchlabí. 

Petici podepsaly tisíce lidí

„Splynutí je cílená likvidace ředitelů škol. Prosím, aby to nebylo politické rozhodnutí,“ apeloval zase Zbyněk Hruška, ředitel ISŠ Nová Paka. 

„Jsem šokován tajnostmi a spěchem. Přestal jsem věřit v dobré úmysly. Jsem také šokován, jak slabá důvodová zpráva stačí ke slučovacímu návrhu,“ prohlásil ředitel Pavel Petr, ředitel SOU v Lázních Bělohrad, které by se podle návrhu mělo sloučit se SOŠ, SOU a VOŠ v Hořicích. 

Bez zajímavosti není, že ani jeden z 15 diskutujících optimalizační návrh nepodpořil. Naopak byla to spíš sžíravá kritika nejen opozice, ale i veřejnosti, se kterou se vládnoucí koalice zřejmě dosud nesetkala. To studentka VOŠ a SOŠ v Novém Bydžově Nikola Macháčková spíš mile prosila než vyhrožovala a na závěr své krátké řeči zrekapitulovala snahu studentů o záchranu své školy - za pouhých pět dnů podepsalo petici 4 254 lidí.

Po téměř čtyřech hodinách požádal náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS) o přestávku na jednání koaličních klubů. Sešlo se sedm pozměňovacích protinávrhů, avšak ani jeden nebyl přijat. Až po 15. hodině, tedy po více než čtyřhodinové debatě, zastupitelé hlasovali o původním slučovacím návrhu radní Berdychové a poměrem hlasů 24 ku 21 jej přijali.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Bylo mi víc dáno, musím víc odevzdat, říkal Harrach. Vyšla o něm kniha

Knihu Jan Nepomuk hrabě Harrach napsal ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec....

Politik, mecenáš, podnikatel, lesní hospodář, otec krkonošských lyžníků, propagátor turismu. Jan Nepomuk hrabě Harrach...

Policii se přihlásil řidič dodávky, z níž se utrhl led a rozbil auto

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Řidič dodávky, ze které se v úterý ráno na obchvatu Jičína utrhl kus ledu a prorazil čelní sklo protijedoucího auta, se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz