Kraj schválil slučování škol, studenti protestovali s transparenty

  16:13aktualizováno  16:13
Kontroverzní návrh na sloučení 21 vybraných škol v Královéhradeckém kraji, ze kterých má vzniknout deset větších celků, schválili krajští zastupitelé. Jejich zasedání v dusné atmosféře sledovali studenti s transparenty, kteří o sobě dávali vědět pískáním i potleskem.

Studenti protestují proti slučování středních škol v Královéhradeckém kraji (4.12.2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na programu zasedání bylo hlavně „grilování“ školské radní Martiny Berdychové (STAN+ Východočeši) a drtivá kritika koaličního návrhu na takzvanou optimalizaci

Hned na začátku více než čtyřhodinové diskuse neprošel návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), který kvůli „velmi nedbale zpracovanému materiálu“ chtěl celý bod stáhnout z programu. 

Fotogalerie

„Optimalizace je nepřipravená. Poslední návrh pochází ze středy,“ zdůraznil na šibeniční čas k prostudování i nedostatek informací Petr Sadovský (ANO), který poukázal, že zastupitelé by měli kompletní materiál dostat nejpozději patnáct dnů před zasedáním. „Kdybyste nebyl líný, ty informace byste měl,“ kontroval Jan Birke (ČSSD), ale vzápětí se za svá slova omluvil.

Když měla svůj návrh obhajovat radní Berdychová, upozornila, že cílem není úspora, ale kvalita vzdělávání. „Většina škol se propadá do stále větších problémů a 25 procent míst na středních školách již nikdy nenaplníme. Královéhradecký kraj má rovněž nejnižší platy učitelů v celé republice,“ konstatovala Berdychová. 

Vzniknou nové vyloučené lokality, varuje Ondráček

Starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN) ve veřejné debatě o Berdychové prohlásil, že je strůjkyní zla a její neprofesionální a šlendriánské postupy zcela zastiňují kvalitní práci hejtmana a dalších členů rady kraje. Jeho vystoupení sklidilo potlesk především z řad studentů, ředitelů dotčených škol či dalších představitelů měst.

Zazněl i názor, že opravdovým cílem optimalizace je zbavení se nepohodlných a méně loajálních ředitelů škol. Křehká koalice držela při sobě i tehdy, když opozice marně navrhovala hlasovat o každém slučovacím návrhu zvlášť a nikoli jako o celém balíku.

„Cílem je zabránit nám vyjádřit se ke každému návrhu zvlášť,“ kritizoval Ondráček, podle něhož kraj sice opravdu slučováním ušetří, ale zároveň vytvoří nové vyloučené lokality tam, kde školy kvůli sloučení či splynutí postupně zaniknou. 

Jaroslav Kostelníček (ANO) vyčíslil krajské úspory vzniklé sloučením na 18 milionů korun ročně, což nikdo nevyvrátil a tyto peníze srovnal s mnoha desítkami milionů, které plynou například do zdravotnictví. 

„Navíc pověst slučovaných škol bude totálně zničena a už na ně nikdo nepřijde,“ dodal Kostelníček, zástupce ředitele gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice, člen školského výboru kraje a současně i zastupitel.

Jeho stranický kolega Petr Koleta si přisadil, když uvedl, že neustálé změny v optimalizačním návrhu mu připomínají skeč Felixe Holzmanna a Ivy Janžurové nazvaná Včera, dnes a zítra.

Do debaty se přihlásilo 15 ředitelů, starostů, kantorů, studentů

Vystoupil i Miroslav Matějka (SPD+SPO), jenž vyjádřil názor, že nejprve by měli dostat šanci samotné školy a jejich ředitelé, aby se mezi sebou domluvili, jaké obory se pokusí sloučit. Sólo pro opozici a mlčení koalice přitvrdil i Jindřich Outlý (ANO), který navrhl, že nejprve by se mělo říznout spíš do gymnázií, která by se měla změnit v opravdová výběrová zařízení. 

Oběd, který si zastupitelé měli dát ve 13 hodin, rychle stydl, protože do debaty po zastupitelské slovní šarvátce se přihlásilo 15 ředitelů, starostů, kantorů, studentů či představitelů firem, které zaměstnávají absolventy. Rovněž oni se shodovali a téměř všichni poukazovali na chaos, neinformovanost a neochotu k diskusi. 

„To opravdu musíme 28 let po Listopadu volat po opravdovém dialogu?“ ptal se například Pavel Augustin z ISŠ Nová Paka, jenž by za znevážení práce celého učitelského sboru považoval krok, kdyby se nástupnickou školou měla stát SOŠ a SOU Vrchlabí. 

Petici podepsaly tisíce lidí

„Splynutí je cílená likvidace ředitelů škol. Prosím, aby to nebylo politické rozhodnutí,“ apeloval zase Zbyněk Hruška, ředitel ISŠ Nová Paka. 

„Jsem šokován tajnostmi a spěchem. Přestal jsem věřit v dobré úmysly. Jsem také šokován, jak slabá důvodová zpráva stačí ke slučovacímu návrhu,“ prohlásil ředitel Pavel Petr, ředitel SOU v Lázních Bělohrad, které by se podle návrhu mělo sloučit se SOŠ, SOU a VOŠ v Hořicích. 

Bez zajímavosti není, že ani jeden z 15 diskutujících optimalizační návrh nepodpořil. Naopak byla to spíš sžíravá kritika nejen opozice, ale i veřejnosti, se kterou se vládnoucí koalice zřejmě dosud nesetkala. To studentka VOŠ a SOŠ v Novém Bydžově Nikola Macháčková spíš mile prosila než vyhrožovala a na závěr své krátké řeči zrekapitulovala snahu studentů o záchranu své školy - za pouhých pět dnů podepsalo petici 4 254 lidí.

Po téměř čtyřech hodinách požádal náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS) o přestávku na jednání koaličních klubů. Sešlo se sedm pozměňovacích protinávrhů, avšak ani jeden nebyl přijat. Až po 15. hodině, tedy po více než čtyřhodinové debatě, zastupitelé hlasovali o původním slučovacím návrhu radní Berdychové a poměrem hlasů 24 ku 21 jej přijali.

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Rychlík na Trutnovsku sešrotoval auto na přejezdu a odhodil ho do lesa

Zcela zdemolovaný vrak auta po nehodě u Bílé Třemešné.

Střet osobního auta s vlakem u Bílé Třemešné na Trutnovsku nepřežila 42letá řidička. Žena vjela pod rozjetý rychlík z...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Hradcem Králové projely historické trolejbusy, slavily 70 let provozu

V Hradci Králové uspořádali přehlídku současné i historické dopravní techniky a...

Asi pět tisíc lidí si v sobotu přišlo prohlédnout historické trolejbusy a autobusy do Hradce Králové. Přehlídka desítek...

S dětmi létám zatím rovně, přemlouvat je nemusím, říká akrobat Šonka

Mistr světa v sérii Red Bull Air Race Martin Šonka se účastnil Helicopter Show...

Mistr světa v sérii Red Bull Air Race Martin Šonka se vrací na letiště do Hradce Králové, kde začínal. Tisícům...

Sprejer z teras v Hradci čmáral i v infocentru. Policie hledá dva muže

Neznámý vandal posprejoval v Hradci Králové jižní terasy a další ulice v...

Neznámý sprejer, který začátkem května poničil opravené terasy v Hradci Králové, za sebou zanechal stopu i v městském...

Najdete na iDNES.cz