Slučování víří emoce, školami ve Dvoře se nesou vulgarity a fámy

  13:00aktualizováno  13:00
Jedno emotivní vyjádření střídá druhé, kvůli plánovanému slučování gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem se střední školou informatiky a služeb vzplanuly vášně na obou stranách. Někteří gymnazisté, kteří proti slučování protestují, si na internetu neberou servítky. Ředitel konkurenční školy si na ně stěžuje.

Na jednání k plánu sloučit školy ve Dvoře Králové nad Labem měla hlavní slovo radní Ťáňa Šormová (3.10.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Studenti gymnázia, kteří s návrhem kraje na sloučení nesouhlasí, založili na Facebooku skupinu, která je přístupná všem lidem, kteří mají na sociální síti svůj profil.

Během dvou týdnů se ke skupině přidalo přes 370 lidí. Sdílejí mezi sebou novinky, vyměňují si názory. Ředitel Střední školy informatiky a služeb (SŠIS) Petr Vojtěch je však kritizuje za to, že jsou vulgární a lžou.

Napsal jim proto i dlouhý příspěvek, v němž se mimo jiné snaží vysvětlit některé okolnosti, o kterých podle něj mají studenti úmyslně zkreslené informace.

Fotogalerie

Ohrazuje se především proti tvrzení jednoho ze studentů, že slučování škol přichystal spolu s krajskou radní Táňou Šormovou (nestr. za KSČM) právě on. A nelíbí se mu, že jeden ze studentských aktivistů nazval krajskou radní pro školství "komunistickou sviní".

"Buďte si jisti, že tuto stránku již četla spousta důležitých lidí a opravdu zírají, jakých osobních urážek, lží a dalších nehorázností jsou někteří žáci gymnázia schopni," vzkázal ředitel konkurenční školy studentům.

Existenci stránky a urážek na ní Vojtěch ohlásil vedení gymnázia. "Bez jediné reakce. Ano, opravdu se lišíme," komentuje to nahněvaný ředitel.

Ředitel SŠIS již dříve uvedl, že sloučení obou škol nevítá

Student Jan Langfelner, který je autorem výroku a facebookovou stránku založil, přiznává, že svůj slovník přehnal. "Ulítlo mi to v zápalu boje. Teď už bych to nenapsal. Za tím, že budeme bojovat za naši školu, si ale stojím," říká student.

Kvůli tomu, co na sociální síti napsal, prý u ředitele gymnázia žádný problém neměl. Ředitel Vojtěch ze SŠIS poznamenal, že pokud by na takové chování přišel na své škole, žáka by pokáral a pak se všem zúčastněným omluvil.

"Pokud narážíte na to, že naši učitelé včetně ředitele jsou zbabělci, kteří si neumí udržet pořádek na škole, musím na to zareagovat pořekadlem Škola, základ života. Naši učitelé nás učí, že co si nadrobíme, to si také sníme. Není nad školu života. A to naši profesoři pochopili. Proto si jich vážíme. Možná je vaše ohlášení stále bez odezvy proto, že nás nechávají, abychom se naučili ustát situaci a jednou nebyli zbabělci, co utečou," vzkázal student Vojtěchovi.

Ředitel SŠIS již dříve uvedl, že sloučení obou škol nevítá, což napsal i s ředitelem gymnázia do společného prohlášení. Chápe ale ekonomické důvody sloučení.

"Školy dostávají peníze na počet žáků. Průměrná naplněnost tříd gymnázia je teď 24,4 žáků, přitom normativ naplněnosti je 28. Snadno si dokážu představit, že do bezproblémového stavu chybí gymnáziu zhruba 1,4 milionu korun. To se projevuje i v platech učitelů, vyučující na naší škole mají výplatu průměrně o 7 tisíc korun vyšší," upozorňuje ředitel SŠIS.

Pro MF DNES také popřel informaci, že kvůli slučování chce dát několik učitelů jeho školy výpověď: "Je to hloupost, u nás slučování nikdo neřeší."

Jednání o budoucnosti škol na krajském úřadě pokračuje. "Sloučením chceme žákům umožnit i širší nabídku předmětů. Větší celek bude také silnější a odolnější vůči výkyvům," tvrdí radní Šormová.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Vůz po smyku dopadl na koleje. Řidička unikla těsně před nárazem vlaku

U Jaroměře auto vyjelo ze silnice a skončilo na železniční trati, kde do něj...

Štěstí v neštěstí měla řidička, která odpoledne havarovala u Jaroměře. Po smyku její vůz vyletěl ze silnice až na...

O pozemky v Rychnově se lidé neperou, město u nich teprve chystá sítě

Ilustrační snímek

Radnici v v Rychnově nad Kněžnou se nedaří prodat stavební parcely v lokalitě Velká láň. A to přesto, že zájem o...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz