Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Školkám chybí místa pro děti, Hradec nezareagoval na výstavbu nových bytů

  10:05
Hradec Králové opět řeší nedostatek míst ve školkách. Ty jsou už teď plné a navíc jim brzy vyprší výjimky hygieniků kvůli překročené kapacitě. Největší deficit je znovu v Podzámčí v Třebši, kde roste jeden bytový dům za druhým. V plánu je stavba ekologické školky.

Mateřská škola Podzámčí v lukrativní hradecké lokalitě v Třebši. (20.11.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Byla to velká sláva, když se ve Svatojánské ulici na jižním okraji Hradce Králové před sedmi lety otevřela nová mateřská škola Podzámčí pro stovku dětí. Slavili hlavně rodiče, jelikož městské školky v té době musely odmítat 150 dětí ročně.

Jenže nyní se situace opakuje. Největší problém je opět v Podzámčí.

„Sice je tam relativně nová školka, ale kapacitně nebyla navržena na rozšiřující se zástavbu. V současné době tam jsou navíc vydána stavební povolení na šest vícepodlažních domů, takže se poptávka ještě zvětší,“ přiznává náměstek primátora pro školství Martin Hanousek (Zelení).

V Hradci Králové jde o žádanou lokalitu, kde je na rozdíl od jiných čtvrtí dostatek prostoru pro výstavbu. Vznikají tam projekty Labská louka, Rezidence Podzámčí nebo Labská zahrada. Jenže město zaspalo a včas si nepohlídalo, aby s novými domy vyrostla i školka i další zázemí. Chybí totiž urbanistická studie lokality.

Problémy s nedostatečnou kapacitou se přitom ve zdejší školce opakují každoročně. V lokalitě město není schopné zajistit ani umístění tříletých dětí, jak mu ukládá zákon.

„Od chvíle, co školka otevřela, musíme děti odmítat. Nedostanou se k nám dvouleté děti, ale ani děti spádové nebo sourozenci dětí, které do školky už dochází. Je nám to líto, protože spousta rodičů se k nám chce vracet, ale my jim nemůžeme vyjít vstříc. Když musíme každý rok děti odmítat, je to nepříjemné, protože pro to nemůžeme vůbec nic udělat,“ říká ředitelka Mateřské školy Podzámčí Dana Dvořáková.

Školka má nyní čtyři třídy a kapacitu 100 dětí, která je díky výjimce hygieniků zvýšena na 111 míst. Přesto město v lokalitě není schopné zajistit umístění tříletých dětí do školky, jak mu ukládá zákon.

Podobná situace panuje i v dalších částech Hradce, jinde se však nepředpokládá tak výrazný nárůst poptávky jako pod Kopcem svatého Jana. Kapacita městských školek je nyní na 98 procentech, jenže jen díky četným výjimkám hygieniků. Až skončí jejich platnost, bude město opět desítky dětí odmítat, jak tomu bývalo skoro pravidlem v minulosti.

Hradec se tak dostává o deset let zpátky. Tehdy tragický nedostatek kapacit radnice vyřešila rychlou výstavbou pěti nových školek za pět let.

Mezi lety 2011 a 2015 tak vzniklo téměř 400 nových míst, přibyly školky v Kuklenách, Malšovicích, na Moravském Předměstí, ve Svobodných Dvorech a právě v Podzámčí. Jenže od té doby výstavba nových školek zamrzla, přestože dětí přibývá. Celkem městské školky pojmou téměř tři tisícovky dětí.

„V tomto město selhalo“

„Pokud v několika školkách skončí výjimky, budeme úplně plní. Navíc se zvyšují nároky kvůli povinnosti umístění dětí. Když chceme některé školky rekonstruovat, nemáme žádný náhradní objekt, kam děti umístit. Narazili jsme na to i v koronakrizi. Když jsme měli zřídit školku pro integrovaný záchranný systém, museli jsme do jedné sestěhovat děti nad kapacitu,“ míní Hanousek.

Už městským architektům zadal vypracování analýzy potřeby nových školek v rozvojových plochách města: „Myslím, že potřeba budou na Plachtě, ve Svobodných Dvorech a v Kuklenách. V tomto město selhalo. V novém územním plánu chybí plochy pro školství.“

Radnice má zatím plán na stavbu jen jedné školky, a to právě v Podzámčí, hned vedle stávající mateřinky. Mělo by jít o její pobočku s kapacitou 100 dětí, přičemž jedna třída by zůstala neobsazená pro případ krizových situací nebo oprav v jiných školkách. Reálně by tak školka mohla nabrat nových 75 dětí.

Varianta rozšíření stávající školky se ukázala jako technicky i administrativně nevýhodná. V sousedství má navíc město jediné pozemky v lokalitě. „Určitě by to bylo fajn, protože bychom už každý rok nemuseli děti odmítat. Byla bych ráda, aby se vychytaly všechny nedostatky, které nás dosud trápily, chybí tu třeba šatna pro zaměstnance, úložné prostory,“ doufá v nápravu Dana Dvořáková.

Ekologická školka za 100 milionů do pěti let?

Město v září vypsalo architektonickou studii, která má být hotová v lednu. Pak půjde záměr do rady a zastupitelstva. Následovat má územní studie a výběr projektanta. Jen práce na dokumentaci se odhadují na 2,5 roku, dalších 2,5 roku by měla trvat stavba.

Náměstek Hanousek totiž prosazuje, aby šlo o ekologickou školku, která bude sloužit i jako místní komunitní centrum. Chce pasivní budovu s minimálními nároky na provoz: „Pasivní budova by měla 30krát nižší spotřebu energie než školky ze 70. let. Chtěli bychom tu udělat první moderní školku. To, co se tu stavělo dosud, nemá žádnou úroveň. Některé školky jsou kontejnerové. To je hrůza!“

Jenže se svým nápadem může v zastupitelstvu tvrdě narazit. Odhadované náklady ze zadání studie totiž hovoří o 75 až 100 milionech korun. Přitom před lety se takzvané modulární školky s poloviční kapacitou stavěly za méně než 10 milionů korun. Jde třeba o objekt v Markově ulici v Kuklenách, který v roce 2011 vznikl za pouhé dva měsíce.

„Modulové školky jsou vyhovující a v budoucnu je lze podle potřeby přestavět třeba na zařízení pro seniory. Nevím, kde na takovou investici chce vzít peníze, protože v současné době má město vícenáklady kvůli koronaviru a navíc nevíme, jak bude vypadat příjmová stránka rozpočtu,“ obává se opoziční zastupitelka bývalá náměstkyně primátora pro školství Anna Maclová (KDU-ČSL).

  • Nejčtenější

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindl chrání andělská křídla. Ocelová plastika u Bílého mostu váží tunu

2. prosince 2023  8:21

Nepřehlédnutelná instalace, která je fotopointem, sochou i odpočinkovým místem, ozvláštnila centrum...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

Hradecká nemocnice bude dál jednat s nespokojenými odboráři a lékaři

8. prosince 2023  13:34

Vedení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) dnes uzavřenou dohodu na celostátní úrovní mezi...

Drtivá část sjezdovek v Krkonoších i Orlických horách se otevírá

8. prosince 2023  9:21

Východočeské hory čeká první velký lyžařský víkend. Týden po zahájení sezony bude v provozu většina...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...