Vlci se objevili na Broumovsku asi před dvěma lety. Prvního vlka zachytila fotopast na jaře 2016 a v létě téhož roku přibyly i snímky mláďat (reportáž z nynějšího pátrání po vlčím shromaždišti čtěte zde).
Za novým projektem akustického monitoringu stojí Český svaz ochránců přírody Cieszynianka ve spolupráci s CHKO Broumovsko a vlčími hlídkami Hnutí Duha.
„Původně to byla metoda na mapování ptáků. Mám ji ale vyzkoušenou na vlcích na Kokořínsku, v Beskydech i na Slovensku. Pomůže určit, jestli se tu vyskytují,“ říká Tomáš Krajča, autor projektu akustického monitoringu vlků na Broumovsku.
„Slibuji si od toho také ověření počtu a míst, kde se pohybují, jak se jejich teritorium rozšiřuje. Jeden diktafon je schopen pokrýt velké území, protože má stejnou citlivost jako lidské ucho. Za dobrých klimatických podmínek může být vytí nahráno na vzdálenost jednoho kilometru a více,“ míní Krajča.
Projekt je financován z programu Českého svazu ochránců přírodu Ochrany biodiverzity, který podporuje ministerstvo životního prostředí a Lesy České republiky. Vědci mají už desítky hodin záznamů. Diktafony jsou na Broumovsku už od jara, ale až nyní jsou pro stopaře vlků zajímavé.
„Zvukový záznam vyhodnocujeme také v počítačovém programu, který zvuk převede na spektrogramy, tedy grafy zobrazující tvar zvukových křivek a jejich frekvence. Podle toho lze rozeznat různé živočišné druhy. V případě vlků je pro jistotu třeba hledat i další pobytové znaky,“ pokračuje Krajča.
V krajině je osm přístrojů, ale nepracují současně. V provozu vydrží několik desítek hodin. „Projekt cílí na druhy zvířat s noční aktivitou. Na jaře diktafony byly důležité hlavně pro monitoring sov, v tomto období posloucháme vlky. Koncem léta totiž začínají být nejaktivnější,“ říká Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko. Projekt skončí na podzim.